Pierwsza dama jest tytułem dzierżonym przez małżonkę panującego obecnie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na ten moment ten zaszczyt przypada Agacie Dudzie. Wcześniej w tej roli mogliśmy oglądać m.in. Annę Komorowską, Marię Kaczyńską, czy Jolantę Kwaśniewską. Która z nich twoim zdaniem spisywała się na tym stanowisku najlepiej?

Pierwsza dama jest jedną z najbardziej rozchwytywanych osób w Polsce. Dziennikarze oraz paparazzi towarzyszą wizytom prezydentów i swoich małżonek na wszelkich wydarzeniach, gdzie dokładnie śledzą ruchy pierwszych dam. Jak sądzicie, która z nich prezentowała się dotychczas najlepiej?

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej pełni głównie funkcję ceremonialną i reprezentacyjną. Z pełnioną przez małżonkę prezydenta rolą nie wiążą się żadne uprawnienia polityczne. Pierwsze damy mają zaszczyt i przyjemność towarzyszyć swoim małżonkom podczas ważnych spotkań politycznych oraz międzynarodowych.

Jednak warto zauważyć, że małżonki prezydentów bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, co udowadniają liczne wizyty w szkołach, teatrach, czy muzeach. Na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można przeczytać mnóstwo materiałów na temat wizyt pierwszej damy w poszczególnych miejscach.

Całkiem niedawno prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką wybrali się z wizytą do Watykanu na audiencję do papieża Franciszka. Podczas pobytu w stolicy apostolskiej Agata Duda postanowiła wybrać się z wizytą do Sióstr Felicjanek w celu odbycia wspólnej modlitwy.

Sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski

Jakiś czas temu na portalu Wirtualna Polska pojawił się sondaż, w którym Polacy ocenili wszystkie pierwsze damy pełniące tę funkcję po 1990 roku. Okazało się wówczas, że największym uznaniem wśród Polaków cieszy się Jolanta Kwaśniewska, którą poparło aż 48,1 proc. ankietowanych.

Drugie miejsce zajęła obecnie sprawująca tę honorową funkcję Agata Duda, która uzyskała wynik 20,6 proce. Z kolei ostatnie miejsce podium zajęła tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej Maria Kaczyńska. Jej kandydaturę poparło 16,6 proc. ankietowanych. A czy wy macie swoją faworytkę na tym stanowisku?

Źródło: o2.pl

Poprzedni artykułKultowe babeczki z budyniem. Pamiętacie przysmak PRL?
Następny artykułFilip Bobek poinformował o wielkiej tragedii. Aktor prosi o pomoc, ciężko powstrzymać łzy
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl