Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Biją na alarm, sprawa dotyczy każdej Polki po 21. roku życia. Chwila zwłoki może mieć fatalne konsekwencje dla twojego zdrowia
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 03.12.2020 16:21

Biją na alarm, sprawa dotyczy każdej Polki po 21. roku życia. Chwila zwłoki może mieć fatalne konsekwencje dla twojego zdrowia

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

Sprawa jest bardzo poważna i dotyczy każdej kobiety po 21. roku życia. Jak podaje Polska Unia Onkologii, każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około pół miliona kobiet. Tylko w samej Europie z tego powodu, co 18 minut umiera jedna. Co roku nawet 3,5 tys. Polek słyszy tę straszną diagnozę — nowotwór. A przecież wystarczyłoby regularnie się badać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jedno proste badanie może ocalić nam życie
  • Jak często Polki je wykonują
  • Co ile lat trzeba powtarzać wyniki

Jednym z badań, które pozwala wykryć raka szyjki macicy jest cytologia. Polega ono na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. O tym, jakie skutki w przyszłości może mieć niewykonanie cytologii mówi w rozmowie z Lelum ginekolog Janina Szymańska.

Polki nie wykonują cytologii regularnie

Lekarze już od dawna alarmują, że Polki, czy kobiety w ogóle, które ukończyły 21. rok życia powinny natychmiast wybrać się na specjalistyczne badanie. Okazuje się, że nawet chwila zwłoki może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Niestety chociaż problem jest często nagłaśniany przez media i medyków, Polki nadal bardzo rzadko wykonują cytologię. Ich odsetek zmniejsza się z każdym kolejnym rokiem.

W 2014 roku cytologię, w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, zrobiło 22 proc. kobiet, w 2016 roku — 20 proc., a w 2018 roku już tylko 18 proc. — jak podaje Wyborcza. Jakie skutki może nieść ze sobą niewykonywanie cytologii?

Niewykonywanie cytologii może w przyszłości prowadzić do raka szyjki macicy — powiedziała w rozmowie z Lelum ginekolog Janina Szymańska.

W dalszej części wywiadu zdradziła, jak często należy wykonywać podobne badanie. Badanie, które może ocalić życie.

Jeżeli wykonywana jest cytologia zwykła, to badanie u zdrowych powinno być wykonywane co 2 lata, a jeżeli była to cytologia płynna i z oceną HPV, to co 5 lat — stwierdziła ginekolog.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Polki się nie badają. Kiedy należy wykonać pierwszą cytologię?

Pierwszą cytologię należy wykonać po 25 roku życia, a u kobiet, które rozpoczęły współżycie bardzo wcześnie, od ok. 21 lat — przyznała ekspertka Janina Szymańska. Jednak nie później niż przed ukończeniem 30 roku życia — alarmuje portal Nucleagena.

Jak często należy powtarzać cytologię? To zależy od wielu czynników m.in. od wieku, aktywności seksualnej oraz czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka.

Lekarze w prywatnych gabinetach zapraszają na badanie nawet raz do roku. Natomiast NFZ zaleca, aby wykonać cytologię raz na trzy lata.

Jak informuje dalej Polska Unia Onkologii, z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, połowa z nich umiera. Z kolei Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że nasz kraj ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w całej Europie.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że ten nowotwór jest u nas wykrywany bardzo późno, czasami za późno. Polki doskonale wiedzą, że należy się badać, jednak ta wiedza nie przekłada się na praktykę.

A dlaczego się nie badamy regularnie? Jak podaje Wyborcza głównie dlatego, że Polki uznają się za zdrowe. W dodatku są zabiegane, skoncentrowane na dzieciach, domu, karierze i często nie wiedzą też, czemu służy takie badanie.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: wyborcza.pl, polityka.pl, puo.pl