Pandemia koronawirusa dotknęła każdego aspektu naszego życia, nie ominęła także kwestii związanych z naszą urodą i wyglądem. Branża urody i makijażu mocno odczuła fakt, że twarze zakrywamy maseczkami i pracujemy zdalnie. Kryzys z tym związany określa się efektem szminki. Okazuje się, że jest to o wiele rzadziej kupowany kosmetyk niż na przykład tusz do rzęs.

Efekt szminki to określenie wymyślone przez branżę kosmetyczną. Drogerie i marki kosmetyków do makijażu naprawdę dużo tracą z powodu maseczek i pracy zdalnej. Polsat News poprosił o opinię  przedstawicieli wspomnianej branży.

Efekt szminki w Polsce i za granicą

Noszenie maseczek, które zakrywają usta i nos wpłynęło znacznie na sprzedaż kosmetyków do pielęgnacji ust, przekazuje Polsat News. Okazuje się, że to dopiero preludium prawdziwych strat, ponieważ na coraz mniej obowiązków narzekają makijażyści.

Widzimy, że mamy dużo mniej klientów. Kalendarz ma same dziury – przyznała w rozmowie z portalem Marta Mazur z firmy M ART w Krakowie. 

Oprócz noszenia maseczek do spadku zainteresowania makijażem przyczynia się praca zdalna. Nie malujemy się na co dzień, nie zużywamy kosmetyków, w efekcie nie potrzebujemy nowych. 

Polsat News podał interesujące dane dotyczące sprzedaży kosmetyków w ostatnim czasie. Otóż spadek sprzedaży wspominanych już wyżej szminek dla przykładu w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmalał aż o 49 procent.

Tymczasem w Polsce badania po pierwszej fali koronawirusa wskazywały, że kupujemy aż 20 procent kosmetyków mniej niż przed pandemią koronawirusa. 

  1. Znaki zodiaku kobiet, na których widok faceci szaleją. Są zjawiskowo piękne i czarujące
  2. Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć
  3. Nie żyje aktor znany z ”Na dobre i na złe”, ”U pana Boga w ogródku” i wielu innych. Wiadomość przekazał ZASP

Szminka a tusz do rzęs

Okazuje się, że spadek zainteresowania kupnem szminek zdecydowanie wspomógł sprzedaż preparatów do pielęgnacji górnych części twarzy. Klientki w sklepach zdecydowanie częściej sięgają po takie rzeczy jak np. tusz do rzęs, czy puder.

– To jest też efekt psychologiczny, by od czasu do czasu, będąc w tej maseczce skorzystać z upiększenia – ocenia Konrad Wacławik, kierownik ds. współpracy z sieciami handlowymi Nielsen Connect Poland.

Wiele klientek podkreśla, że nie rezygnują całkowicie z makijażu. Inne posuwają się nawet do stwierdzeń, że w czasach pandemii są w stanie na tym zyskać poprzez spełnianie swoich pasji związanych z malowaniem, wymyślając nowe style makijaży.  

Pandemia sprawiła, że wrosło także zainteresowanie makijażem permanentnym, ponieważ – jak twierdzą humorystycznie klientki – „człowiek wstaje gotowy”.

Wracając do efektu szminki.  Aleksandra Bluj, ekonomistka i wiceprezes zarządu GPW BENCHMARK tłumaczy skąd wzięło się to stwierdzenie, i czym jest ono spowodowane.

– „Efekt szminki” wziął się z tego, że kobiety w czasach kryzysu, nie mogąc kupować dóbr luksusowych, zastępowały tę niemoc kupnem szminki, która wydawała się dobrem zbędnym, ale na tyle luksusowym, że zaspokajała nasze chęci skierowane w stronę dóbr luksusowych – wyjaśnia ekspertka.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele z nas zrezygnowało z makijażu. Czy Ty postąpiłaś tak samo?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Pandemia koronawirusa
fot. unsplash.com/Andriyko Podilnyk

Pandemia koronawirusa sprawiła, że branże kosmetyczne zmagają się z kryzysem nazywanym efektem szminki.

szminka
fot. materiały prasowe AVON

Chodzi głównie o to, że na czas pandemii koronawirusa spadło zainteresowanie kupnem szminek.

maskara
fot. materiały prasowe AVON

Z kolei eksperci twierdzą, że na zainteresowaniu zyskały inne preparaty do makijażu, tj. np. tusz do rzęs.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zaraz się zacznie, Jackowski nie ma wątpliwości. Jasnowidz widzi ogromną zmianę na ulicach
  2. Wyrzucili psa z 8. piętra, niestety zginął. Grozi im do 5 lat więzienia, odpowiednia kara?
  3. Minister zdrowia przekazał smutną wiadomość dla wielu rodzin. Chodzi o ferie
  4. Rzeczniczka ofiary o Dominicu z ”Top model”: ”podpisali się swoimi imionami na jej ciele, gdy dziewczyna była nieprzytomna”
  5. Weszła do łazienki, gdy był w niej mąż i zamarła. Natychmiast kazała mu się wynosić z domu
  6. Już wiadomo, kto napadł na azyl 16-letniego Nikodema. Nieletni sprawca wymordował wszystkie zwierzęta
  7. Syn Diego Maradony trafił na oddział intensywnej terapii. Jego stan jest ciężki

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułNowe obostrzenia. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie 2020? Najnowsze wiadomości, pojawiła się propozycja WHO
Następny artykułKiedyś była ulubioną rozrywką młodzieży. Graliście w zośkę?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl