14 listopada zmarł jeden z najwybitniejszych polskich artystów, który zapisał się w historii naszej kultury. Pogrzeb Jerzego Połomskiego odbył się 23 listopada. Urna z prochami muzyka spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim w rodzinnym grobie, położonym w Alei Zasłużonych. 

Podczas ostatniego pożegnania Jerzego Połomskiego nie zabrakło bliskich i znanych gwiazd. Na wzruszający gest zdobył się również prezydent Andrzej Duda. Należy podkreślić, że pogrzeb Jerzego Połomskiego miał charakter państwowy.

Pogrzeb Jerzego Połomskiego – Andrzej Duda zdobył się na wzruszający gest

Informacja o śmierci muzyka wstrząsnęła całą Polską. Ostatnie pożegnanie artysty było równie poruszającym wydarzeniem, przepełnionym smutkiem, żalem, ale również wspomnieniami.

23 listopada o godzinie 11:50 w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza święta. Następnie żałobnicy wyruszyli w ostatnią drogę Jerzego. Urna z prochami Jerzego Połomskiego spoczęła w rodzinnym grobie w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie.

Ceremonia pogrzebowa miała charakter państwowy. Nie zabrakło więc symbolu pożegnania od samego prezydenta. Przy urnie z prochami Jerzego Połomskiego znalazły się bowiem wieńce od Andrzeja Dudy i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Na pogrzebie pojawiły się także polskie gwiazdy chcące oddać ostatni hołd zmarłemu wokaliście. Wśród żałobników można było dostrzec między innymi Krzysztofa Szustera, Andrzeja Rosiewicza, Maję Komorowską czy Czesława Majewskiego.

Śmierć Jerzego Połomskiego

Jerzy Połomski ostatni rok swojego życia spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Muzyk trafił do ośrodka z powodu coraz większych problemów z pamięcią, które utrudniały życie codzienne.

W ostatnich miesiącach media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia Jerzego. 14 listopada Polska Agencja Prasowa poinformowała o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów.

Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury — przekazano.

Jerzy Połomskie został wielokrotnie wyróżniony na swoją twórczość. W 2016 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jerzy Połomski
fot. Kinga Szafruga, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons
Pogrzeb Jerzego Połomskiego
fot. fot. Piotr Molecki / EastNews

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd
    2. Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
    3. „Jestem gotowa na więcej”. Katarzyna Cichopek przekroczyła swoje granice, obiecała to swojemu synowi