Paznokcie, ich stan i wygląd, może sygnalizować o stanie naszego zdrowia. Jeżeli na ich płytce znajdują się niepokojące plamki, czym prędzej wybierz się do lekarza. Okazało się, że to objaw jednej z poważnych chorób. 

Organizm człowieka to niesamowita machina. Jeżeli coś nam dolega, zaczyna reagować całe nasze ciało a objawy stają się widoczne gołym okiem. Tak jak zmiany skórne na twarzy są objawami niedoborów w naszym organizmie czy problemach z narządami, tak też nasze paznokcie i ich wygląd może sygnalizować o niektórych chorobach. Co oznaczają białe plamki na ich płytce? Z pewnością nic dobrego. 

Paznokcie a zdrowie

Zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Jak się okazuje, jeżeli często poddajemy je stylizacjom w specjalistycznych salonach, bystra kosmetyczka może zauważyć jakie dolegliwości kryją się za wyglądem płytki naszych paznokci. Jeżeli o ich wygląd dbasz sama, pilnie i uważnie się im przyglądaj. Jeżeli zauważysz białe plamki lub kreski na paznokciach u rąk, lub stóp, koniecznie się przebadaj! Paznokcie w takim stanie wysyłają do nas prosty sygnał — idź do lekarza, bo coś się dzieje. 

Czego objawem są białe plamki na paznokciach?

Białe plamki lub kreski na paznokciach są objawem leukonychii, która może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Takie paznokcie są oznaką niedożywienia, braku soli mineralnych, cynku i białka. Jednak jest to najmniejszy problem. Gorzej jeżeli jest to objaw hiperkalcemii, czyli nadmiaru wapnia w organizmie. W tym przypadku interwencja lekarza jest konieczna. Pojawienie się plamek na paznokciach nierzadko oznacza również rumień wielopostaciowy, łysienie plackowate, łuszczycę czy ziarnicę złośliwą, również anemię i niewydolność nerek. Leukochynia ma jednak wiele odmian, lekarze uczulają na występowanie leukochynii pozornej, powstającej w wyniku niebezpiecznych chorób jak anemia, trąd, marskość wątroby, schorzenia nerek i nadmierna potliwość.

Pamiętajmy, że białe plamki mogą być efektem powierzchniowych uszkodzeń płytki. Jednak zawsze lepiej dmuchać na zimne i jeżeli nasze paznokcie zaczynają wysyłać nam ostrzegawcze sygnały, nie lekceważmy ich. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

paznokcie
instagram.com/bes.nail

Paznokcie wysyłają nam sygnały dotyczące stanu naszego organizmu, nie lekceważmy ich. 

paznokcie
instagram.com/imsolament

Białe plamki na paznokciach to objaw leukochynii. 

paznokcie
instagram.com/amaracandy

Leukochynia występuje na wskutek wielu chorób. Kiedy więc zobaczymy niepokojące zmiany, warto więc iść do lekarza. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  2. Nie żyje uczestnik popularnego reality-show. Polak miał jedynie 29 lat
  3. Beata Tyszkiewicz zakończyła karierę. Córka potwierdziła smutne doniesienia
  4. Gwiazda TVN jest w ciąży. Pokazała się z bardzo dużym brzuszkiem
  5. Musieli przerwać odcinek z Dagmarą. Śmierć przyszła nagle, dramat

źródło: kraj.life

Poprzedni artykułOwczarek niemiecki został zaatakowany przez matkę, jako szczenię. Atak na zawsze zmienił jego wygląd
Następny artykułZadanie z matematyki dla 7-klasisty, na którym poległo kilku magistrów. Dorośli nie potrafią go rozwiązać
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.