Policja wyjaśnia, za co naprawdę można dostać mandat. Obostrzenia nie są jasne dla wszystkich. Wiele osób nie wie, na co tak naprawdę, można sobie pozwolić, by nie zostać ukaranym. Zrozumieć nowe przepisy w rozmowie z TVN24 pomaga rzecznik Inspektora Głównego Policji Mariusz Ciarka. Wielu będzie zaskoczonych.

Policja może ukarać każdego, kto złamie zasady panującej kwarantanny. Stąd coraz więcej rodzących się wątpliwości dotyczących tego, co można a czego nie.

Policja wyjaśnia zasady kwarantanny

Mimo ogólnego zakazu wychodzenia z domu czasem są takie sprawy, które musimy załatwić na zewnątrz. Potrzebujemy też przewietrzenia i krótkiego spaceru, podobnie jak nasze dzieci. Policjanci nie są jednak wyrozumiali wobec łamania panujących zasad. Jak mówi Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji:

-Obejście tych przepisów w jakikolwiek sposób, tworzyłoby te przepisy iluzorycznymi.

Dlatego, zanim wyjdziemy z domu, musimy dokładnie się przygotować. Możemy jak najbardziej przejść się na spacer, szczególnie z dzieckiem, ale z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Także członkowie rodziny, mieszkający razem, podczas spaceru powinni zachować dwa metry odległości od siebie. Wyjątkiem są jedynie dzieci do 13 roku życia i osoby niepełnosprawne. Za zmniejszenie dystansu grozi mandat. Za spotkania więcej niż dwóch osób, także. Dlatego, nie bardzo możemy ucinać sobie pogawędki ze spotkanymi sąsiadami, może się to skończyć karą dla każdego z uczestniczących w takim spotkaniu. Musimy także pamiętać, że zakazane jest korzystanie z parków, lasów czy placów zabaw.

  1. Uroda Ireny Karel onieśmielała miliony mężczyzn. Wiemy, jak dziś wygląda polska Brigitte Bardot
  2. Niewyobrażalny dramat gwiazdora TVN, TVP i Polsatu. Syn umarł na jego rękach, przegrał z ciężką chorobą
  3. Pielęgniarka wychodziła na dyżur. Za wycieraczką samochodu był list, po przeczytaniu odebrało jej mowę

Muszę zrobić przegląd samochodu

Przegląd samochodu to ważna rzecz i przepisy dotyczące koronawirusa nie zakładają, by takie przeglądy omijać. Komendant Mariusz Ciarka zapewnia, że można a wręcz należy dokonać takiego przeglądu. Stacje diagnostyczne działają normalnie.

Przepisy zakładają, że najważniejsza jest izolacja. Wirus SARS CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i robi to  błyskawicznie. Możemy się zarazić nie tylko przez kontakt z osobą zarażoną, ale też z powierzchnią, na której może się znajdować groźny wirus. Jeśli jej dotkniemy, a później swojej twarzy, możemy się w ten sposób zarazić. Dlatego wszelkie wyjścia na zewnątrz powinny być absolutną koniecznością i zachować wymaganą higienę. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

policja
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Policja ma obowiązek strzec zasad kwarantanny i karać tych, którzy jej nie przestrzegają. -Znam sytuację, kiedy ktoś dostał mandat, ale nie za to, że wyszedł na przykład na spacer – opowiada rzecznik Mariusz Ciarka – ale wyjaśnił policjantowi, że ma gdzieś obowiązujące przepisy, będzie sobie wychodził i nikt nie będzie mu niczego nakazywał.

policja
Screen z youtube.com/The DIY Designer

Noszenie maseczek też jest pewnym zabezpieczeniem. Rząd rekomenduje noszenie maseczek wszystkim, którzy muszą wyjść z domu.

policja
fot. pexels.com/ Daria Sannikova

Wyprowadzenia psa to sposób na krótkie przewietrzenie się, warto jednak pamiętać, żeby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa i nie chodzić na psie wybiegi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Eksperci nie mają wątpliwości. Po koronawirusie nadejdzie kolejny kryzys
  2. Czy możesz na święta jechać do rodziny? Wszystko jasne, nie ma wątpliwości
  3. Kotlety schabowe w odmienionym wydaniu. Wystarczy zmienić jeden składnik, są przepyszne i zdrowsze
  4. Cane corso zobaczył, jak jego pan przewraca się i nie rusza. Reakcja zwierzęcia wywołuje łzy, niesamowite
  5. Pamiętacie Adasia Niezgódkę z „Akademii Pana Kleksa”? Nie uwierzycie, kim dziś jest i jak wygląda
  6. Dzieci płakały, widząc, co policja robi z tatą, który zabrał je na spacer. Nagranie pojawiło się w sieci

Źródło: fakt.pl, TVN24

Poprzedni artykułGwiazda Polsatu została mamą. Piękna aktorka zdradziła płeć i imię dziecka
Następny artykuł16 lat temu zobaczyliśmy pierwszy odcinek ”Magicznego drzewa”. Pamiętacie serial dla dzieci?
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.