Policja patroluje polskie ulice i pilnuje, aby nikt nie łamał nowych ograniczeń. Co jeżeli zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariuszy? Jakie uprawnienia mają policjanci? Okazuje się, że mogą wlepić nie tylko mandat. 
 
Ze względu na panujący w Polsce stan epidemii, ulice patrolowane są przez funkcjonariuszy policji, do których w ostatnich dniach dołączyła żandarmeria wojskowa oraz straż miejska i gminna. Ruch nadzorowany jest także za pomocą dronów czy monitoringu miejskiego, a mundurowi podkreślają, że nie ma żadnej tolerancji, dla łamania ograniczeń w przemieszczaniu się. Co tak naprawę może, a czego nie może, zrobić policja, jeżeli zatrzyma nas na ulicy? Z ich niektórych uprawnień nie wielu z nas zdaje sobie sprawę. 
 
 
Koronawirus w Polsce: co może policja?
 
Koronawirus, jak podają oficjalnie źródła, do Polski dotarł wraz z początkiem marca. Od tego czasu rząd zdecydował się na wprowadzenie wielu restrykcji, aby jak najskuteczniej walczyć z niewidzialnym wrogiem. Ponieważ, póki co, najlepszą bronią okazała się defensywa, w postaci izolacji społeczeństwa, Polacy mogą opuszczać swoje domy jedynie w naprawdę istotnych potrzebach, a wychodząc na ulice, muszą liczyć się z zatrzymaniem przez funkcjonariuszy. Co, w takim wypadku, może zrobić policja? 
 
 
 
Prawa policjanta: co policja może zrobić, jeżeli zatrzyma Cię na ulicy? Policja może zapytać, w jakim celu się przemieszczasz, sprawdzić tożsamość oraz to, czy nie jesteś osobą objętą kwarantanną. Policja ma prawo do sprawdzenia, czy jesteś osobą pełnoletnią, gdyż w świetle nowych przepisów, osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, nie może sama przebywać na ulicy. Policja może również dokonać również dokonać rewizji osobistej i kontroli bagażu, jeżeli tylko ma ku temu odpowiednie dowody, jak popełnienie czynu zabronionego. 
 
Co nam grozi, jeżeli zostaniemy przyłapani na łamaniu ograniczeń w przemieszczaniu się? Myślisz, że policja może wystawić jedynie mandat? Jesteś w dużym błędzie. 
  1. Czy sklep może nie przyjąć gotówki? Przepisy są niejasne, wyjaśniamy
  2. Zapadła decyzja ws. wyborów prezydenckich 2020. Niebywałe sceny w Sejmie
  3. Które sklepy będą czynne 24h na dobę? Zmiany godzin otwarcia w całej Polsce

Zatrzymanie przez policję

Jeżeli policja zatrzyma niepełnoletnią osobę na ulicy, może podjąć działania mające doprowadzić małoletniego do miejsca zamieszkania i ukarać grzywną jego prawnych opiekunów. 

Jeżeli policja uzna, że zostały naruszone obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, możemy zostać ukarani mandatem do 500 złotych. Jednak na tym się nie kończy. Jeżeli funkcjonariusz uzna, że należy nam się wyższa kara, zostajemy zgłoszeni do Inspektoratu Sanitarnego i możemy dostać grzywnę w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych

Warto wiedzieć, że karę wystawioną przez inspektora sanitarnego, musimy spłacić w przeciągu 7 dni. 

Czego nie może zrobić policja w trakcie zatrzymania na ulicy? W trakcie zatrzymania na ulicy policja nie może dokonywać kontroli osobistej w miejscu publicznym, korzystać ze środków przymus bezpośredniego, naruszyć naszej godności czy zatrzymać w sposób nieuzasadniony. 

Jeżeli jednak będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, a dom opuścimy jedynie, udając się do pracy, lekarza lub na zakupy, nie musimy się o nic martwić. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

policja
Fot. Policja.pl

W Polsce zamknięto parki, place zabaw, plaże oraz bulwary. Funkcjonariusze pilnują, aby pozostały one puste. 

policja
Fot. Policja Województwa Łódzkiego, Facebook

W związku stanu epidemii w Polsce ulice są patrolowane przez policjantów, wojsko, a także straż miejską i gminną. 

policja
Fot. Policja Województwa Łódzkiego, Facebook

Policja alarmuje, by zostać w domach. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy
  3. Jak w dobie koronawirusa wyglądają śluby w Polsce? Najszczęśliwszy dzień w życiu wcale nie jest kolorowy
  4. Nastolatka wróciła z pracy w sklepie cała we łzach. Wściekła mama zwróciła się do klientów, pokazała poruszające zdjęcie
  5. Od czego zależy rozwój epidemii w Polsce? Wirusolog mówi wprost, wszystko zależy od jednego dnia
  6. Ważny apel prezydenta do wszystkich Polaków. Chodzi o zakupy

źródło: fakt.pl

Poprzedni artykułCzy przed sklepami są kolejki? Dowiesz się bez wychodzenia z domu, tłumaczymy jak
Następny artykułDramatyczne nagranie z polskiego szpitala, pacjent obnażył całą prawdę. ”Nie macie pojęcia co się tutaj dzieje”
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.