Pandemia drastycznie zmienia nasz dotychczasowy tryb życia. Rząd wprowadza coraz więcej ograniczeń. Nie wszystko jest jednak jasno sprecyzowane, ludzie zadają pytania. Jednym z nich jest, czy można iść na cmentarz. Odpowiadamy.

Pandemia osiągnęła już ponad 1 300 000 zakażonych. To horrendalny wynik. Z powodu koronawirusa COVID-19 zmarło prawie 75 tys. ludzi na całym świecie. Państwa nieustannie wprowadzają coraz to nowsze ograniczenia i rozporządzenia, by tylko uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się tej paskudnej infekcji. W Polsce powinniśmy wychodzić w domu jedynie w celach niezbędnych do życia. Zbliżają się jednak święta i niektórzy chcieliby zadbać o groby bliskich zmarłych. Czy można iść na cmentarz?

Wyjście na cmentarz a panująca pandemia

Nie ma obecnie powszechnego zakazu, który uniemożliwiałby nam pójście na cmentarz, jednakże warto zaznaczyć, że niektóre miasta decydują się na ograniczenie obecności ludzi na cmentarzach, co oczywiście podyktowane jest obecną sytuacją.

– Radzimy zastanowić się, czy nasza obecność na cmentarzach jest teraz konieczna. Jeżeli już musimy udać się na nekropolię, aby wymienić znicze, położyć nowe wiązanki lub po prostu się pomodlić, musimy zachować ostrożność. Nie wolno się gromadzić. Musimy przebywać, zgodnie z obostrzeniami, w odległości dwóch metrów od drugiej osoby – tłumaczy podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, czytamy na se.pl.

  1. Z ostatniej chwili: europejski kraj pierwszy raz w historii odwołał maturę
  2. Zapadła decyzja ws. wyborów prezydenckich 2020. Niebywałe sceny w Sejmie
  3. Koronawirus posiada zdolność mutacji. Jeden pacjent był zarażony aż dwiema odmianami

Panująca pandemia a uroczystości kościelne

Wprowadzony zakaz zgromadzeń obejmuje także wszelkie uroczystości kościelne, m.in. ślub lub pogrzeb. Choć w normalnych sytuacjach obowiązuje nas ograniczenie gromadzenia się do 2 osób, w tych przypadkach może uczestniczyć 5 osób, nie licząc osób nadzorujących uroczystość.

Wobec zbliżających się świąt rządzący apelują także o zachowanie zdrowego rozsądku i niewyjeżdżanie do rodziny, ale pozostanie w domach. Chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pandemia
fot. unsplash.com/adrianna geo

Obecnie w uroczystościach pogrzebowych może brać udział tylko 5 osób.

pandemia
fot. unsplash.com/Drew Coffman

Śluby są masowo odwoływane bądź przekładane.

pandemia
fot. unsplash.com/Karl Fredrickson

Księża zaznaczają, że wierni powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i pozostać w domu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dwa ciała w mieszkaniu, na miejscu prokurator i policja. Nieoficjalnie: siostra zabiła brata, potem siebie?
  2. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy
  3. Wyliczyli, ile kosztuje utrzymanie dziecka. Kwoty ścinają z nóg, a po ich zsumowaniu robi się słabo
  4. Nowoczesne placki ziemniaczane to absolutny hit. Wielu już oszalało na ich punkcie, łatwy i szybki przepis
  5. Poniżył ją na oczach milionów widzów TVP. Ślubu nie będzie, zaręczyny zerwane
  6. Ważny apel prezydenta do wszystkich Polaków. Chodzi o zakupy

źródło: se.pl

Poprzedni artykułNaukowcy już wiedzą, kiedy nastąpi szczyt zachorowań w Polsce. Wykresy nie pozostawiają złudzeń
Następny artykułCórka Kasi Kowalskiej jest w złym stanie, lekarze nie zgadzają się na transport do Polski. Pomoc oferowała Dominika Kulczyk
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.