Polki i Polacy już od 5 grudnia będą musieli dostosować się do nowych zasad. Ogromne zmiany, które wkrótce wejdą w życie, dotyczą prawa jazdy. Jak przekazuje se.pl, od wspomnianej daty bowiem, będziemy mogli wyjechać na ulice swoimi pojazdami bez konieczności posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających nasze uprawnienia do jazdy. 

Brak prawa jazdy przy kontroli drogowej nie będzie grozić dodatkowym mandatem. Jest to efekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym, która została przyjęta w lipcu 2020 roku, przekazuje se.pl. 

Prawo jazdy w Polsce. Polki i Polacy będą zadowoleni

Już za kilka tygodni, a dokładnie 5 grudnia 2020 roku Polki i Polacy będą mogli wyjechać pojazdami na ulice, bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy. Dodatkowo przypomnijmy, że od jakiegoś czasu nie jesteśmy zobowiązani do noszenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dowodu ubezpieczenia OC.

Stanie się tak z uwagi na nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która została przygotowana przez ministerstwo infrastruktury i cyfryzacji w lipcu 2020 roku. Miało się za nią opowiedzieć 325 posłów, dwóch z kolei było przeciw, natomiast 118 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy jest częścią tzw. pakietu deregulacyjnego, która dodatkowo wprowadza szereg innych zmian. Zalicza się do nich m.in. rejestracja nowych samochodów. Co więcej, od 4 grudnia 2020 roku nie będzie istniała już konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego w momencie, gdy skończą się w nim miejsca na pieczątki potwierdzające aktualne badanie techniczne pojazdu.

Kolejną istotną zmianą jest również brak obowiązku wydawania naklejek kontrolnych, a także karty pojazdu. Jednak na te zmiany przyjdzie nam poczekać jeszcze trochę czasu. Wstępne ustalenia mówią o wprowadzeniu ich w 2022 roku.

Tradycyjne prawo jazdy ma się pojawić w formie elektronicznej pod nazwą mPrawo Jazdy. Ma ono zostać dołączone do aplikacji mObywatel.

  1. Decyzja zapadła. Mateusz Morawiecki przekazał wiadomość dla obywatelek i obywateli
  2. Mamy potwierdzenie, koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka wiernych
  3. Poznajecie? Uwielbiana aktorka ma dziś 58 lat, wszyscy bardzo dobrze ją znamy

Czym jest aplikacja mObywatel?

mObywatel jest bezpłatną i publiczną aplikacją mobilną, którą wydaje polski rząd, a za jej rozwój odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W jej szereg wchodzi obecnie sześć usług, do których zaliczają się: mTożsamość, mLegitymacja Szkolna, mLegitymacja Studencka, mPojazd, eRecepta oraz Polak za granicą.

mTożsamość służy do odbierania przesyłek poleconych na poczcie, w pociągach i wszędzie, gdzie nie jest wymagany tradycyjny dowód osobisty. Opcje mLegitymacja Szkolna oraz mLegitymacja Studencka służą do potwierdzenia przynależności do danej szkoły lub uczelni i przyznawania przysługujących zniżek.

Usługa mPojazd jest elektronicznym dokumentem, który przygotowywany jest z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. Opcja eRecepta ma posłużyć jako dostęp do listy przepisanych recept dla siebie i bliskich. Z kolei usługa Polak za granicą ma podpowiadać, jak się zachowywać kiedy napotkamy jakieś problemy poza granicami kraju.  

Do tego wszystkiego ma dołączyć wcześniej wspomniane mPrawo Jazdy, które prawdopodobnie będzie służyć w dokładnie takiej samej formie jak wyżej przytoczone usługi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Niebywałe, co robią Polacy, by obejść obostrzenia. Słowa właściciela hotelu powalają
  3. Nowe obostrzenia na Boże Narodzenie? Doradca premiera zdradził, co planuje rząd dla Polaków
  4. Lista 10 zakazanych piosenek na wesele. Wybierzesz jedną z nich? Będzie rozwód
  5. Późnym wieczorem Kancelaria Premiera wydała komunikat. Chodzi o życie wielu Polek i Polaków
  6. Mama powiedziała córkom, że nie dostaną wymarzonego psa. Zapanowała histeria, wtedy ojciec zrobił niezwykłą rzecz
  7. Anna Lewandowska dodała wymowne zdjęcie. Fani oszaleli, rodzina się powiększyła? (FOTO)

Źródło: se.pl, gov.pl

Poprzedni artykułEdyta Górniak przeszła samą siebie. Opublikowała obszerny wpis „wy barany bezmyślne jeden z drugim”
Następny artykułIrys śmietankowy, sezamowy czy kawowy? Smak dzieciństwa wychowanych w PRL
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl