Pogoda sprawiła, że w całym kraju komunikacja została sparaliżowana, a fale mrozu i śnieżyce wywołały chaos. W odśnieżanie ulic zaangażowani byli wszyscy, duże kłopoty pojawiły się też na kolei. Zima stulecia dotarła do Polski pod koniec 1978 roku, a zdjęcia z tamtych dni do dziś robią wrażenie.

O tym, że pogoda może wstrzymać wszelki ruch, Polacy przekonali się już niejednokrotnie. Potężne mrozy odnotowano także w latach 40. i 60, ale najlepiej pamiętamy zimę z przełomu 1978 i 1979 roku. Z tamtego okresu pochodzi też znacznie więcej fotografii, które sprawiają, że od samego patrzenia robi się zimno.

Pogoda nie oszczędzała nikogo

Nagła zmiana pogody nastąpiła 28 grudnia. Śnieżyce, mróz i zamiecie atakowały od północy, a po dobie już cała Polska walczyła z zimą stulecia. Drogi i trasy kolejowe były nieprzejezdne, władze apelowały, by każdy włączył się w wielką akcję odśnieżania ulicy.

-Zakłócenia w komunikacji kolejowej i drogowej spowodowały podjęcie przez ministra oświaty i wychowania decyzji o wstrzymaniu powrotu młodzieży przebywającej na zimowiskach. W Nowosądeckiem na przedłużonych feriach pozostało ponad 1300 dziewcząt i chłopców z różnych stron kraju – pisano w Gazecie Krakowskiej.

Jeszcze pierwszego stycznia wojewoda gdański wprowadził na terenie województwa stan klęski żywiołowej. Mnóstwo miejscowości zostało zupełnie odciętych od świata. Chaos sprawiał, że codzienne życie było niemożliwe. 

  1. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie ślubne sprzed 50 lat. Wszyscy Polacy znają osoby z fotografii, poznajecie ich?
  2. „Kuchenne rewolucje” nie miały być prowadzone przez Magdę Gessler? Nagle ujawniono porażające fakty, fani będą mocno zaskoczeni
  3. Wszystko zacznie się lada moment. Przestrzegają przed ogromnym niebezpieczeństwem, pilne wieści z zachodu Polski

Zima stulecia: ile było stopni?

W zimę stulecia było -25 stopni, jednak temperatura odczuwalna była znacznie niższa. Już ciągu pierwszej doby spadło 15 centymetrów śniegu, a każdego dnia przybywało dodatkowych pięć centymetrów. W niektórych miejscowościach na ulicach leżały aż 50-centymetrowe warstwy.

W odśnieżanie zaangażowani byli nie tylko zwykli mieszkańcy, ale i wojsko. Porównując dane sprzed lat, wiadomo, że 1963 roku temperatury były niższe i sięgały nawet 38 stopni, jednak przełom 1978 i 1979 roku był tak gwałtowny, że słysząc o zimie stulecia, myślimy właśnie o tym konkretnie okresie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pogoda
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Śnieżyce, mróz i zamiecie atakowały od północy.

pogoda
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zima stulecia paraliżowała miasta i wsie.

pogoda
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wszyscy byli zaangażowani w odśnieżanie.

pogoda
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

O dalszych podróżach nie było mowy. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Joanna Koroniewska zdruzgotana, śmierć uderzyła za wcześnie. Ukochana osoba w jej życiu odeszła, boli do dziś
  2. Porwało turystę, żywioł uderzył. TVP przekazało dramatyczną wiadomość z zagranicy
  3. Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć w ciągu 80 lat. Wszystko w naszych rękach
  4. Porażające wiadomości z polskiej wsi. Znaleźli zwłoki, policja przekazała wstrząsające fakty
  5. „Familiada” świętuje 26 urodziny, oglądacie? Pamiętacie kultowe wpadki?
  6. Afera w polskiej szkole. Uczniowie w trakcie lekcji zatruli kawę nauczycielce, skandal na ogromną skalę

Źródła: gazetakrakowska.pl, wiadomosci.onet.pl

 

Poprzedni artykułWielkie szczęście w domu Katarzyny Cichopek. Gwiazda przekazała wspaniałą wiadomość, cała Polska gratuluje małżeństwu
Następny artykułPamiętacie Stadion Dziesięciolecia? Tłumy przyjeżdżały z całej Polski
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.