Pieniądze, jakie zapłacimy za brak skrzynki na listy, to kosmiczna suma. Jeżeli więc nie posiadasz tak zwanej skrzynki oddawczej, lepiej się śpiesz. Na jej zdobycie pozostało ci niewiele czas. Inaczej musisz liczyć się z ogromną karą, która zrujnuje finanse niejednej rodziny. 
 
Mało kto zdaje sobie sprawę, że posiadanie skrzynki na listy – która w niedługim czasie może odegrać szczególną rolę w naszym społeczeństwie – jest obowiązkiem spoczywającym na właścicielach lub administratorach domów jednorodzinnych, bloków i innych budynków mieszkalnych. Za jej brak będziemy musieli zapłacić ogromne pieniądze. Warto to wiedzieć, szczególnie że kara jest wyższa niż mandat za brak prawa jazdy. 
 
 
 
Obowiązkowa skrzynka na listy
 
Według ustawy Prawo pocztowe z grudnia 2012 roku skrzynka na listy jest nie tylko obowiązkowa, ale i musi być łatwo dostępna z zewnątrz, zabezpieczać korespondencje przed deszczem i śniegiem oraz posiadać określone wymiary 229 mm x 324 mm i szerokość co najmniej 60 mm. Choć problem braku skrzynek nie dotyczy bloków, w Polsce wciąż znajduje się cała masa domów, które obchodzą się bez tego przedmiotu. Jednak w dość bliskiej przyszłości, ten z pozoru mały problem, może odegrać dość kluczową rolę w naszym życiu. Dlaczego? 
 
 
Skrzynka oddawcza, czyli nic innego jak skrzynka na listy, według ustawy PiS ma być pierwszym etapem nowego procesu wyborczego. To właśnie do niej listonosze mają wrzucać zestaw dwóch kopert z kartą do głosowania i specjalnym oświadczeniem. Jeżeli więc wybory korespondencyjne zostaną zatwierdzone, brak skrzynki na listy nie tylko zabierze nam głos, ale również sprawi, że za swój błąd będziemy musieli zapłacić spore pieniądze. Jaką sumę przewiduje kara? Będziecie zdziwieni. 
  1. Przyłapali Agatę Dudę i zrobili jej kompromitujące zdjęcia. Wielka burza, wielu jej nie wybaczy
  2. Nie wytrzymała i ujawniła sekret królowej, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. Wiele osób będzie oburzonych
  3. Nowa propozycja Komisji Europejskiej ws. zamknięcia granic UE. Polska zamknięta na dłużej?

Kara za brak skrzynki na listy

Brak skrzynki na listy to poważne wykroczenie, za które zapłacimy spore pieniądze. Karze podlega nie tylko osoba, która jej nie założyła, ale również osoba, której skrzynka nie spełnia wymaganych kryteriów, o których mowa we wcześniej wspomnianej ustawie.  

Według ustawy Prawo pocztowe uchwalonej przez Sejm w 2012 roku kara ta może wynieść nawet 10 tysięcy złotych

Karę wymierza Urząd Kontroli Elektronicznej i oczywiście, od kary można odstąpić. Jednak, czy kiedy w grę wchodzą tak duże pieniądze, warto ryzykować? 

Prawo o wyborach korespondencyjnych czeka na zatwierdzenie przez Senat jednak, zważając na okoliczności, w skrzynkę warto zaopatrzyć się już teraz.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kierowca passata stracił panowanie nad pojazdem. Wjechał w ogrodzenie kościoła
  2. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
  3. Nie żyje kolejny polski dziennikarz. Był bliskim przyjacielem wielu gwiazd, prokuratura bada sprawę
  4. Pani Jolanta dostała rachunek od właściciela lokalu i zbladła. Nie mogła uwierzyć w wypisaną kwotę
  5. Byłeś szczepiony w dzieciństwie? Jest szansa, że to cię uratuje przed koronawirusem
  6. Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeni

źródło: wyborcza.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.