Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ponad połowa Polaków popełnia jeden fatalny błąd. Konsekwencje są katastrofalne
Karol Osiński
Karol Osiński 10.11.2020 09:37

Ponad połowa Polaków popełnia jeden fatalny błąd. Konsekwencje są katastrofalne

Biedronka
fot. Lelum

Polacy popełniają jeden fatalny błąd, który może zakończyć się katastrofalnymi konsekwencjami. Z uwagi na obecną sytuację w kraju i na świecie, jest on szczególnie niebezpieczny. Natychmiast sprawdź, czy Ty również robisz to w swoim domu – jeżeli tak – powinieneś natychmiast przestać.

Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy, a przynajmniej ich większość popełnia jeden błąd, który może mieć fatalne skutki. Przekazywane informacje mogą zdecydowanie zmienić nastawienie obywateli Polski.

Polacy ogrzewanie

Portal biznes.interia.pl podaje, że Polacy nagminnie przegrzewają swoje mieszkania, co odbija się nie tylko na rachunkach i grubości portfela rodaków, ale przede wszystkim na zdrowiu i samopoczuciu. Izba Gospodarcza Ciepłownictwa Polskiego przeprowadziła badanie, z którego wynika, że – Ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej – czytamy.

Eksperci mieli zarekomendować, by obniżyć temperaturę, o ok. 1-2 stopnie Celsjusza, co pozytywnie odbije się na zdrowiu człowieka, ale też obniży rachunki od 5 do 16 proc. rocznie. Mało kto wie, że zanadto przegrzane pomieszczenia mogą wywoływać infekcje górnych dróg oddechowych.

Z uwagi na zbliżającą się zimę i zaostrzone restrykcje z powodu pandemii koronawirusa, Polacy spędzają w zamkniętych pomieszczeniach długie godziny. Ograniczenie temperatury o 1 stopień Celsjusza w skali kraju, w domach i biurach ogrzewanych ciepłem systemowym, miałoby przyczynić się do spadku emisji CO2 w Polsce o ok. 1 mln ton rocznie.

Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w rozmowie z agencją Newseria Biznes powiedział:

– Skala marnowania ciepła w polskich domach i mieszkaniach jest zbyt wysoka. Obniżając temperaturę o 1°C, możemy zaoszczędzić w skali roku od 5 do 8 proc. na rachunkach za ciepło, zapewniając sobie przy tym komfortowe warunki pod względem zdrowotnym i swój minimalny wkład w poprawę jakości powietrza.

  1. Ministerstwo zdrowia wydało zakaz dla obywatelek i obywateli. Lista rzeczy, których nie wolno wozić z Polski
  2. Jackowski powiedział, co ma wydarzyć się w Boże Narodzenie. Bardzo niepokojące
  3. Zaczęło się wieczorem w Warszawie. Na miejscu dużo policji, ogromny chaos

Ile powinna wynosić odpowiednia temperatura w pomieszczeniach?

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza. Przeprowadzone badanie na zlecenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wykazało, że:

– Polacy w dużej mierze nauczyli się już racjonalnie korzystać z wody czy energii elektrycznej, ale wciąż marnują sporo ciepła czytamy.

Według opinii lekarzy temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowym nie powinna przekraczać skali 20-21 stopni Celsjusza. Utrzymywanie wyższej temperatury niż zalecana może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka.

– W warunkach wysokiej temperatury rozwijają się czynniki środowiskowe, które są niezdrowe dla domowników, np. roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych – powiedział dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez portal biznes.interia.pl.

Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna potwierdza, że zbyt wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na samopoczucie człowieka

– Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, możemy czuć się gorzej, organizm będzie źle pracował, będzie nam duszno i gorąco. Dlatego lepiej obniżyć ją do 20-21°C. To ważne szczególnie teraz, kiedy powinniśmy budować naszą odporność – powiedziała.

Zalecamy zatem stosować się do wskazówek specjalistów.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Polacy

Specjaliści zalecają obniżenie temperatury pokojowej. Może mieć to pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dzisiaj skończyłaby 105 lat. Jak wspominamy Hankę Bielicką, ikonę polskiego kabaretu i sceny aktorskiej?
  2. Czy narodowa kwarantanna zacznie się 12 listopada? Sytuacja jest fatalna, można zapomnieć o zwiedzaniu czy spacerze
  3. Aleksandra Kwaśniewska nie mogła się otrząsnąć, gdy poznała prawdę. Nikt się tego po niej nie spodziewał
  4. ”Giewont zdobyty”. Baner Strajku Kobiet pojawił się na krzyżu w Tatrach
  5. Media donoszą, do czego Melania Trump właśnie namawia męża. Czym prędzej chce wrócić do normalnego życia?
  6. ARiMR: jeszcze 7 dni na zgłoszenia. Jest jeden warunek, by walczyć o nagrodę
  7. Buraki zmiksowane z dwoma dodatkami działają lepiej niż antybiotyk. Nic nie ma potężniejszego działania

Źródło: biznes.interia.pl

Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!