Polacy są często postrzegani przez innych za jeden z najbardziej ponurych i nieżyczliwych narodów. Zgadzacie się z tą opinią? Wielu obcokrajowców wspomina, że mało się uśmiechami i wyglądamy na pesymistów. Też tak uważacie? A może jesteście zupełnie innego zdania? Czy według was Polacy to życzliwy naród?

Czy uważacie, że Polacy są życzliwym narodem? Wiele innych osób ujmuje nam w tej kwestii, ale czy słusznie? Czasami potrafimy być dla siebie bardzo sympatyczni i pomocni.

Czy Polacy są życzliwym narodem?

Według badań z 2017 roku przeprowadzonych przez IQS Group na zlecenie producenta Cukru Królewskiego — jesteśmy mniej życzliwi niż inne narodowości. Czy warto to zmieniać na lepsze? Specjaliści co do tego nie mają wątpliwości.

Wbrew ogólnemu wynikowi badania okazuje się, że dosyć często i chętnie mówimy komuś komplementy. Ponad połowa badanych przyznała się, że kiedykolwiek to zrobiła, a blisko 90 proc. przyznało, że miało to miejsce w ostatnich kilku tygodniach.

Co więcej, blisko 60 proc. Polaków deklaruje, że komplementowanie innych jest proste. Pozostała część uznała, że jednak nie jest to takie łatwe zadanie. A jak jest z wami? Łatwo wam przychodzi powiedzenie kilku miłych słów?

Czemu Polacy narzekają?

Polacy narzekają z różnych powodów. To właśnie m.in. przez to możemy być postrzegani za mniej życzliwy naród, ponieważ ciągle nam coś przeszkadza. Profesor Bogdan Wojciszke w rozmowie dla Polityki powiedział o wynikach swoich badań w tym zakresie.

Ekspert powiedział, że prawie wszyscy Polacy, oprócz 5 proc., uważają, że jesteśmy bardzo narzekającym narodem. Profesor dodał, że trochę mają w tym racji. Kiedy przeprowadzono podobne badania np. w Irlandii wykazały one, że skłonność do narzekania jest u Polaków większa.

Profesor dodał, że niektóre narody również myślą o sobie w taki krytyczny sposób. Hiszpanie czy Żydzi też powiedzą o sobie, że są narodem bardzo narzekającym. Jedynie Amerykanie są dalecy od takich stwierdzeń.

Myślicie, że to może przekładać się na naszą życzliwość?

Źródło: sarpsborg.pl, polityka.pl

Poprzedni artykułJest oficjalne potwierdzenie, kolejna ciąża w rodzinie królewskiej. Radosną nowinę przekazano w nietypowy sposób
Następny artykułEye Love U!, czyli recepta na zmarszczki pod oczami
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl