Pieniądze z Brukseli mają pomóc w leczeniu chorych z innych krajów. We Włoszech i Hiszpanii sytuacja jest katastrofalna, brakuje miejsc w szpitalach, konieczna jest pomoc. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza, że wesprze innych członków Unii Europejskiej.

Pieniądze z Brukseli zostaną przekazane na rzecz mechanizmu transgranicznego leczenia nowego koronawirusa. Państwa, którym brakuje lekarzy lub miejsc w szpitalach, mogą zgłosić potrzebę pomocy do unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia. COVID-19 niestety nie ustępuje. Każdego dnia słyszymy o setkach tysięcy nowych zachorowań, tysiącach zgonów. Niektóre państwa znajdują się w tragicznej sytuacji.

Pieniądze wpłyną z Brukseli

Unia Europejska postanowiła pomóc krajom najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Państwa te mogą zgłosić konieczność pomocy, a wówczas Bruksela sfinansuje i przeprowadzi mechanizm leczenia transgranicznego. Jest bardzo możliwe, że Polska zdecyduje się wziąć udział w tym mechanizmie.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia po otrzymaniu prośby o pomoc, zorganizuje transport chorych do kraju, w którym wciąż są wolne miejsca w szpitalach. Za przewiezienie zakażonych zapłaci państwo zgłaszające, ale pieniądze na leczenie transgraniczne wpłyną już z Brukseli. Pomoc może także polegać na wysłaniu do danego kraju pracowników służby zdrowia. Jak informuje rp.pl:

– Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie wykluczył wcześniej, że Polska do takiego mechanizmu przystąpi.

-W przypadku wpłynięcia oficjalnej prośby rządu Włoch lub innego państwa członkowskiego o przyjęcie ich chorych, sprawa ta będzie przedmiotem analizy zainteresowanych instytucji RP […] – napisano w piśmie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podaje rp.pl.

  1. Jak leczona jest córka Kasi Kowalskiej? Procedury ograniczają lekarzy, wokalistka jest w trudnej sytuacji
  2. GP: Rząd planuje pozbawić Polaków prywatności. Minister dostanie dostęp do kluczowych danych
  3. Niepokojące doniesienia Szumowskiego o walce z epidemią. „My dostarczamy sprzęt, a on gdzieś znika”

Państwa oferujące pomoc nie muszą się martwić o pieniądze

Na całym świecie zdiagnozowano już ponad 1 200 000 zakażonych nowym koronawirusem. Ta liczba wciąż gwałtownie rośnie. W najgorszej sytuacji znajdują się Stany Zjednoczone, Hiszpania oraz Włochy. Na południu Europy sytuacja jest tragiczna, brakuje lekarzy, pielęgniarek i miejsc w szpitalach.

W Polsce potwierdzono niecałe 4 tys. zachorowań. Przewiduje się, że szczyt choroby może nastąpić za ok. 3-4 tygodnie. W obecnej sytuacji rząd nie wyklucza, że zaoferuje pomoc najbardziej potrzebującym krajom. Do Włoch już wysłano grupę lekarzy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pieniądze
fot. unsplash.com/Mika Baumeister

Istnieje bardzo duża możliwość, że w najbliższym czasie zostanie wprowadzone obowiązkowe noszenie maseczek na ulicy.

pieniądze
fot. pexels.com/Polina Tankilevitch

Wynalezienie szczepionki na COVID-19 może potrwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Pracują nad tym naukowcy z całego świata.

 

Na razie w ramach pomocy Polska wysłała do Włochy grupę lekarzy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
  3. Dramatyczne nagranie z polskiego szpitala, pacjent obnażył całą prawdę. ”Nie macie pojęcia co się tutaj dzieje”
  4. Czy przed sklepami są kolejki? Dowiesz się bez wychodzenia z domu, tłumaczymy jak
  5. Epidemiolog twierdzi, że epidemia w Polsce zaczęła się kilka miesięcy temu. Wskazał prawdopodobną datę
  6. Znany lekarz nie wytrzymał informacji o zakażeniu. Tragiczny finał historii

źródło: rp.pl

Poprzedni artykułPierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa na Podlasiu. Wiemy, kim był zarażony
Następny artykułNa przystanku spotykam grupę obcych osób, czy mogę dostać mandat? Przez nieznajomość prawa sam sobie szkodzisz
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.