Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Po co kotu wąsy? 4 fakty na temat kocich wibrysów
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 31.10.2019 11:00

Po co kotu wąsy? 4 fakty na temat kocich wibrysów

Po co kotu wąsy
pixabay.com Didgeman

Po co kotu wąsy? To pytanie, które dla wielu właścicieli kotów jest bardzo zagadkowe. Wąsy to nie tylko bardzo charakterystyczny element wyglądu pupila, ale też niezwykle potrzebny! Do czego służą kotu wąsy? Czy zwierzę może bez nich funkcjonować? W ramach zamieszczonych poniżej informacji dowiecie się wszystkiego, co jest istotne w kontekście wspomnianej części kociego ciała!

Każdy, kto posiada kota, przyzna, że jego zwierzę jest bardzo wyczulone na okalające pyszczek włoski. Nie ma w tym nic dziwnego! Wibrysy odgrywają ogromną rolę w jego codziennym życiu. Bez nich kot nie byłby w stanie odnaleźć się zarówno w zwyczajnych, jak i ekstremalnych sytuacjach. Sprawdźmy więc, po co właściwie kotu wąsy?

Po co kotu wąsy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wąsy to niezwykle ważny element ciała tego zwierzaka. Każdy kot ma ich od 18 do 24. Znaleźć je można na górnej wardze oraz policzkach. Występują także nad oczami, na brodzie oraz w okolicach nadgarstka. Niezależnie od miejsca, pełnią one taką samą, niezmiernie istotną funkcję.

Jak się nazywają wąsy kota?

Popularna nazwa tego fragmentu kociego ciała to wibryssy lub wibrysy. Włosy zatokowe– bo tak również się zwą- są znacznie grubsze i bardziej sztywne niż te, które okalają resztę kociego ciała.

Do czego kotom służą wąsy?

Narząd dotyku

Za sprawą niezliczonych zakończeń nerwowych, wibrysy pełnią funkcję narządów dotyku. Są one w stanie odebrać z otoczenia nawet najlżejsze drgania powietrza! Dzięki nim koty mogą również wyczuć zmiany w położeniu przedmiotów, które je otaczają. Za sprawą opisanych właściwości czworonogi mogą poruszać się z najwyższą gracją. Niezależnie od pory dnia i nocy, mogą sprawnie omijać wszelakie obiekty, nie uszkadzając własnego ciała.

Uwaga, zagrożenie!

Zlokalizowanie za pomocą wąsów niebezpieczeństwa, pozwala kotom na wcześniejsze przygotowanie i przyjęcie pozycji gotowej do ataku. Ta właściwość jest cenna w przypadku czworonogów, które mają częstą styczność ze światem zewnętrznym, w którego obrębie czekają na niego liczne zagrożenia. Wibrysy są również kluczowe w momencie, gdy kot próbuje upolować dany obiekt. Kocie wąsy to podstawa przeżycia i odnalezienia się w często ekstremalnych warunkach.

Dokładna ocena sytuacji

Po co kotu wąsy? Czworonogi wykorzystują je również po to, by sprawdzić, czy zmieszczą swoje ciało w niewielkiej szczelinie lub bardzo wąskim przejściu. Wibrysy są bowiem tej samej długości, co szerokość ich ciała. Często można zaobserwować, że nasze zwierzę najpierw sprawdza pyszczkiem (a konkretnie wąsami) czy całe jego ciało zmieści się w danej przestrzeni. Koty są bardzo ostrożne i z pewnością chcą uniknąć sytuacji, w której wyłącznie część ich sylwetki zmieści się w danym miejscu. Sprytne, prawda?

Zdarza się również, że kot niechętnie spożywa posiłek z ciasnej miseczki. Powodem takiego zjawiska ponownie są wąsy, które pomagają mu ocenić sytuację.

Okazywanie emocji

Za pomocą wibrysów czworonogi także komunikują się z innymi osobnikami oraz są w stanie okazywać emocje. Gdy kot czuje się komfortowo i bezpiecznie, jego wąsy są rozluźnione. W przypadku potencjalnego zagrożenia momentalnie stają się one sztywne i bardzo napięte. Taka wiedza pozwoli właścicielom czworonogów wyczuć, czy w danym momencie ich pupil czuje się dobrze, czy charakteryzuje go wzmożona czujność.

Uszkodzone wibrysy

Kocie wąsy, tak samo, jak większość włosów, zużywają się. Ich cebulki ulegają osłabieniu, a wąsy, które są już martwe, samoistnie wypadają. Czy wąsy kota odrastają? Owszem, w miejscu, w którym widnieje ubytek wibrysa, z czasem wyrośnie nowy. Nie jest to żaden powód do niepokoju. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nasze zwierzę gubi ich zbyt dużo. Może to świadczyć o znacznym osłabieniu organizmu pupila. Opisane zjawisko to konieczność udania się do weterynarza, który określi stan zdrowia kota.

Po co kotu wąsy?

-Kot, który ma wibrysy w nienaruszonym stanie, potrafi precyzyjnie schwytać swój łup zarówno w dzień, jak i w nocy. Natomiast kot o uszkodzonych wibrysach może polować tylko przy świetle dziennym, gdyż po ciemku nie trafia w żywotne punkty ciała swych ofiar i nie jest w stanie zadać za pierwszym razem śmiertelnego ciosu. Czubki wibrysów działają tak jak palce niewidomego odczytujące pismo Braille’a. Jeśli sfotografujemy kota niosącego w pysku mysz, zobaczymy na zdjęciu, że ofiara jest dosłownie owinięta włosami czuciowymi oprawcy. Za ich pośrednictwem kot otrzymuje informacje o najlżejszych poruszeniach, będących oznakami życia schwytanego gryzonia- tłumaczy obrazowo znany zoolog Desmond Morris.

Wąsy to bardzo czuła część ciała czworonogów. Paradoksalnie, niewielkich rozmiarów włoski są kluczowe w poprawnym funkcjonowaniu zwierzęcia. To właśnie dzięki nim są bardzo czujne i mogą ustrzec się niejednego zagrożenia. Właściciele kotów powinni zadbać o to, by ten narząd nie został przypadkowo uszkodzony. Niestety, może to trwale wpłynąć na codziennie zycie pupila.

Po co kotu wąsy? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Po co kotu wąsy

Popularna nazwa kocich wąsów to wibrysy lub włosy zatokowe.

Po co kotu wąsy

Za ich sprawą zwierzę potrafi wyczuć nawet najlżejsze drgania powietrza!

Po co kotu wąsy

Dzięki wąsom kot może wyczuć potencjalne zagrożenie i przygotować się do ataku.

Po co kotu wąsy

Gdy nasz pupil czuje się komfortowo, wibrysy delikatnie opadają w dół i są rozluźnione. W przypadku poczucia niebezpieczeństwa momentalnie stają się one napięte.

Po co kotu wąsy

Wypadające wąsy to rzecz zupełnie naturalna. Na miejscu martwych już włosków, z czasem rosną nowe.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź
  2. Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów
  3. Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Co to oznacza
Tagi: kot Zwierzęta