Pies bohater, który pełni służbę od 8 lat. Rola, którą pełni jest ważna społecznie i dzięki niemu możemy uniknąć sytuacji zagrażających życiu. Ten Cocker Spaniel potrafi wykryć narkotyki i materiały wybuchowe. Wierny przyjaciel, solidny pracownik i opiekun milionów ludzi. 

Maks na służbie spędził 8 lat. Już niedługo, jego kariera zakończy się — psy mogą pracować w tym charakterze do 10 lat. Dzięki temu, że mają doskonały węch, mogą wykrywać substancje nielegalne i niebezpieczne materiały. Gdyby nie psy służbowe, w wielu sytuacjach, funkcjonariusze by sobie nie poradzili.

Pies, który pełni służbę 

Młodszy chorąży Marek Makles wraz z Maksem pracuje w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. Mężczyzna udzielił wywiadu dla Radia Kolor, w którym mówi, że kluczem do takiej pracy i służby jest to, aby dla psa to była przyjemność, radocha i frajdaWspomina o tym, że ważna jest więź osoby współpracującej z psem i zwierzęcia. Siła tej relacji może wpływać na skuteczność pracy psa.

Maks jest wszechstronny — pełni funkcję przyjaciela domu i pracownika społecznego. Jego pomoc jest bardzo cenna w różnych sytuacjach, takich jak kontrola bagaży podróżnych, pomieszczeń, samolotów i zgłoszeniach pirotechnicznych. Wraz z młodszym chorążym Markiem Maklesem pomagają w działaniach innym służbom. 

Maks kontroluje bagaże podróżnych, pomieszczenia i samoloty

Pies nie jest zmęczony pracą, a nawet sprawia mu ona przyjemność. Czerpie satysfakcję ze zdarzeń i akcji poszukiwawczych. Często jednak musi wąchać substancje drażniące i trujące, co na dłuższą metę wpływa negatywnie na zdrowie. Dlatego ważne jest, żeby psy nie pracowały dłużej, niż jest to zalecane.

Młodszy chorąży uważa, że Maksowi i innym psom pełniącym służbę należy się emerytura, która zapewni spokojne życie i umożliwi ewentualne leczenie weterynaryjne. Marek Makles w wywiadzie dla Radia Kolor przyznaje, że pies służbowy to cichy wojownik, cichy bohater, o którym się mało mówi, jest często niedoceniany. 

Zobacz zdjęcia:

pies
radiokolor.pl

Maks to 9-letni Cocker Spaniel, który jest psem służbowym.

pies
unsplash.com — Altino Dantas

Przeszukuje bagaże podróżnych, pomieszczenia i samoloty w celu wykrycia materiałów pirotechnicznych i narkotyków. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. Czy koty potrafią szczekać? Ten mruczek udowodnił, że tak! Nic lepszego dziś nie zobaczycie
  3. Bezbronne kotki padły ofiarą człowieka. Zostały pomalowane farbą
  4. Na parafię w Będzinie podrzucono tajemniczy karton. Zawartość wprawiła księży w osłupienie
  5. Pies cały czas patrzył się na brzuch właścicielki i warczał. Niebywałe, że lekarze to przeoczyli
  6. Wszyscy myśleli, że ten pies wraca na grób swojego pana. Prawda okazała się zupełnie inna

Źródło: radiokolor.pl

 

 

Poprzedni artykułCzarny lakier do paznokci, fikuśne okulary, luźna kurtka. Agata Duda na zdjęciach sprzed lat wygląda zupełnie inaczej
Następny artykułZdradzony mąż postanowił zemścić się na kochanku żony w najgorszy sposób. Przed drzwiami zostawił mu specjalną przesyłkę
Redaktorka działu Zwierzęta w Lelum.pl. Absolwentka kierunku logopedia ogólna i kliniczna na Uniwersytecie Warszawskim. Uczennica i logopeda w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego. Od kilkunastu lat śpiewa jazz, poezję śpiewaną i piosenkę aktorską. Oczkiem w głowie są jej trzy psy, dzięki którym zainteresowała się tematem behawioryzmu. Uwielbia mazurskie tereny oglądane z grzbietu konia.