Pieniądze, jakie możemy wypłacić z bankomatów, mogą nas nieco zaskoczyć. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa i znacznego zmniejszenia gotówki w obiegu. Z tego powodu NBP wydało komunikat, w którym informuje, że coraz częściej korzystając z bankomatu, możemy spotkać banknot o nominale 500 złotych.

Banknot o nominale 500 złotych do tej pory przez wiele osób był uważany za rzadkość. Tymczasem NBP przypomina, że nie jest to bynajmniej banknot kolekcjonerski, a powszechny w użyciu. Z powodu braków gotówki o mniejszym nominale, pieniądze, jakie wypłacimy z bankomatu, coraz częściej będą zawierały banknoty o wartości 500 złotych.

Zaskakujące pieniądze w bankomatach

Gdy wybuchła epidemia koronawirusa wiele osób z obawy przed kłopotami z wypłatą gotówki lub innymi stratami, wypłaciło mnóstwo pieniędzy. Dlatego z obiegu wypadło wiele gotówki, co znacznie wpłynęło na firmy bankomatowe i zmusiło je do wprowadzenia limitu sumy wypłat. Z tego powodu NBP 30 czerwca wydało ważne oświadczenie. 

NBP wygłosiło komunikat, w którym poinformowano, że banknoty o nominale 500 złotych są dostępne w wielu bankomatach i w kasach banku pocztowego. Ma to za zadanie zmniejszyć ilość banknotów, jakie jednorazowo możemy pobrać. I tak wypłacając na przykład 2000 złotych, zamiast dwudziestu stuzłotówek, otrzymamy cztery pięćsetki.

  1. Rodzice mogą dostać nawet 300 złotych na dziecko. Można już składać wnioski, warto się pospieszyć
  2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Na COVID-19 zachorowali klienci Lidla
  3. Małopolskie: Kobieta zemdlała podczas mszy. Niestety, potwierdziły się najgorsze obawy

500 zł w polskim obiegu

Projekt banknotu o nominale 500 złotych pierwszy raz pokazano w 2016 roku. Oficjalnie do obiegu wszedł w 2017 roku, ale dla wielu Polaków stanowił obiekt kolekcjonerski. Tymczasem NBP poinformowało, że jest to banknot jak najbardziej powszechnego użycia.

Do tej pory wydrukowano 31 255 618 sztuk. Jak na razie nie wiadomo, w jakiej sieci bankomatów możemy je spotkać. TVN 24 donosi, że banknot pięciusetzłotowy pojawi się na pewno w sieci Euronetu. Otrzymamy go przy wypłacaniu kwoty większej niż 500 złotych. Ciągły brak gotówki w bankomatach spowodował, że wiele firm zdecydowało się na limity wypłat, co może znacznie wpłynąć na rynek finansowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na pięciuset złotych widnieje król Jan III Sobieski. Banknot jest też o 4% większy, niż dwustuzłotowy. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Sądzili, że trafili na pusty magazyn. W środku zobaczyli setki oczu błagających o pomoc
  2. Dwa wypadki na lotnisku w Polsce, służby ruszyły do akcji. Wszystko działo się błyskawicznie
  3. Bon turystyczny 500+ dla emerytów? Nowy postulat trafił już do Senatu
  4. Elżbieta Dmoch była niezapomnianą wokalistką. Trudno uwierzyć, dlaczego rzuciła karierę, co dziś robi?
  5. 3 najrzadsze znaki zodiaku na świecie. Niesamowite, że jest ich tak mało
  6. Ministerstwo Zdrowia właśnie podjęło decyzję. Zmienią się znacząco zasady

źróło: fakt.pl

 

Poprzedni artykułPolsat przekazał wstrząsający komunikat. Dotyczy setek tysięcy Polaków
Następny artykułRzecznik Praw Dziecka zaproponował kary dla kobiet za picie w ciąży. Dobry pomysł?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl