Pielęgniarka to zawód, który jest bardzo trudny i wymagający, bardziej niż mogłoby się wydawać. Bezpośredni kontakt z pacjentem, niebywałe podejście do ludzkich spraw i potworny stres. Z tym mierzą się przedstawiciele tego zawodu każdego dnia. Czy uważasz, że pielęgniarki powinny zarabiać więcej?

Co jakiś czas w Polsce odbywają się strajki pielęgniarek, które są podminowane fatalnymi pensjami, w żaden sposób niewynagradzającymi trudów ich zawodu. Jednym z ich argumentów jest fakt, że pielęgniarek w Polsce zaczyna brakować, młodzi ludzie nie chcą się kształcić w tym kierunku, boją się stresu, który nie zostanie im odpowiednio wynagrodzony.

Ile powinna zarabiać pielęgniarka?

Gdy zastanawiamy się nad tym zawodem, przychodzi nam na myśl jedna rzecz, pielęgniarki są niezastąpione. To one są prawą ręką lekarzy, to one zajmują się chorymi ludźmi w każdym stanie, są odpowiedzialne za poprawne wykonanie poleceń. Ich dobre serce i szlachetność zaczynają się jednak przeplatać z frustracją. Gdy w młodości wybierały ten zawód, nie wiedziały, że będzie on aż tak mało płatny.

Pracy pielęgniarki nie da się wycenić. Tysiące tysiącom nierówne, podobne sumy można zarobić w jakiejś firmie jak i pracując intensywnie na budowie za granicą. Pieniądze nie są łatwe do wywarzenia, jednak w tym przypadku możemy mieć pewność, że ktoś wykonujący zawód pielęgniarki powinien zarabiać powyżej średniej krajowej.

Pielęgniarka – cichy bohater

Liczne protesty przedstawicieli służby zdrowia spotkały się raczej z aprobatą społeczeństwa. Każdy z nas przecież wie, że pielęgniarka może okazać się naszą pomocą, w każdej chwili życia, czy zatem nie należy jej się odpowiednie wynagrodzenie?

Protesty uliczne jednak wciąż mało dają. W internecie krążyły często pogłoski o tym, że pielęgniarki potrafią pracować na dwa etaty i zostawać po godzinach, jeśli jest to konieczne. Gdyby zaprzestały takich praktyk, istnieje duże ryzyko, że placówki musiałyby w końcu pomyśleć o zmianie płac. Kłopot w tym, że pielęgniarki są postawione pomiędzy młotem a kowadłem. Chcą wyeksponować niesprawiedliwość, jaka je spotyka, jednak protesty czy wszelkie bunty zawsze odbywają się kosztem pacjentów. 

pielęgniarka
fot. pexels.com/EVG photos

W Polsce coraz mniej młodych osób chce podjąć zawód pielęgniarki.

Poprzedni artykułZ ostatniej chwili: wstrząsająca wiadomość o Arturze Barcisiu. ”Nie chcę współczucia nad głową. To apel”
Następny artykułPrzed chwilą opublikowano ważne rozporządzenie. Nowe obostrzenia wejdą w życie za kilka godzin
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl