Polacy boją się najbardziej… no właśnie, czego? Jak wiadomo, niepokojąca sytuacja w kraju i na świecie może budzić w społeczeństwie różne nastroje. Naukowcy za pomocą  ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna postanowił dowiedzieć się, co tak naprawdę siedzi w naszych głowach. Niektóre odpowiedzi mogą być zaskakujące. 

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w Polsce wprowadzono szereg ograniczeń, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Jak wpłynęło to na nasze życie? Dr Katarzyna Hamer wraz z dr Marią Baran z Uniwersytetu SWPS oraz dr Martą Marchlewską z Instytutu Psychologii PAN w dniach 23-24 marca, postanowiły przeprowadzić badanie dotyczące lęku przed konsekwencjami koronawirusa. Czego, według raportu, najbardziej boją się Polacy?

Polacy a koronawirus

Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięcie szkół i wielu instytucji, zmiany dotyczące korzystania ze sklepów czy urzędów, a także rosnąca ilość zachorowań. Epidemia koronawirusa to przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia, ale również gospodarki. Czego najbardziej obawiają się Polacy? W badaniu psychologicznym dotyczącym konsekwencji koronawirusa w Polsce wzięło udział 1098 osób, z czego 52% stanowiły kobiety. Co pokazuje pierwszy raport?

Okazuje się, że kobiety obawiają się wszystkich zagrożeń w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, a na nasze źródła lęku w bardzo dużej mierze wpływa wiek. Badanie przeprowadzone przez dr Katarzynę Hamer, dr Marię Baran oraz dr Martę Marchlewską odbyło się po mniej więcej 10 dniach od wprowadzenia pierwszych ograniczeń i wynika z niego, że poziom zdenerwowania u Polaków jest dość wysoki, a aż 26% Polaków czuje, że ich stan jest bliski paniki. Czego Polacy obawiają się najbardziej?

  1. Wirusolog przewiduje, jak będzie wyglądała druga fala epidemii w Polsce. Nie ma dobrych informacji
  2. Polacy pokochali go za „Czterech pancernych i psa” oraz „W pustyni i w puszczy”. Niestety, media obiegły najgorsze informacje
  3. Mąż Katarzyny Skrzyneckiej trafił do szpitala. Aktorka wyjawiła porażające prawdę „Najgorszy czas”

Koronawirus w Polsce: czego boją się Polacy?

Czego boją się Polacy w czasie epidemii? Polacy w czasie epidemii boją się, że zachoruje ktoś bliski, kryzysu finansowego, tego, że szpitale będą przepełnione a system zdrowia niewydolny, oraz że niektórzy ludzie nie zastosują się do zaleceń, przez co wirus będzie rozprzestrzeniał się dość szybko. A czego boją się najbardziej?

Polacy najbardziej boją się zbyt szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa na wskutek niestosowania się do zaleceń. Według badania takie lęki przejawia aż 75% ankietowanych. 73% osób boi się przepełnionych szpitali i niewydolnego systemu, 72% żywi obawy przed wystąpieniem wirusa u kogoś z bliskich, natomiast 71% martwi się o kryzys finansowy i załamanie rynku. 

Polacy, w 70%, obawiają się również nieracjonalnych zachowań innych ludzi, natomiast tylko 59% obawia się zakażenia wirusem czy zmian trybu życia. Polacy zdecydowanie najmniej boją się braków w sklepach, taki lęk wykazało 37% badanych. 

Starsi Polacy najbardziej obawiają się zachorowań w rodzinie natomiast ci najmłodsi, w wieku od 18 do 24 lat, najmniej obawiają się zakażeń

ZOBACZ ZDJĘCIA:

polacy
fot. pexels.com/Gustavo Fring

Dr Katarzyna Hamer wraz z dr Marią Baran z Uniwersytetu SWPS oraz dr Martą Marchlewską z Instytutu Psychologii PAN w dniach 23-24 marca, postanowiły przeprowadzić badanie, by odpowiedzieć na pytanie: czego najbardziej boją się Polacy? 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kobieta wypadła z windy. Spadła do szybu, przeleciała kilka metrów
  2. Porażające dane z Chin. Po raz pierwszy od początku pandemii ujawnili przypadki bez objawów
  3. Widzisz na zdjęciu coś więcej niż psa? Tylko 1% ludzi potrafi rozwiązać zagadkę z XIX wieku
  4. Wiele kobiet popełnia 1 błąd i stąd wstydliwe problemy. Wystarczą 2 rzeczy, by zachować zdrową higienę intymną
  5. Chihuahua w ciąży miała ogromny brzuch. Gdy zaczęła rodzić ludzie nie dowierzali
  6. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować

źródło: panelariadna.pl

Poprzedni artykułNie żyje dwóch nastolatków. Byli zarażeni koronawirusem, 13-latek i 19-latek
Następny artykułMops skrzyżowany z husky. Ich szczenięta są przedziwne i jak żadne inne przykuwają wzrok
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.