Pies to najwierniejszy towarzysz naszego życia. Właściciele czworonogów chcą wiedzieć o swoich pupilach wszystko. Chcą także monitorować ich rozwój. Dla łatwiejszego wyobrażenia, w jakim stanie zdrowia znajduje się ich pies, używano znanego sposobu. Należało wiek faktyczny psa pomnożyć razy 7. Wynikiem był wiek psa w kontekście wieku ludzkiego. Wszystko się zmieniło.

Pies dorasta w błyskawicznym tempie. Do tej pory liczyliśmy jego lata poprzez pomnożenie faktycznego wieku zwierzęcia razy siedem. Naukowcy powątpiewali w wiarygodność tej metody i postanowili opracować nową, dokładniejszą. 

Pies – ile ma biologicznych lat?

Naukowcy opracowali nowy sposób liczenia wieku psa na podstawie badań psich DNA pobranych od rasy labrador, w przedziale wiekowym od 4 tygodni do 16 lat. Dokładne badanie 109 genomów pozwoliło stworzyć dane, dzięki którym można było opracować zegar epigenetyczny, pozwalający śledzić wiek biologiczny psa.

Został do tego utworzony specjalny algorytm, który to opisuje. Algorytm wygląda następująco: należy faktyczny wiek psa pomnożyć przez 16, a następnie dodać liczbę 31. I w ten sposób otrzymujemy biologiczny wiek psa w kontekście wieku ludzkiego. 

Psy starzeją się bardzo szybko

7-tygodniowy psiak odpowiada wiekowi 9-miesięcznego dziecka. Oboje mniej więcej w tym wieku zaczynają ząbkować. Przez pierwsze lata życia psy starzeją się dość szybko, później ten proces spowalnia. Na przykład roczny pies ma 31 lat, dwuletni już 42 lata, trzyletni 48 lat, czteroletni 53 lata, sześcioletni 59 lat, a siedmioletni 62 lata.

Na podstawie porównań próbek DNA możemy stwierdzić, że wiek biologiczny psa odpowiada wiekowi biologicznemu człowieka. Czyli to, jaki ludzie mają zazwyczaj stan zdrowia w danym wieku, przekłada się na wiek zdrowotny naszego psa. Mając tę wiedzę, możemy bardziej dbać o nasze psy i rozumieć proces ich rozwoju i starzenia. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pies
unsplash.com/ Alvan Nee

Małe szczeniaczki w przeliczając ich tygodnie, na wiek człowieka, mogą mieć już kilka lat.

pies
unsplash.com/ Jack Brind

Rozwój u psa jest błyskawiczny. Proces starzenia powolny. 

pies
unsplash.com/ Madalyn Cox

Starsze psy starzeją się powoli, 10-letni pies to w porównaniu do wieku człowieka, sędziwy staruszek. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dwa szczeniaki rzuciły się na spacerującego kota. Jego reakcja mówi wszystko
  2. Trzy dorosłe psy otoczyły nowo narodzone kocięta. Finał nie mógł być inny
  3. Jamnik przyprowadził swoją panią do studzienki. Gdy zajrzała do środka nie mogła przestać płakać
  4. Pies konał godzinami, bo bawił się popularną zabawką. Pogrążona w smutku właścicielka ostrzega wszystkich właścicieli czworonogów

Źródło: kochamyzwierzaki.pl

Poprzedni artykułHoroskop dla singli. Który znak znajdzie miłość, a kto będzie miał gorący romans?
Następny artykułOjciec odebrał córeczkę ze szkoły. W okolicach jej krocza zauważył plamę, zareagował natychmiast
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.