Polki już w najbliższą sobotę 28 listopada 2020 roku będą miały okazję uczcić wraz ze Strajkiem Kobiet rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji organizatorki strajku za pomocą aplikacji Telegram zapowiedziały duże obchody, w których udział może wziąć każda Polka i Polak. Data ta pojawiała się już na konferencjach prasowych strajku.

W opublikowanym komunikacie pojawiła się także informacja o odwołanych niedzielnych spacerach w Warszawie. Organizatorki zadecydowały, by Polki „ładowały akumulatory” na następny tydzień. 

Rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych

28 listopada 2020 roku miną już 102 lata od momentu uzyskania przez Polki praw wyborczych. Dokładnie 28 listopada 1918 roku Naczelnik państwa Józef Piłsudski zdecydował się na podpisanie dekretu ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwsze głosowanie w wolnej Polsce odbyło się w styczniu 1919 roku.

Ciekawostką jest fakt, że gdy w 1919 roku Polki po raz pierwszy wybrały się do urn wyborczych, do Sejmu dostało się ich zaledwie 2 proc. Obecnie w Sejmie mamy około 27 posłanek, a ok. 24 proc. kobiet zasiada w Senacie.

Tamte czasy nie były proste dla kobiet w Europie. Wówczas obywatelki starego kontynentu miały problem z uzyskaniem obywatelstwa. W Polsce kobiety uzyskały prawo wyborcze wcześniej niż w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, czy Stanach Zjednoczonych.

Ciekawe wówczas stało się stwierdzenie pisarza George’a Shawa, laureata literackiej Nagrody Nobla, który powiedział:

– Dajcie kobietom prawo głosu, a w pięć lat wprowadzą zabójcze podatki dla kawalerów – głosi powiedzenie Noblisty.

W rodzinnym państwie pisarza, czyli Irlandii kobiety otrzymały prawa wyborcze w 1928 roku.

  1. Do mediów dotarła tragiczna wiadomość. Kilka godzin po nagraniu zmarł uczestnik popularnego programu rozrywkowego „Wipeout”, przeszedł zawał serca
  2. Osoby w maskach i sztucznej krwi stawiły się pod mieszkaniem kard. Dziwisza. Nie odpuszczają, mają jeden cel
  3. Edyta Pazura przekazała przykrą wiadomość. Ciężko powstrzymać łzy „Czułam, jak ziemia osuwa mi się spod nóg”, chodzi o jej zdrowie

Dlaczego Polki strajkują?

Polki strajkują, ponieważ Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie 22 października 2020 roku o zakazie aborcji z przesłanek embriopatologicznych. Od tamtego momentu na ulicach miast odbywają się demonstracje, w których udział biorą nie tylko kobiety, ale też mężczyźni je wspierający.

Protesty te odbywają się w całej Polsce. Jak dotychczas największa manifestacja odbyła się w Warszawie 26 października, w której udział wzięło szacunkowo ponad 100 tys. osób. Doszło wówczas do wielu przepychanek i starć z policją. Działo się tak nie tylko w Warszawie, ale też np. we Wrocławiu.

Podczas odbytych nie dawno protestów w stolicy przed główną siedzibą Telewizji Polskiej, demonstranci zebrali się licznie, by wyrazić swoje niezadowolenie wobec przekazywanych publicznie informacji. Wówczas na miejscu zjawiła się policja, która użyła wobec protestujących pałek teleskopowych oraz gazu pieprzowego.

Przypomnijmy, że 27 października organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wygłosiły zebrane od Polek i Polaków postulaty podczas manifestacji. Nie przedstawiono daty zakończenia protestów, jednak stanie się to najprawdopodobniej w momencie, kiedy rząd przystanie na zebrane przez obywateli postulaty.

Ustawa o zakazie aborcji z przesłanek embriopatologicznych w dalszym ciągu nie została opublikowana w dzienniku ustaw

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Nowy rozkład jazdy PKP. Pociągi w Warszawie pojadą z innych stacji
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. Siwiec przekazała światu radosną nowinę. Wszyscy patrzą tylko na jej brzuszek, gratulacje spływają z całej Polski
  4. Tragedia w rodzinie Matyldy i Mateusza Damięckich. ”Jego serduszko się zatrzymało, a my wraz z nim”, nie żyje Edward Stankiewicz
  5. Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę
  6. Suczka zaprowadziła ratowników w głąb lasu. Gdy zajrzeli do jej kryjówki, o mało nie utonęli we łzach
  7. Marcin Najman ustawił walkę? Bukmacher zabiera głos, jest oficjalne stanowisko

Źródło: onet.pl, polskieradio.pl

Poprzedni artykułMałżeństwo prowadzi szkolną stołówkę. Przez pandemię są w krytycznej sytuacji, błagają o pomoc „Nie mamy środków do życia”
Następny artykułAleksander Kwaśniewski: ”Ślub z Jolą to była najlepsza decyzja w moim życiu”. Są razem ponad 40 lat
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl