Pogoda na niedzielę nie rozpieszcza. Z samego rana Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i burzami z gradem na ogromnej części naszego kraju. Wydano alerty.

W niedzielę porywy wiatru mogą sięgać nawet 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w siedmiu województwach.

Pogoda na niedzielę

W centrum i na wschodzie kraju termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na Podhalu – tam tylko 13 stopni. W pozostałej części kraju temperatura wyniesie 16-18 st. C.

Jak czytamy na tvn24.pl, alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem w niedzielę dotyczą następujących województw:

podlaskiego – ostrzeżenia będą obowiązywały od godziny 14 do północy;

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

wschodnich powiatów woj. pomorskiego – ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 14-21;

warmińsko-mazurskiego – ostrzeżenia będą obowiązywały od godziny 14 do północy;

wschodnich powiatów woj. kujawsko-pomorskiego – ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 12-20;

łódzkiego – ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 12-20;

świętokrzyskiego – ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 12-23;

– podkarpackiego – ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 12-23.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Uważać muszą także mieszkańcy województwa małopolskiego. Tam wydano ostrzeżenia przed burzami, podczas wyładowań może spaść nawet do 25 l wody/mkw.

W niedzielę w całej wschodniej części kraju – od woj. pomorskiego przez warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i śląskie – będą występowały burze, które będą dosyć groźne, może spać do 25 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru podczas burz mogą osiągnąć do 80 km/h, mogą wystąpić opady gradu – powiedział Grzegorz Walijewski z IMGW, czytamy na onet.pl.

Przypomnimy, że ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, iż przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz zdjęcia:


 

Artykuły polecane przez Redakcję Lelum: 

Źródło: IMGW, tvn24.pl, onet.pl

Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.