Polka, która przez wiele lat służyła, jako wzór dla wielu rodaków, nie żyje. Ta wstrząsająca i smutna wiadomość trafiła dziś tj. 12 listopada 2020 roku do mediów. Od najmłodszych lat ciężko pracowała, co sprawiło, że cieszyła się ogromnym szacunkiem, o czym mogą świadczyć słowa, którymi została pożegnana – Na zawsze pozostanie dla nas wzorem.

Przez całe życie Polka służyła krajowi, odnosząc przy tym wielkie sukcesy i uznanie wśród ogółu ludzi, którymi się otaczała. Dziś do mediów trafiła wiadomość, że nie żyje.

Znana Polka nie żyje

Do mediów trafiła bardzo smutna informacja. Znana Polka Lidia Markiewicz-Ziental nie żyje. O jej śmierci poinformowało w czwartek 12 listopada 2020 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Kobieta, która służyła jako sanitariuszka, a także była najmłodszym żołnierzem Armii Krajowej pod pseudonimem „Zośka” odeszła w wieku 90 lat.

– Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej »Zośka« – podaje portal wiadomosci.onet.pl informację przekazaną przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej PAP.

Lidia Markiewicz-Ziental przyszła na świat 17 grudnia 1929 roku  w Warszawie. Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła jako sanitariuszka w Szpitalu Karola i Marii 3 sierpnia 1944 roku. Zgłosiła się wówczas do batalionu Zośka. Następnie została przydzielona do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii Giewonta.

Podczas swojej wieloletniej służby Zośka została dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej pożegnało panią Major poruszającymi słowami uznania – Lidka na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci! – czytamy w komunikacie DWOT.

Kim była Lidia Markiewicz-Ziental?

Lidia Markiewicz-Ziental była sanitariuszką i najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej. W 1942 roku wstąpiła w szeregi organizacji harcerskiej Szare Szeregi. W dalszym etapie swojej służby przeszła szkolenie sanitarne i brała udział w tzw. małym sabotażu, po którym wstąpiła do Batalionu Zośka.

Pani Major brała udział w walkach na warszawskiej Woli, gdzie po zdecydowanym skurczeniu terenu dla powstańców przedostała się wraz z walczącymi na teren Starego Miasta. Podczas tamtego wydarzenia brała udział w różnych starciach i obronie, które miały zostać zaliczane do najcięższych w powstaniu.

Uczestniczka powstania warszawskiego bardzo dokładnie opisała swoją przygodę i historię na portalu lekarzepowstania.pl. Można tam przeczytać, jakie dramatyczne chwile przeżywali powstańcy oraz ile siły i przelanej krwi zostało wykorzystanych w walce o wolność.

Serwis wiadomosci.onet.pl podaje – „Lidka” brała udział we wszystkich akcjach kompanii, m.in. w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka, skąd wyzwolono ok. 350 Żydów z różnych krajów Europy. Jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”. We wrześniu 1944 r. była dwukrotnie ranna podczas walk na Górnym Czerniakowie – czytamy na portalu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK
  2. Jest decyzja ws. lockdownu Polski. Mateusz Morawiecki ogłosił, ważna wiadomość ws. wyjazdów
  3. Jak będzie wyglądała kwarantanna narodowa? Polki i Polacy będą zdruzgotani prawdopodobnym scenariuszem
  4. Jakie wykształcenie ma Magda Narożna? Mało kto ma pojęcie, kim jest z zawodu, w życiu byśmy nie zgadły
  5. Zakaz handlu zostanie zniesiony? Polki i Polacy mają powód do radości, podjęto już ważny krok
  6. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z „Rolnicy. Podlasie”. Nikt się nie spodziewał
  7. Zauważyłeś u siebie niepokojący objaw? Wypij syrop z buraka, podajemy najlepszy przepis

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Poprzedni artykułTyp faceta, z którym nigdy nie powinnaś się wiązać. Zniszczy twoje poczucie wartości i sprawi, że nie będziesz umiała odejść
Następny artykułWiemy, kiedy uczniowie mogą wrócić do szkół. Minister edukacji podał wstępny termin, ważne informacje dla każdej mamy
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl