Pies, którego tresura opiera się na krzyku czy karach, odczuwa długotrwały stres. Szkolenie oparte na karceniu, może wydawać się skuteczne, ale niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje. Tak trenowane psy żyją w ciągłym stresie – wyznał Marc Bekoff, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Colorado. Badania przeprowadzone przez naukowców pokazały, co dzieje się z naszymi pupilami. 
 
Krzyczysz na swojego psa, by pokazać mu, czego nie może robić? Nigdy więcej tego nie rób. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 92 policyjnych pupili i doszli do wstrząsających wniosków. Takie szkolenie niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. 
 
Szkolenie psa
 
Szkolenie psa oparte na systemie kar, takich jak szarpnięcie smyczą czy krzyk, wywołuje u czworonogów długotrwały stres, co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje i negatywnie wpływa na usposobienie naszego pupila. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Porto w Portugalii mówią same za siebie. 
Jak pies reaguje na krzyk?
 
Pies reaguje na krzyk stresem. W przeprowadzonym przez naukowców badaniu wzięły udział 42 psy ze szkół szkoleniowych, gdzie jako formę nagrody stosuje się jedzenie lub zabawę i 50 psów z programów treningowych, podczas których karane są one krzykiem czy pociągnięciem za smycz.
 
Zespół badaczy, pod kontrolą Any Catariny Vieira, nadzorował przebieg badań, a psy były nagrywane podczas treningów. Okazało się, że psy, na które krzyczano lub karcono, podczas ćwiczeń zachowywały się podobnie jak w stresującej sytuacji, a po treningu miały podwyższony poziom kortyzolu w ślinie. Takich zmian nie wykazywały pupile, które zamiast kar otrzymywały nagrody. Niestety, krzyk czy ciągnięcie za smycz zostaje w pamięci psów na długo. Jak dowiodły badania, pies, który często odczuwa stres, może stracić siły do życia, stać się osowiały i pesymistyczny. Nie róbmy tego naszym pupilom. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIE:
pies
Fot. Reed Shepherd, Unsplash
Naukowcy dowiedli, że na psy o wiele lepiej działa trening, który nie polega na karceniu zwierząt. U naszych pupili, krzyk powoduje długotrwały stres i poważne zmiany w ich usposobieniu. 
pies
Fot. pixabay.com/ liatit

Pies, którego tresura opiera się na krzyku czy karach, odczuwa długotrwały stres.

dlaczego psy płaczą
unsplash.com – Matthew Henry

Psy, na które krzyczano podczas treningu, zachowywały się podobnie, jak w stresującej sytuacji.

 
ZOBACZ TEŻ:
źródło: kochamyzwierzaki.pl

Poprzedni artykułRanczo: gwiazda serialu przekazała smutną wiadomość. Nie żyje bardzo bliska jej osoba
Następny artykułKtóra z Was nosiła czeszki? Każda dziewczynka chciała je mieć
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.