W wieku 75 lat zmarł legendarny Polak. Gazeta Wyborcza poinformowała o śmierci Adama Zagajewskiego – poety i eseisty. Był jednym z liderów literackiego pokolenia ’68.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Był studentem psychologii oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Większość swojego życia spędził właśnie w tym mieście. Polak był poetą, eseistą oraz prozaikiem. Zmarł w wieku 75 lat.

Nie żyje Adam Zagajewski – legendarny Polak

– Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski – jeden z liderów literackiego pokolenia ’68, wybitny poeta i eseista – napisał na swoim profilu na Facebooku miesięcznik Znak. O śmierci artysty poinformowała również Gazeta Wyborcza.

Adam Zagajewski był związany głównie z Krakowem. Artysta debiutował w 1967 roku wierszem Muzyka na łamach Życia Literackiego. Od 1968 współtworzył wraz z Julianem Kornhauserem, Stanisławem Stabro i Jerzym Kronholdem, Grupę Poetycką Teraz. Grupa działała przy klubie studenckim Pod Jaszczurami.

Adam Zagajewski wraz z Julianem Kornhauserem byli autorami manifestu ideowego formacji poetyckiej Nowa Fala. Mężczyźni wyłożyli swój manifest w książce pod tytułem Świat nie przedstawiony.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Świat nie przedstawiony stał się manifestem formacji poetyckiej Nowa fala. Formacja nazwą nawiązywała do francuskiej Nowej Fali, którą współtworzył między innymi Jean-Luc Godard oraz François Truffaut. Jednak polscy intelektualiści w znaczący sposób odróżniali się od francuskich filmowców. Poeci i poetki proponowali język odczarowujący propagandę PRL-u. Język ironiczny, obnażający kłamstwa codzienności, ukazujący brutalną prawdę. Był to prawdziwy język buntu.

Adam Zagajewski – poezja

Adam Zagajewski uważał, że nie język, a sens jest najważniejszą cechą poezji. Istotna w jego twórczości była obecność tajemnicy wpisana w codzienne doświadczenie przeżywania współczesności. Jak stwierdził w Rozkwitającym poemaciekażdy wiersz musi mówić o całości świata.

Adam Zagajewski był również eseistą. W Obronie żarliwości, esejach pisanych u schyłku XX wieku i na początku obecnego stulecia, Zagajewski sumuje swoje przemyślenia dotyczące istoty poezji oraz sztuki. Ważnymi esejami są Przeciwko poezji i Poezja i wątpliwość. Eseje były żywo omawiane w środowiskach literackich i akademickich nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

W 1990 roku Zagajewski ożenił się z Mają Wodecką – aktorką, psycholożką i tłumaczką. Poeta zadedykował kobiecie tomik pod tytułem Asymetria. W 1992 roku Zagajewski otrzymał stypendium literackie John Simon Gauggenheim Foundation.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 w Światowy Dzień Poezji.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: interia.pl, onet.pl, culture.pl