Polacy piją coraz więcej mocnych alkoholi. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez GUS. Nie tylko wódki i likiery pijemy częściej. Jesteście ciekawi jak dużo Polacy piją alkoholu rocznie?

GUS przeanalizował dane spożycia kilku produktów przez Polaków w 2017 roku. Niestety, alkohol jest na pierwszym miejscu pod względem wypijanych ilości. W rankingu jest kilka ciekawych pozycji, które na pewno was zaskoczą.

Polacy piją coraz więcej?

Z opublikowanych przez GUS badań jasno wynika, że Polacy obecnie wypijają większe ilości mocnych alkoholi (wódki, likiery) niż dwa lata temu. Spożycie spirytusowych alkoholi w przeliczeniu na 100% alkoholu wzrosło do 3.3 litra na osobę. Dwa lata wcześniej Polacy pili 2.5 litra alkoholu na osobę. Zwiększyło się również spożycie piwa — obecnie Polacy piją 98.5 litrów na osobę, a dwa lata wcześniej było to niecałe 81 litrów na osobę. Co ciekawe, Polacy piją mniej wina i miodów pitnych — z 8.6 l spożycie spadło do 6.1 l. Jak myślicie, dlaczego Polacy piją tak dużo mocnych alkoholi?

GUS zbadał również spożycie innych artykułów konsumenckich. Okazało się, że Polacy palą znacznie mniej papierosów niż dwa lata wcześniej. Z 1974 sztuk rocznie do 1345 rocznie. Podobnie z jajkami — jemy ich zdecydowanie mniej: dwa lata temu jedna osoba jadła statystycznie 215 jaj rocznie, a obecnie tylko 139 jaj w ciągu roku. Alarmujące jest to, że spożywamy zdecydowanie więcej cukru i pszenicy. Jedzenie owoców i warzyw również drastycznie spadło.

Na pewno warto przestudiować badania przeprowadzone przez GUS, ponieważ mówią one o bardzo niepokojących trendach — zwiększenie ilości spożywanego alkoholu i cukru, zwłaszcza cukru, który jest o wiele bardziej niebezpieczny niż alkohol. Martwi również to, że jemy mało warzyw i owoców — przez to nasze diety są niekompletne i wypełnione cukrem i alkoholem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Zauważyliście, że Polacy pija więcej alkoholu? Jak myślicie, dlaczego?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Powiększenie piersi? Mamy lepszy sposób! Zobacz te 3 biustonosze
  2. Gra wstępna. Jak powinna wyglądać?
  3. Znaki zodiaku, które będą OBRZYDLIWE bogate! Sprawdź

źródło: businessinsider.pl, ckm.pl

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.