Policja w całym kraju reaguje na protesty. Tłumy wściekłe na wczorajszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wyszły na ulicę, aby pokazać swój sprzeciw. W Warszawie ponownie zmierzają pod dom Jarosława Kaczyńskiego, a jak podaje gazeta.pl: w stolicy Dolnego Śląska policja zablokowała most, by uniemożliwić demonstrującym przejście pod siedzibę kurii.

Tysiące Polek i Polaków wyszły na ulice wielu miast, by okazać swój sprzeciw wobec zakazu aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Po wczorajszej demonstracji w Warszawie, gdzie policja była zmuszona użyć gazu, dziś do akcji dołączają kolejne miasta, m.in.: Katowice, Kraków, Opole czy Poznań. Gazeta Żoliborza na Facebooku znowu na żywo transmituje całe zajście.

Cała Polska protestuje

– To jest WOJNA z kobietami. Widzimy się dzisiaj o 19:00 na Mickiewicza 49, Warszawa – Żoliborz – ogłaszał Ogólnopolski Strajk Kobiet, zachęcając do dalszego stawiania sprzeciwu wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonej w czwartek 22 października, dotyczącej zakazu aborcji. W piątek protestujący wyszli na ulice 65 polskich miast. Do akcji ponownie wkroczyła policja, która blokuje dojścia do kluczowych miejsc.

Jak przekazał portal wiaodmosci.gazeta.pl, w stolicy Dolnego Śląska policja zablokowała most, by uniemożliwić protestującym przejście pod siedzibę kurii. Natomiast w Warszawie funkcjonariusze osłaniają dom prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Do demonstrantów dołączają się również politycy innych partii. 

  1. Wprowadzono nowy zakaz, dotknie tysiące młodych osób w całej Polsce. Nie spodziewali się podobnej decyzji
  2. Zacznie się dziś w nocy, część Polaków zostanie bez dostępu do własnych pieniędzy. Ważny komunikat banków
  3. Polska zamknie granice? Premier Morawiecki nie pozostawił wątpliwości

Ogólnopolski Strajk Kobiet: politycy dołączają do demonstrantów

– Musimy być solidarni z kobietami. (…) Ten marsz będzie wychodził na ulice tak długo, jak to barbarzyńskie prawo, a raczej bezprawie się nie zmieni – przekazał w rozmowie z reporterem TVN24 Robert Biedroń, który bierze udział w proteście zorganizowanym we Wrocławiu.

Z tysiącami, a nawet milionami, Polek i Polaków solidaryzuje się również prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Polityk opublikował w swoich mediach społecznościowych wymowne wpisy, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości. 

– Nieprawdopodobny cynizm tej władzy. Partyjni figuranci chcą zastąpić sumienie. Zaostrzyć prawo aborcyjne i skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie. A wszystko po to, żeby zasłonić nieudolność w walce z koronawirusem. I ci ludzie mają czelność pouczać nas, czym jest odpowiedzialność. Hańba – czytamy na Facebooku Rafała Trzaskowskiego, natomiast na jego profilu na Instagramie pojawiła się grafika przestawiająca syrenkę warszawską z błyskawicą, opatrzona podpisem: Warszawa jest kobietą.

Jak przekazało RMF FM, przed domem Jarosława Kaczyńskiego pojawiło się kilkuset policjantów.

Strajk Kobiet: Policja przed domem Jarosława Kaczyńskiego

Przed godziną 19 w Warszawie rozpoczął się protest w pobliżu domu prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Jak przekazuje RMF FM, policja urządziła tam prawdziwy pokaz siły, tworząc kilka kordonów, by uniemożliwić demonstrantom podejście pod dom polityka. Jak podano, protestujący na miejscu to głównie kobiety w młodym wieku. Przed domem Jarosława Kaczyńskiego można usłyszeć Marsz imperialny z filmu Gwiezdne Wojny. Dodatkowo w stolicy policja zamknęła odcinek ulicy Mickiewicza do skrzyżowania z Potocką. Do protestujących w Warszawie dołączył poseł Maciej Gdula.

Jest kilkuset policjantów uzbrojonych w pałki, tarcze i zbiorniki z gazem, a kilkadziesiąt radiowozów zostało ustawionych dokładnie przed willą Jarosława Kaczyńskiego wzdłuż obu nitek ulicy Mickiewicza – przekazał reporter serwisu, Mariusz Piekarski.

Mamy ze sobą mleko, szaliki, okulary, żeby jak najlepiej się osłonić. Mamy też numery do prawników, rodzin. Planujemy odsuwać się od tego miejsca, ja tu tylko stoję, ja nikomu nie przeszkadzam mówiła RMF FM jedna z demonstrantek, zapowiadając, że są przygotowane na powtórkę sytuacji, która miała miejsce w czwartek, kiedy to policja wobec strajkujących używała gazu łzawiącego.

Decyzja Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży z powodu ciężkich, śmiertelnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Polki i Polacy decyzję tą określiły mianem „Wyroku na kobiety”. W dziesiątkach polskich miast mimo epidemii koronawirusa odbywają się protesty, z których relacje na żywo transmitowane są za pomocą mediów społecznościowych.

ZOBACZ RELACJE:

 

 

policja
fot. screen z facebooka @Wawa info

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  2. Andrzej Duda ma koronawirusa. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Prezydent mógł zarazić wiele osób. Czerwony sygnał dla Polaków i przyjeżdżających turystów
  3. Kaja Godek o aborcji po gwałcie: „ufam, że ten przepis też zostanie zniesiony”
  4. Anna Lewandowska pokazała zdjęcie z wypadku. Złamany nos i opuchnięta twarz
  5. Minister Edukacji powiedział, ile będzie trwać nauka zdalna, wielu rodziców może nie być zadowolonych
  6. Tadeusz Rydzyk wpadł w furię po krytyce kardynała Dziwisza. „Masoneria, centrale antyewangelizacyjne”
  7. Ewa przez 2 tygodnie piła sok znany z dzieciństwa i każdego dnia zauważała nową zaletę. Teraz opowiada całemu światu o kuracji

źródło: gazeta.pl, rmf24.pl

 

Poprzedni artykułWielu może przeżyć wstrząs, przekazano fatalne wiadomości. ”Polska zmierza do zderzenia ze ścianą”
Następny artykułTragedia 4 dni po ślubie, nowożeńcy zginęli podczas miesiąca miodowego. Wystarczyło 10 minut, chcieli tylko zaszaleć
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.