Płuca są epicentrum przebiegu choroby COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 powoduje duszności i ostre śródmiąższowe zapalenie płuc. Szczególnie w obrębie przestrzeni wokół pęcherzyka płucnego. Lekarz wyjaśnia, co dzieje się w układzie oddechowym po zarażeniu koronawirusem.

Płuca są najbardziej atakowane przez koronawirusa. Lekarz wyjaśnia, co dzieje z układem oddechowym, podczas zarażenia się COVID-19. 

Płuca chorych na koronawirusa

Objawy następują stopniowo, ale w szybkim tempie. Zaczyna się od podwyższonej temperatury ciała, zmęczenia, biegunki, po trudności z oddychaniem wynikającym z tego, że wirus SARS atakuje płuca, powodując ostre śródmiąższowe zapalenie płuc, które należy do grupy chorób toczących się w obrębie miąższu płuc, a zwłaszcza w przestrzeni wokół pęcherzyka płucnego.

Prof. dr hab. n. med. Michał Pirożyński, który jest specjalistą chorób wewnętrznych i chorób płuc z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, opisuje wpływ choroby na płuca. Doktor wyjaśnia, czym jest miąższ płuc, który jest atakowany przez wirusa. Posiada on strukturę gąbczastą, składa się z drobnych oskrzelików doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. 

  1. Pielęgniarka wyznała, że zarabia 3,5 tys. Wiceprezes Lotosu: „Można zmienić pracę, nikt tej pani nie zmuszał”
  2. Wprowadzono bardzo ważną zmianę, każdy podatnik musi o niej wiedzieć. Nowy przepis już obowiązuje
  3. Suczka została wyrzucona z drugiego piętra przez dzieci. „Nie chcemy jej, jest brzydka”

Czy płuca po chorobie zostają trwale uszkodzone?

COVID-19 przypomina epidemię panującą w Chinach w 2002, Profesor przypomina: 

– Zmienione zapalnie pęcherzyki przestały pełnić swoją podstawową funkcję – wymiany gazów. Postępująca choroba doprowadziła do pojawienia się włóknienia i nieodwracalnych zmian w płucach.

We wczesnych objawach choroby pojawia się  obrzęk przestrzeni międzypęcherzykowej, bogato białkowy wysięk do światła pęcherzyków płucnych, znaczne przekrwienie oraz odczyn zapalny pneumocytów (komórek wyścielających ścianę pęcherzyka płucnego), charakteryzujący się obecnością włóknika.

– Zmiany zachodzące w płucach pogłębiają zaburzenia gazometryczne. Proces włóknienia, rozpoczynający się wraz z ich złuszczaniem, prowadzi do nieodwracalnych zmian strukturalnych – zwłóknienia płuc. A to z kolei do ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) -opisuje lekarz.

Stąd właśnie wynikają kłopoty z oddychaniem i mocne duszności podczas przebiegu choroby COVID-19. Nie ma natomiast jeszcze danych dotyczących trwałych uszkodzeń płuc czy powikłań, które uniemożliwią normalne prowadzenie życia. Szczególnie ostrożni na zarażenie powinny być osoby z chorobami układu oddechowego, krwionośnego czy starsze, które mają zdecydowanie słabiej pracujący układ odpornościowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

płuca
fot. youtube.com/ Strong Medicine

Nasze płuca ulegają sporym zmianom podczas choroby COVID-19.

płuca
fot. pixabay/valelopardo

Lekarz wyjaśnia, co powoduje duszności. Okazuje się, że wirus SARS-CoV-2 niszczy miąższ płucny.

płuca
facebook.com/ Lubelski Urząd Wojewódzki

80 procent zachorowań na koronawirusa przebiega łagodnie. Najciężej znoszą chorobę osoby starsze i z chorobami układów krwionośnych i oddechowych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziecko nie zaśnie bez pomocy dwóch ogromnych husky. Nagranie zwala z nóg, internauci oglądają je na okrągło
  2. Pilne ostrzeżenie GIS. Każdy powinien się z nim zapoznać
  3. Wojciechowska z partnerem ukrywali to przed mediami. Właśnie przekazano radosną nowinę
  4. Przepowiednie z „Kalendarza 12 zwierząt”. Został utworzony 2 tys. lat temu, dziś się sprawdza
  5. Gwiazdor „M jak miłość” przekazał tragiczne informacje. Koronawirus zabił członka jego rodziny
  6. Przed Wielkanocą KIRDiP ostrzega Polaków, chodzi o jajka. Włochy były 1 z największych producentów jaj w Europie

Źródło: medonet.pl

Poprzedni artykułStudentka miała problemy z pieniędzmi i prosiła o pomoc mamę. Nie wiedziała, że słucha jej ktoś jeszcze
Następny artykułW filmach sprzed lat przewidziano pandemię. Scenariusz może się potwierdzić?
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.