Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Paulina Młynarska przeszła podwójną mastektomię. ,,Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe”
Marta Kulik
Marta Kulik 03.03.2021 21:05

Paulina Młynarska przeszła podwójną mastektomię. ,,Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe”

paulina młynarska
fot. TRICOLORS/East News

Paulina Młynarska właśnie poinformowała, że przeszła podwójną mastektomię. Do długiego wpisu zostało załączone zdjęcie. Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe – zaapelowała dziennikarka.

Paulina Młynarska usunęła obie piersi profilaktycznie – wykryto u niej wysokie ryzyko zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Poinformowała, że miała wybór, jednak odrzuciła ,,ścieżkę zachowawczą”.

Paulina Młynarska przeszła podwójną mastektomię

Informacje o swoim zdanie zdrowia i przebytej operacji dziennikarka zamieściła na Facebooku. Przyznała, że wahała się, czy o tym pisać.

Pomyślałam, że jeśli choć jedna/ jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto. Za mną podwójna profilaktyczna mastektomia. Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości – czytamy.

Paulina Młynarska wyznała, że na tym etapie nie musiała decydować się na usunięcie obu piersi i rekonstrukcję. Drugą opcją było branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Rozważanie tej alternatywy było bardzo trudnym procesem. Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne. Decyzja należy do osoby, której problem dotyczy i to ona musi sama rozważyć swoje „za” i „przeciw”. Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych – napisała.

Paulina Młynarska po operacji

Dziennikarka napisała, że w tej chwili ryzyko wystąpienia u niej złośliwego nowotworu piersi zmalało aż o 90%. Przypomniała też historię Angeliny Jolie, która w 2013 roku podjęła podobną decyzję. Wiadomość wywołała wtedy ogólnoświatową debatę

Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet. [..] Mastektomia zapobiegawcza jest obecnie, w większości cywilizowanych krajów, normalną i refundowaną procedurą medyczną. W Polsce Od 2019 roku. Przy takim wskazaniu jak moje, decydując się na zabieg operacyjny zredukowałam dla siebie ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi o około 90%. Czuję wdzięczność! – napisała Młynarska.

Dziennikarka wyznała, że dziś jeszcze popłakuje z bólu i stresu, dodatkowo wciąż jest rozbita po lekach. Apeluje o regularne wizyty kontrolne u lekarzy i nielekceważenie swojego stanu zdrowia.

Paulinie Młynarskiej życzymy zdrowia, a naszym czytelniczkom przypominamy o regularnych badaniach – w tym cytologii. Klikając >tutaj< dowiesz się, jak ważne jest to badanie i jak często powinnaś je wykonywać.

Zobacz zdjęcia:

paulina młynarska

Paulina Młynarska przeszła podwójną mastektomię.

Wahałam się czy o tym pisać. Jednak pomyślałam, że jeśli choć jedna/ jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto. Za…

Opublikowany przez Paulina Młynarska Środa, 3 marca 2021

Opublikowała poruszający wpis.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: