Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pies faraona – inteligentny i żywiołowy. Idealny towarzysz dla dziecka
Łucja Jureczko
Łucja Jureczko 10.09.2019 15:19

Pies faraona – inteligentny i żywiołowy. Idealny towarzysz dla dziecka

pies faraona
instagram.com/gingahounds/

Pies faraona to bardzo inteligentny i żywiołowy zwierzak. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz dla dziecka, ale nie tylko. Słyszeliście o tej rasie? Jest ona dość rzadko spotykana, choć są to wspaniałe psy. Sprawdźcie sami!

Pies faraona to zwinny, szybki psiak, ma dobrze rozwinięty instynkt myśliwski, a co za tym idzie świetny węch i jeszcze lepsze predyspozycje do stróżowania. Mimo tego uwielbia się przytulać i kocha swojego właściciela.

Pies faraona: usposobienie. Jak wygląda pies faraona?

Pies faraona to średniej wielkości pies z krótkim włosiem i sterczącymi uszami. Ma bardzo dostojny, wręcz atletyczny wygląd. Kolor jego sierści może być rudy lub ciemnorudy, czasem z białymi znaczeniami. Dorosłe psy mierzą między 56 cm a 53 cm wysokości z wagą 23-25 kg, natomiast suki mają od 53 cm do 61 cm i ważą 20-23 kg.

Z powodu ich wzrostu i wagi są psami średniej wielkości. Kategoria rasy to szpice i psy pierwotne. Krótka sierść u tych psów jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie gubi się aż tak jak w przypadku psów długowłosych. Wystarczy go wyczesywać raz w tygodniu.

Poza nazwą „pies faraona” możemy także spotkać się z określeniem „chart maltański”. Jest to jednak ta sama rasa. Kilka ważnych informacji: pies faraona nie jest narażony na alergię, bywa one dość głośne, dopuszczalny czas bez opieki to 1-3 godziny, tolerancja wobec innych zwierząt jest średnia, tak samo, jak przydatność do stróżowania, aczkolwiek obie kwestie są do wyćwiczenia.

Pies faraona pochodzi z Doliny Nilu, z czasów 4000 lat p.n.e. Uważa się, że przed czasami egipskimi psami handlowali Fenicjanie, którzy następnie zostawili je na bezludnej wyspie, gdzie rozmnażały się ze sobą przez setki lat. W 1000 roku p.n.e. Fenicjanie skolonizowali Maltę i przywieźli te psy ze sobą. Polowały dość dobrze na króliki, dzięki czemu zyskały nazwę „króliczy pies”. Pies faraona żyje od 11 do 14 lat. Miesięczne koszty jego utrzymania wahają się w okolicach 200-300 zł.

Pies faraona: charakterystyka rasy. Jaki charakter ma pies faraona?

Jaki charakter ma pies faraona? Są to dość niezależne psiaki z silnym instynktem łowczym. Świetnie sprawdzą się jako pomoc w polowaniu, ponieważ są szybkie i bardzo wytrzymałe. Kontakty z mniejszymi zwierzętami takimi jak małe psy, koty czy inne należy monitorować, ze względu na swój instynkt pies może potraktować je jako zdobycz, ofiarę.

Podczas polowania kieruje się równie dobrze wzrokiem, jak węchem czy słuchem. Potrafi złapać swoją zdobycz w biegu. Pies faraona jest jednak bardzo czuły wobec swojej rodziny, wymaga kontaktu z człowiekiem i wielu pieszczot, z tego też powodu nie do końca lubi samotność oraz pozostawanie samemu w domu np. gdy opiekun idzie do pracy. Nie jest zbyt ufny w stosunku do obcych, zachowuje dystans. Uwielbia zabawę. Wyścigi i gonitwy to jego ulubiona forma spędzania czasu.

Jakie potrzeby trzeba spełnić? Jak wychować psa faraona? Najważniejsze jest, aby zaspokoić jego silną potrzebę biegania. Sprawdzi się świetnie duży, jednak dobrze ogrodzony ogród, chodź nie jest to wymóg. Ogród musi być naprawdę solidnie zabezpieczony wysokim płotem, ponieważ gdy ta rasa poczuje zwierzynę, zrobi co może, aby ją dorwać. Możemy zabierać go także na wycieczki rowerowe.

Pies faraona musi biegać ponad dwie godziny dziennie. Czy jesteście gotowi na taką dawkę ruchu? Oczywiście, oprócz wysiłku fizycznego, należy również pamiętać o zaspokajaniu instynktu psa oraz wszelkiego rodzaju zabawy węchowe, treningi, socjalizacja.

Ile kosztuje pies faraona? Pies faraona – gdzie kupić?

Jakie są wady i zalety tej rasy? Są to psy bardzo niezależne z bardzo silnym instynktem łowieckim, które wymagają bardzo dużo ruchu. W stosunku do rodziny są bardzo czułe, w domu, po odpowiednim spożytkowaniu jego energii zachowują spokój. Są łatwe w pielęgnacji i nie są narażone na choroby.

Zanim postanowimy zakupić psa tej rasy warto zrobić samemu przed sobą rachunek sumienia. Nie jest to pies absolutnie dla osoby początkującej, nie sprawdzi się, gdy wolimy spędzać czas na kanapie lub nad jeziorem, z powodu ilości ruchu, jaki potrzebuje. Jeśli nie wykorzystamy jego energii w dobry, poprawny sposób pies może przejawiać zachowania agresywne, demolować nam mieszkanie czy przekopywać kwiatki w ogrodzie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup tej rasy, pamiętajmy, aby kupować wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w FCI. Koszt psa z rodowodem to około 3500 zł. Pies faraona (Kelb Tal – Fenek) należy do grupy V FCI, sekcja 6, nr wzorca 248. Niestety szczeniaka nie da się nabyć w Polsce, w grę wchodzi tylko import z innego kraju. Na szczeniaka będziemy zatem musieli chwilkę poczekać.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pies faraona

Pies faraona to bardzo inteligentny i towarzyski zwierzak, jednak wymaga dużo ruchu.

pies faraona

Pies faraona należy do średniej wielkości psów. Na zdjęciu akurat szczeniak tej rasy.

pies faraona

Są to bardzo wymagające psy. Uwielbiają polować, będą gonić za zdobyczą, aż jej nie złapią.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Zaprosił ubogiego do baru. Na miejsce przyjechała policja
  2. Skulony pies leżał na środku ruchliwej autostrady. Nie mógł się ruszyć
  3. Psy z bielactwem. Ich wygląd jest niewiarygodny, plamy pojawiają się w dziwnych miejscach. ZDJĘCIA
  4. Pies czy niedźwiedź? Jedno zdjęcie podzieliło tysiące ludzi. Ocena należy do was
  5. Suczka przystanęła w miejscu tragedii i zaczęła płakać. Tutaj straciła siedem swoich szczeniaków
  6. Najpierw dziwne piski, potem błagalne wycie. Kobieta usłyszała dźwięki dochodzące spod ziemi, szybko podjęto interwencję