Podatek, który wprowadził rząd ma objąć tysiące obywateli naszego kraju. Rządząca większość przegłosowała ustawę, która nałoży na jeden z podatków kolejne obciążenia. Wcześniej Sejm miał odrzucić inne możliwości. Serwis informacyjny money.pl informuje, że ustawa już wkrótce ma trafić do Senatu.  

Rząd wprowadził podatek, który będzie obowiązywać tysiące Polaków. Na temat podjętej decyzji wypowiedzieli się eksperci. Portal money.pl przedstawił informacje dotyczące szczegółów przegłosowanej w rządzie ustawy.

Rząd wprowadził nowy podatek

Jak podaje serwis money.pl rządząca większość miała przegłosować ustawę nakładającą podatek CIT na spółki komandytowe. Według przekazywanych informacji Sejm miał wcześniej odrzucić możliwość objęcia tych spółek tzw. estońskim CIT.

Za wprowadzeniem decyzji o obłożeniu spółek komandytowych podatkiem CIT miało zagłosować 232 posłów, a 215 było przeciwnych temu pomysłowi, z kolei jeden z nich się wstrzymał. Z uwagi na przegłosowaną większość ustawa ma już wkrótce trafić do Senatu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Portal money.pl tłumaczy, co będzie oznaczać wprowadzony podatek – Ustawa wyszła z resortu finansów. Nowelizuje ona wiele innych aktów prawnych. Wśród nich są ustawy o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kilka innych – czytamy.

Celem wprowadzenia tej decyzji ma być zasadniczo uszczelnienie systemu podatkowego, a także walka z optymalizacją. Według ekspertów wprowadzony pomysł pojawił się nagle – Zaskakujące jest to, że projekt pojawił się jak z kapelusza. Wprowadzenie estońskiego CIT-u, czy innych podatków było głośno zapowiadane, a rewolucyjne zmiany dla firm rząd wprowadza po cichu – powiedział w rozmowie z portalem money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy, Grant Thornton.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. Nieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdown
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Czym jest podatek CIT?

Podatek CIT jest rodzajem podatku bezpośredniego obciążającego dochody, które uzyskują osoby prawne. Nazywany jest on inaczej podatkiem dochodowym od osób prawnych. W tym przypadku podatek płacą wszystkie osoby prawne, niezależnie od tego, w jaki sposób tę osobowość nabyły, oraz spółki kapitałowe w organizacji i spółki komandytowo-akcyjne.

Jak podaje serwis money.pl odnosząc się do wprowadzonego przez rząd podatku, opozycja sejmowa miała być zwolennikiem – By z ogłoszonego przez rząd z pompą estońskiego CIT-u mogły skorzystać także spółdzielnie, ale również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne – czytamy. Jednak ta idea miała nie znaleźć uznania w oczach rządzącej większości.

Zatem ustawa, która została przegłosowana przez większość ma przewidywać objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Zdaniem Grzegorza Szysza wprowadzone zmiany mogą dotknąć nawet 40 tys. działających w Polsce podmiotów – Głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i działa za sprawą spółek komandytowych – zaznacza rozmówca serwisu money.pl.

Planowane zmiany skrytykował również rzecznik Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz – Projektowane rozwiązania, mające na celu objęcie spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, ocenić należy jako niepokojące, a ich skutkiem może być wprowadzenie podwójnego opodatkowania tych spółek, podobnego jak np. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością – napisał Adam Abramowicz w wystąpieniu, które skierował do ministra finansów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
  2. Papież Franciszek zadecydował. Wiadomo, jak będzie wyglądać Wszystkich Świętych, ogromne zdziwienie dla podróżujących
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. Bojówki uzbrojonych mężczyzn zaatakowały Strajk Kobiet, w tym dziennikarki. Są ranni
  7. Klasyk w wydaniu, które was zaskoczy. Surówka z kapusty w połączeniu z jednym składnikiem daje spektakularny efekt

Źródło: money.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl