Świat polskiej branży filmowej jest w żałobie. Nie żyje Polka dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska — wybitna badaczka historii filmu, autorka licznych książek oraz artykułów naukowych, filmoznawczyni. Miała 93 lata.

Nekrolog z informacją o jej śmierci znalazł się na stronie Wyborczej. Swoje kondolencje przekazali m.in. prezes i zarząd główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Nie żyje Polka zasłużona dla świata filmu

17 grudnia zmarła Polka dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska, jednak dopiero teraz na stronie Wyborczej pojawiła się informacja o jej śmierci. Filmoznawczyni była bardzo ceniona w środowisku akademickim. Miała 93 lata.

Była wybitną badaczką historii filmu, znawczynią polskiego filmoznawstwa i myśli filmowej. Na swoim koncie miała wiele publikacji książkowych oraz artykułów naukowych i opracowań z dziedziny historii i teorii filmu publikowanych w polskich, oraz zagranicznych wydawnictwach zbiorowych. Do jej najbardziej zasłużonych prac należy monografia Polska myśl filmowa do roku 1939, która ukazała się w 1974 roku. Dr Bocheńska-Kołodyńska była również członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Na kanale YouTube Akademii Polskiego Filmu możemy posłuchać jednego z jej wykładów. Został on zatytułowany Pociąg, pożegnania. To prawdziwa intelektualna uczta dla każdego, kto interesuje się filmem.

Dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska urodziła się 20 marca 1937 roku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz trzyletnie Studium Historii i Teorii Filmu przy PWSFTiF w Łodzi. Doktorat obroniła w Instytucie Sztuki PAN.

Czym jest Akademia Filmu Polskiego?

Akademia Filmu Polskiego, którego członkinią była zmarła dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska, to dwuletni kurs dotyczący polskich filmów fabularnych. Zajęcia są realizowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Akademia ruszyła w październiku 2009 roku w Warszawie, jednak zajęcia odbywają się również w innych miastach Polski, m.in. w Łodzi, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach czy Tychach. Wykład, który możecie obejrzeć poniżej, odbył się w ramach zajęć akademickich.

Kurs jest skierowany przede wszystkim do osób, które chcą uzupełnić swoją wiedzę ze wspomnianego wyżej zakresu. Wykłady Akademii mają poziom akademicki i są przez wybrane uczelnie uznawane jako zajęcia fakultatywne.

Program Akademii Polskiego Filmu składa się z 96 polskich filmów fabularnych, które zostały zrealizowane w latach 1908–1999. Na zajęciach są one pokazywane i omawiane. Spotkania ze studentami odbywają się raz w tygodniu i trwają cztery semestry.

Zmarła Polka dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska była jedną z wykładowczyń na opisywanej Akademii. Prowadziła wykłady obok takich filmoznawców jak: prof. Alicja Helman, prof. Tadeusz Lubelski, prof. Małgorzata Hendrykowska czy prof. Marek Hendrykowski.

Rodzinie i bliskim zmarłej pragniemy złożyć najserdeczniejsze wyraz współczucia. Niestety to niejedyna smutna wiadomość, o której ostatnio donosiliśmy.

Zobacz wideo:

Nie żyje zasłużona Polka dr Jadwiga Bocheńska-Kołodyńska.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: nekrologi.wyborcza.pl, wikipedia.org, sfp.org.pl

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl