Pewnie zauważyliście ostatnio, że na Waszych ulubionych produktach kosmetycznych można dostrzec „przeciwdziałanie zanieczyszczeniom” jako jedną z kilku reklamowanych korzyści. Czy zanieczyszczenie powietrza faktycznie szkodzi naszej cerze? I czy pielęgnacja skóry przeciw zanieczyszczeniom może ją chronić?

Czy pielęgnacja skóry przeciw zanieczyszczeniom może naprawdę chronić Twoją skórę?

Podobnie jak wiele największych światowych trendów kosmetycznych, w Azji rozpoczęła się fala „pielęgnacji skóry przeciw zanieczyszczeniom”. Jest to spowodowane tym, że w niektórych dużych miastach azjatyckich, takich jak Pekin, ilość zanieczyszczenia powietrza jest oszałamiająca.

Ponieważ zmiany klimatu stają się problemem bez względu na to, gdzie mieszkacie, w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy nieco bardziej świadomi otaczających nas zanieczyszczeń. Ale co tak naprawdę nauka mówi o korzyściach płynących z pielęgnacji skóry przeciw zanieczyszczeniom?

Jak zanieczyszczenie szkodzi skórze?

Liczne badania powiązały zanieczyszczenie z chorobami skóry, w tym  trądzikiem, przedwczesnym starzeniem się skóry i stanami zapalnymi, takimi jak wypryski. Podobny poziom zanieczyszczeń przedostaje się do naszego organizmu przez cerę, jak podczas wdychania tych szkodliwych chemikaliów.

Organizm zazwyczaj może zachować równowagę między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami. Jednak czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie lub promieniowanie ultrafioletowe (UV), mogą powodować jej zaburzenia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Badania wykazały, że chroniczne narażenie na zanieczyszczenia w atmosferze generuje wolne rodniki, jednocześnie pozbawiając skórę przeciwutleniaczy – witamin C i E. Powoduje to stan zapalny i osłabia barierę ochronną skóry.

Wykazano, że zanieczyszczenie środowiska przez zaufane źródło przyczynia się do uszkodzeń skóry, które prowadzą do starzenia, w tym plam słonecznych i zmarszczek, a także do utraty wilgoci.

Czy pielęgnacja skóry przeciw zanieczyszczeniom może naprawdę chronić Twoją skórę? 

Oto składniki, których warto szukać w składzie:

1. Przeciwutleniacze.

Zaliczają się do nich:

– witamina C,

– retinol (witamina A),

– witamina E,

– niacynamid,

– koenzym Q10.

Przeciwutleniacze wiążą się z wolnymi rodnikami, zanim zdążą one zasiać spustoszenie w komórkach skóry. Pewne obiecujące badania sugerują, że mogą one zwalczać uszkodzenia cery związane z zanieczyszczeniem.

2. Nawilżacze.

Regularne nawilżanie wzmacnia barierę skóry, aby zminimalizować możliwość przenikania zanieczyszczeń powietrza do komórek skóry i wywoływania przez to stresu oksydacyjnego.

3. Filtry UV.

Niektóre zanieczyszczenia są aktywowane przez światło UV, zanim wywrą szkodliwy wpływ, dlatego zawsze pamiętaj o chronieniu swojej cery filtrami UV.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.