Lublin mierzy się z pandemicznym dramatem. W szpitalach brakuje łóżek dla osób z ciężkim przebiegiem COVID-19. Przystosowywane są dla nich miejsca w innych oddziałach, tym samym zabierając je osobom, które miały planowe przyjęcia do szpitala. Co dzieje się w lubelskich szpitalach?
 
W lubelskich szpitalach brakuje łóżek dla osób ciężko przechodzących COVID-19. Chorzy wywożeni są do odległych placówek. Dla części przygotowano miejsca na pozostałych oddziałach, co sprawia, że planowe przyjęcia innych osób zostały wstrzymane.

Lublin: brakuje miejsc w szpitalach, chorzy wywożeni do innych miast

„Dziennik Wschodni” donosi, że od kilku dni pacjenci z Lublina, chorzy na COVID-19, są przewożeni do Tomaszowa Lubelskiego i Chełma. Dzieje się tak z powodu braku miejsc w szpitalach.

Stworzone szpitale tymczasowe są przygotowane na pacjentów z lekkim lub średnim przebiegiem choroby. Dlatego chorzy w najgorszym stanie wywożeni są do miast oddalonych nawet o ponad 100 kilometrów.

W województwie lubelskim zajętych jest około 70% miejsc covidowych. Na 18 szpitali w 8 zajęte były wszystkie łóżka na oddziałach zakaźnych.

Wstrzymanie planowych przyjęć w lubelskich szpitalach

Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Chełmie, wyjaśnia, że im więcej pacjentów covidowych, tym mniej miejsc dla innych chorych, co prowadzi do wstrzymania planowych przyjęć na oddział:
 
– Pacjenci, którzy czekali na przyjęcie na tych oddziałach, niestety będą musieli poczekać dłużej, bo planowe przyjęcia zostały wstrzymane.
 
W szpitalu w Chełmie do przyjmowania cierpiących na COVID-19 przystosowano oddziały laryngologii i ginekologii.

Poza województwem lubelskim najwięcej przyjęć do szpitali osób zakażonych koronawirusem jest na Podlasiu.

Źródło: gazeta.pl, Dziennik Zachodni, PAP

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Zmarła Danuta Orzechowska
  2. Piosenkarz Michał W. usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat więzienia
  3. Dobijamy do kolejnej bariery. Wiceminister zdrowia o najnowszych danych dot. zakażeń