Pola Raksa: Czterej pancerni i pies byli dla niej szansą na zbudowanie wielkiej kariery. Zagrała w wielu filmach, jednak wszyscy kojarzą ją z serialową Marusią. Mimo że początkowo nie planowała aktorskiej kariery, dziś jest postacią kultową.

Pola Raksa: Czterej pancerni i pies to serial, dzięki któremu znają ją wszyscy. Aktorka studiowała polonistykę i to z tym wiązała swoją przyszłość. Pojawiła się jednak na okładce młodzieżowego tygodnika Dookoła Świata i to odmieniło jej losy. Jej uroda zachwyciła Marię Kaniewską, reżyserkę Szatana z siódmej klasy. Pola przyjęła propozycję zagrania w filmie i po debiucie zmieniła kierunek studiów. Rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim w Łodzi.

Pola Raksa: Czterej pancerni i pies. Marusią zostanie na zawsze

Pod koniec lat pięćdziesiątych zaczęła się jej wielka kariera. Szybko została okrzyknięta najpiękniejszą Polką. Pomimo wielu wspaniałych ról w filmach takich jak Popioły Andrzeja Wajdy czy Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa gwiazda widzom najbardziej zapadła w pamięć jako Marusia z kultowego serialu Czterej pancerni i pies. Ta postać wpłynęła na całe jej życie. Gdziekolwiek by nie zagrała, zawsze była Marusią. Na początku nie chciała przyjęć tej roli i zasugerowała zaproponowanie jej koleżance Elżbiecie Czyżewskiej, która miała już doświadczenie we wcielanie się w tego typu postacie. Aktorka miała też już na koncie kreację radzieckiej żołnierki.

– Miałam sporo wątpliwości co do Marusi. Przeczytałam, że mam grać radziecką dziewczynę, która odbija Polce polskiego chłopaka i już jej nie lubiłam. Po zakończeniu emisji serialu przekonałam się ze zdziwieniem, że widzowie nie podzieli moich obaw i potraktowali tę postać z dużą sympatią — czytamy słowa aktorki na strefa.fm.

Podobno przez tę rolę straciła kilku partnerów. Po latach miała przyznać, że ci odchodzili od niej, bo fani bez przerwy pytali ją o serialowego Janka.

Gdzie grała Pola Raksa?

Pola Raksa grała w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, jednak rola ślicznotki nie do końca jej odpowiadała, dlatego poświęcała się teatrowi, gdzie próbowała odciąć się od tych skojarzeń. Była aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego oraz warszawskiego Teatru Współczesnego.

Jej ostatnim występem na teatralnych deskach był udział w sztuce Listy naszych czytelników, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Występowała także w Teatrze Telewizji. W 1993 odegrała swoją ostatnią filmową rolę w Uprowadzeniu Agaty, w reżyserii Marka Piwowskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA POLI RAKSY:

Pola Raksa: czterej pancerni
filmpolski.pl

Pola Raksa odegrała wiele niezapomnianych ról.

Pola Raksa: czterej pancerni
filmpolski.pl

Widzowie jednak najbardziej zapamiętali ją jako Marusię z Czterech pancernych.

Pola Raksa: czterej pancerni
filmpolski.pl

Aktorka początkowo nie chciała przyjąć roli.

Pola Raksa: czterej pancerni
filmpolski.pl

Pasją Poli Raksy był teatr.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile waży Agnieszka Radwańska? Waga tenisistki przy wysokim wzroście jest wręcz piórkowa
  2. Gdzie mieszka Anna Popek? Mieszkanie gwiazdy TVP to kobieca i elegancka przestrzeń
  3. Agnieszka Kaczorowska przyznała, że doświadczyła depresyjnych stanów. Z przygnębienia wyciągnął ją taniec!
  4. Czy Natalia Kukulska jest na diecie? Piosenkarka zdradziła swój sposób na szczupłą sylwetkę
  5. 15-letnia Doda śpiewa piosenkę Maryli Rodowicz. Archiwalne nagranie podbija internet

Źródło: strefa.fm

Poprzedni artykułDominika Tajner pierwszy raz tak szczerze o rozwodzie: „Myślałam, że to tylko kolejny kryzys”
Następny artykułKiedy Primark otwiera się w Polsce? Wszyscy oczekują wielkiego otwarcia w Galerii Młociny w Warszawie
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.