W drodze do białych i zdrowych zębów, coraz więcej ludzi decyduje się na rezygnację z produktów z dodatkiem fluoru. Czym dokładnie jest ten składnik? Czy pasta z fluorem jest faktycznie gorsza od tej bez? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest fluor?

Fluor jest naturalnym minerałem, który okazał się skuteczny w zapobieganiu próchnicy zębów i rozwojowi różnego rodzaju ubytków – dlatego właśnie pasta z fluorem jest tak powszechnym produktem.

Fluor występuje naturalnie także w niektórych produktach spożywczych i źródłach wody słodkiej, takich jak jeziora, rzeki, a nawet wody oceaniczne. Obecnie jest także dodawany do praktycznie wszystkich miejskich zasobów wodnych.

Czy fluor w paście do zębów jest dobry, czy zły?

Fluor jest korzystny na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest remineralizacja szkliwa, co oznacza, że ​​ jest on wchłaniany przez szkliwo na zębach oraz przyciąga do nich minerały, pomagając przy tym w ich utrzymaniu. Drugą korzyścią jest przekształcenie części hydroksyapatytu (z którego składa się szkliwo) w fluoroapatyt, który jest znacznie bardziej odporny na kwasy, przez co pasta z fluorem chroni zęby przed ubytkami.

Dlaczego ludzie decydują się na pasty do zębów bez fluoru?

Wynika to zwykle z obaw związanych z ilością fluoru, na który są już narażeni. Tak jak wspomnieliśmy, większość wodociągów komunalnych jest uzdatniana fluorem, a niektórzy uważają, że ilości minerałów, które otrzymują z wody są dla nich wystarczające. 

Jednak fluor jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany bezpośrednio na zęby, a nie w wodzie do picia. Pamiętaj, że pasta, która jest stosowana zgodnie z zaleceniami (minimalizując ilość połkniętej pasty z fluorem) jest całkowicie bezpieczna i skuteczna.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.