Polacy od jutra zaczną funkcjonować zupełnie inaczej, a to dzięki zmianie przepisów, które odmienią życie wielu z nas. Ustawa została już zaakceptowana przez senat. Od 19 września zmieniają się przepisy, wielu z nas będzie z tego powodu bardzo zadowolonych. 

Już od jutra wchodzi w życie wielka zmiana w przepisach. Polacy będą bardzo zadowoleni, ponieważ modyfikacjom uległo prawo, które wielu z nas spędzało sen z powiek. Przepisy mają na celu ułatwienie nam życia.

Polacy będą zawdowoleni – wielkie zmiany w prawie budowlanym

Jak podaje portal biznes.interia.pl, nowe prawo zdecydowanie uprości przygotowania do budowy domu i przyspieszy inwestycję. Pierwszą bardzo dużą zmianą jest możliwość podzielenia projektu budowy na trzy odrębne części. Do tej pory projekt budowlany był składany w urzędzie jako jednolity dokument, zawierający:

 • plan zagospodarowania działki
 • projekt architektoniczny 
 • projekt techniczny

Dzięki zmianom,  pierwsze dwa aspekty projektu, plan architektoniczny i projekt zostaną złożone do Urzędu osobno, dzięki czemu będą mogły zostać szybciej zatwierdzone. Sam projekt techniczny będzie mógł zostać złożony do organu nadzoru budowlanego, a to znacznie przyspieszy pracę.

 1. Był jedną z najbliższych osób Kory. Właśnie poinformowano o jego śmierci, fani artystki są załamani
 2. Kolejna wpadka na wizji w „Dzień dobry TVN”, widzowie nie pozostawili suchej nitki. Prowadząca będzie miała kłopoty?
 3. Skandal, Magda Gessler przesadziła. Biedna kelnerka zalała się łzami, właściciel restauracji palił się ze wstydu

Łatwiej uzyskamy zgodę na budowę

Do tej pory nawet jeśli nabywaliśmy nieruchomość ze zgodą na budowę i tak musieliśmy starać się o kolejne pozwolenie od podmiotu, który wydał zgodę poprzedniemu właścicielowi. Dzięki zmianom nie będziemy musieli już tego robić.

Ekspert z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w rozmowie z portalem biznes.interia.pl przyznał, że zmiana tego przepisu jest bardzo korzystna:

– Dotychczas jeśli nabywaliśmy nieruchomość, której budowa była w trakcie albo jeszcze się nie rozpoczęła, żeby przenieść pozwolenie na jej budowę, trzeba było mieć zgodę podmiotu, na którego rzecz wydano to pozwolenie. W końcu po wielu latach i wielu problemach prawnych na tym tle pojawia się przepis, który mówi, że jeżeli nabywamy nieruchomość i jest pozwolenie na budowę, to nie potrzebujemy zgody poprzedniego dysponenta – wyjaśnia Konrad Młynkiewicz, jak podaje biznes.interia.pl. 

– Właściwy organ na nasz wniosek niemalże automatycznie musi przenieść pozwolenie na budowę, jeżeli oświadczymy, że posiadamy prawo do tej nieruchomości – dodaje prawnik. 

Zmiany są więc bardzo korzystne, jednak wprowadzają niemałe zamieszanie. Regulacja wielu przepisów będzie musiała zmienić dotychczasowy system pracy architektów jak i samych budujących. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

polacy
fot. pixabay.com/Borko Manigoda

Zmiany przepisów będą dość wymagające dla architektów, którzy od jutra muszą kompletnie zmienić rytm swojej pracy.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Nagły zwrot akcji ws. Tomasza Komendy. Rodzina jest bezradna, koszmar powrócił
 2. Wydały się szczegóły ślubu Kossakowskiego i Wojciechowskiej. Fani przecierają oczy ze zdumienia
 3. Chłopiec urodził się z nietypowym wyglądem. Lekarze powiedzieli rodzicom, że mogą go zostawić
 4. Pożar na autostradzie A4. Trwa wielka akcja gaśnicza, na miejsce jadą służby ratunkowe, wszystko dzieje się właśnie teraz
 5. Kinga Duda poniżona przez żołnierza. Potraktował ją w okropny sposób, padły niesłychane zarzuty
 6. Nie ma lepszych. Przepyszne pieczone ziemniaki po szwedzku

Źródło: biznes.interia.pl

Poprzedni artykułCzy powinna powstać czarna lista pracodawców?
Następny artykułNie żyje polska dziennikarka, media właśnie poinformowały o nagłej śmierci. Tysiące Polaków w rozpaczy
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.