Polacy, których powodem zgonu bezpośrednio lub pośrednio był koronawirus, to na dzień 6 maja 723 osoby. Okazuje się jednak, że ilość ofiar groźnego wirusa może być znacznie wyższa. Eksperci, którzy podzielili się swoimi obserwacjami z tygodnikiem Polityka, twierdzą, że ofiar COVID-19 może być tak naprawdę cztery razy więcej, niż mówią dane. Błędy w statystykach mają swoje liczne przyczyny.

Rzeczywista liczba zgonów z powodu COVID-19 jest z pewnością wyższa od podawanych statystyk. W rozmowie z Polityką jeden z ekspertów Bartosz Fiałek, szef kujawsko-pomorskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdzi, że powodem może być wciąż za mała ilość testów. A to dopiero początek oszukiwania statystyk. Co na to Polacy?

Polacy a koronawirus. Rzeczywista liczba zgonów

Tygodnik Polityka zapytał kilku ekspertów o to, czy statystyki mówiące o zgonach spowodowanych koronawirusem pokrywają się z rzeczywistością. Okazuje się, że prawdziwe mogą być cztery razy wyższe niż te, które znamy. 

Bartosz Fiałek, szef kujawsko-pomorskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdzi, że kłopot tkwi w małej ilości przeprowadzanych testów. W tygodniku Polityka mówi:

– Skoro nie testujemy nawet wszystkich osób objętych kwarantanną, to liczba zakażonych jest nieznana. Jeśli więc ktoś umiera na zapalenie płuc lub niewydolność serca bez wykonanego testu, nie dowiemy się, czy zakażenie nie miało wpływu na ten zgon. 

Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny powód niewiarygodnych statystyk.

  1. Iza z ”M jak miłość” w blond włosach. Piękna gwiazda wygląda jak Anna Przybylska
  2. Jackowski powiedział, gdzie jest Kacperek. Służby błyskawicznie udały się na miejsce, widok ściął ich z nóg
  3. Nie żyje Mirosław Daszkiewicz. Legendarny Polak zmarł po długiej chorobie

Błędne podanie przyczyny śmierci

Jak podaje tygodnik Polityka, od dawna system zgłaszania zgonów jest skomplikowany i niejasny. Dokładne podanie przyczyny śmierci odbywa się za pomocą specjalnej międzynarodowej klasyfikacji ICD-10, na której trzeba się oprzeć, wypełniając medyczne formalności. Klasyfikacja ta wyklucza precyzyjne określenie przyczyny śmierci.

Jeśli lekarz poda w karcie zgonu COVID-19 jako przyczynę śmierci niesie to za sobą dalekosiężne konsekwencje. Kwarantannie muszą zostać poddane wszystkie osoby mające kontakt ze zmarłym, w tym służba medyczna. Następnie należy wypełnić specjalne oświadczenie, które wysyła się do sanepidu. Rafał Halik specjalista zdrowia publicznego i epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia opowiada tygodnikowi Polityka o tym, że udowodnienie COVID-19 wymaga przeprowadzenia specjalnego testu i tomografii płuc. Łatwiej więc lekarzom stwierdzić zapalenie płuc niż zarażenie koronawirusem. A to znacznie wpływa na wiarygodność statystyk.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

polacy
fot. youtube.com/ OKO.press

Wpisanie w kartę zgonu, że został on spowodowany zarażeniem COVID-19 okazuje się być bardzo trudne. Po pierwsze biurokracja, po drugie mała ilość testów i brak pewności, po trzecie, konsekwencją wpisania zakażenia jest przymusowa kwarantanna dla dziesiątek ludzi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromna fala krytyki na szkołę jazdy. Kursantom po miesiącach puściły nerwy
  2. Katastrofa samolotu medycznego. Nikt nie przeżył, zginął też lekarz i pielęgniark
  3. Świadczenie 2000+ przez koronawirusa można dostać więcej niż raz. Należy się wielu Polakom
  4. Szybki przepis. Pierogi czekoladowe z truskawkami, już dostaniesz świeże w sklepach
  5. Nie żyje aktor uwielbianego serialu. Zmarł w tajemniczych okolicznościach, w dzień swoich urodzin
  6. Niewyobrażalnie tragiczne, ciało dziecka finalnie odnaleziono na dnie studni. Kilka dni wcześniej zmarła młoda kobieta

źródło: fakt.pl

Poprzedni artykułRasy psów idealne dla dzieci. Lista 16 najlepszych psich kompanów dla twojej pociechy
Następny artykułWiadomo, kiedy odbędą się wybory. Polsat News podał datę
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl