Pocztówki, choć dziś nie są już najpopularniejszą formą wysyłania wakacyjnych pozdrowień, a z roku na rok odchodzą w coraz większe zapomnienie, dla niektórych wciąż mają ogromną wartość i to nie tylko sentymentalną. Jak się okazuje, za niektóre z nich możemy zgarnąć majątek. Jeżeli więc właśnie zabierasz się do domowych porządków, lepiej sprawdź, czy nie posiadasz tych kolekcjonerskich okazów.

W twojej szufladzie zalegają pocztówki, które niegdyś wysyłali ci lub twoim rodzicom czy dziadkom przyjaciele? Jeżeli tak, dokładnie się im przyjrzyj. Okazuje się, że niektóre widokówki z czasów PRL to marzenie nie jednego kolekcjonera, który jest w stanie zapłacić za nie krocie.

Wartościowe pocztówki z PRLu

W dzisiejszych czasach rzeczy vintage, czyli rzeczy z dawnych lat, są niezwykle popularne, a z każdym rokiem zyskują na coraz to większej wartości. Jak się okazuje, tyczy się to nie tylko banknotów, monet czy ubrań, ale również pocztówek. Na okazy z PRLu, kolekcjonerzy wręcz zacierają ręce.

Jak się okazuje, choć za słynne pocztówki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej dostaniemy zaledwie od 5 do 10 złotych, inne egzemplarze mogą być warte już o wiele więcej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli znajdziemy w naszym domu stare pocztówki? Istnieje kilka istotnych elementów, które w znacznym stopniu wpływają na ich wartość.

 1. Za monetę o wartości 5 zł możesz dostać fortunę. Musisz zwrócić uwagę na jeden szczegół
 2. Za monetę 5 gr możesz dostać sporą sumę. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na jeden szczegół
 3. Kontrole trwają i mogą spotkać każdego. Abonament RTV własnie został podwyższony

Kolekcjonerskie pocztówki

Aby nasze pocztówki stały się łasym kąskiem dla kolekcjonerów, nie wystarczy, by były one stare. Za niektóre okazy możemy dostać nawet od 100 złotych w górę. Co decyduje o ich wartości?

Jak się okazuje, pocztówki powinny być w idealnym stanie, wtedy kolekcjonerzy są w stanie dać za nie majątek. Choć jeszcze cenniejsze są te, które zawierają historyczne treści, a więc ważne korespondencje lub bogate w elementy topograficzne przedstawiające miejscowość, lub opisujące tradycje danego regionu. Macie takie w swoim domu?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pocztówki
Fot. Hans, Pixabay

Pocztówki z czasów PRL mają ogromną wartość.

pocztówki
Fot. Ch[arles] L[ehmann], 25 marca 2019, Wikipedia
Cenne są również te, które przestawiają miasta w dawnych czasach.

pocztówki
Fot. Agata.czajka, 12 grudnia 2019, Wikipedia.org

Oraz te, które zawierają historyczną treść.


ZOBACZ TEŻ:

 1. Fusy po kawie dla wielu kobiet mogą okazać się zbawienne. Nigdy ich nie wyrzucaj
 2. Wrzucili zdjęcia ze Śnieżki. Sceny przechodzą ludzkie pojęcie
 3. Polski piłkarz zaginął. Błagalny apel o pomoc
 4. Tomasz Kammel stracił pracę w TVP. Niesłychane, kto zajmie jego miejsce
 5. ”Dobry Tydzień”: Joanna Liszowska trafiła do szpitala. Tygodnik ujawnia szczegóły
 6. Niestety, ksiądz ma koronawirusa. Pilny apel sanepidu, poszukiwani wierni z 4 kościołów
 7. Kolejny cios w finanse Polaków. Abonament RTV nie tylko zostaje, będzie jeszcze wyższy
 8. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
 9. Pożar nie jest pierwszą tragedią w „Nasz nowy dom”. Uczestniczka Kasia zginęła w dramatycznym wypadku, miała jedynie 19 lat

źródło: wiesz.io

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.