Pandemia dotyczy wszystkich. Także osób odsiadujących wyrok w zakładach karnych. Ministerstwo Sprawiedliwości ustala nowe zasady odsiadki. Ponad 20 tysięcy więźniów może opuścić zakłady karne. Kwestie spraw sądowych również zostają poddane zmianą. 

Pandemia koronawirusa zmusza do zmiany działań w wielu instytucjach państwowych. Osoby odsiadujące wyrok w więzieniach także są narażone na zakażenie. Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje decyzje.

Pandemia koronawirusa – zmiany w więziennictwie

Zakłady karne na całym świecie przeżywają trudną sytuację. Więźniowie z obawy o swoje zdrowie wszczynają bunty, chcą mieć zapewnione środki higieniczne i własną, bezpieczną przestrzeń. Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję, która umożliwi zwolnienie z odsiadki w zakładzie karnym osoby mające na swoim koncie lekkie przewinienia i wyrok nie wyższy niż półtora roku.

Tacy więźniowie zostaną zaopatrzeni w opaski elektroniczne i na czas pandemii będą odsiadywać wyrok w zaciszu domowym. Ministerstwo zakłada, że takich osób w całej Polsce będzie około 20 tysięcy. Zwolnienie z kary będzie obowiązywało starsze osoby, o ile nie mają wyroku wyższego niż trzy lata. Ich kara zostanie zawieszona na czas epidemii jeśli o to poproszą. Działania władz więziennych i Ministerstwa Sprawiedliwości są motywowane zdrowiem i kosztami.

  1. Lekarze dostaną wytyczne, których zakażonych nie ratować. Druzgocące doniesienia z zagranicznego kraju
  2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
  3. Pacjent oszukał lekarza, powód poraża. Udawał zakażenie, prawda wyszła na jaw po kilku godzinach

Pandemia – odroczenie rozpraw

Podczas pandemii zachodzą także zmiany w sprawach sądowych. Zawieszone zostają sprawy małego kalibru, to znaczy, te, które nie są pilne. Dotyczą one zazwyczaj spraw majątkowych, o mandaty drogowe czy rozwody. Ministerstwo Sprawiedliwości apeluje o odroczenie spraw takich jak: zasiedzenie, odwołania czy zażalenia.

Takie decyzje wpłyną na życie niejednego człowieka. Zatrzymają jego interesy, życie prywatne czy rodzinne. Niestety, w dobie tak szybko rozwijającej się pandemii nie ma możliwości o prowadzeniu normalnego życia. Ciężko jest się z tym pogodzić. W tym momencie powinniśmy mieć na uwadze tylko dobro zdrowia naszego i naszej rodziny. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pandemia
pexels.com/Donald Tong

Osoby mające wyrok nie większy niż półtoraroczny mogą odsiadywać karę w domu. Będą wówczas monitorowani specjalnymi elektrycznymi bransoletkami.

pandemia
policja.pl

Każdy z więźniów przebywający poza zakładem karnym będzie monitorowany przez specjalne służby.

pandemia
unsplash.com/ Bill Oxford

Pandemia spowodowała, że zostają odroczone wszelkie sprawy niebędące pilnymi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda
  3. Szczeniak urodził się z pięcioma łapkami. Jego wygląd odbiera mowę, jest niezwykły
  4. Uczestniczka „Tańca z Gwiazdami” jest w ciąży. Pokazała zdjęcie
  5. Po 2 latach rozłąki pies zobaczył właściciela. Sznaucer stracił przytomność z emocji
  6. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie

źródło: rmf24.pl

Poprzedni artykułPolski rząd wiedział, że wybuchnie epidemia? Gazeta Wyborcza ujawniła notatkę Agencji Wywiadu
Następny artykułRodzina zmarłego mężczyzny ze Szczyrku też może być zarażona. Jego bliscy trafili do szpitala
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl