Polki i Polacy od czwartku 22 października tłumnie wychodzą na ulice miast, sprzeciwiając się wyrokowi Trybunały Konstytucyjnego. We wtorek 27 października premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu konferencji dotyczącej branż dotkniętych obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, zabrał głos w sprawie czwartkowej decyzji dotyczącej aborcji.

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny wskazał, że aborcja w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier nagle zabrał głos w sprawie. Polki i Polacy długo na to czekali. 

Mateusz Morawiecki o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Polki i Polacy od czwartku 22 października protestują na ulicach dziesiątek miast. Wczoraj, w poniedziałek 26 października odbyła się Ostra Jazda i wielka blokada Polski, a do manifestujących dołączyli się kierowcy nie tylko prywatnych samochodów, ale również pojazdów komunikacji miejskiej. Kobiety nie zamierzają przestać wyrażać swojego sprzeciwu, a na najbliższe dni zaplanowano kolejne demonstracje. Tymczasem premier zabrał głos.

– O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? – powiedział na zakończenie wtorkowej konferencji pasowej Mateusz Morawiecki. 

Przypomnijmy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie dotyczy jednie dzieci z zespołem Downa, a płodów, u których stwierdzono duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia, lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

– Wolność wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale zgodzimy się chyba wszyscy z tym, że żeby realizować prawo do wyboru, trzeba żyć. Kto nie żyje, z tego prawa nie skorzysta – mówił Mateusz Morawiecki.

– Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana – dodał premier. 

Prezes Rady Ministrów skomentował również to, co obecnie, od wielu dni, dzieje się na ulicach polskich miast.

  1. Wojsko już jutro wychodzi na ulice. Premier wydał nowe rozporządzenie, to już pewne
  2. Z ostatniej chwili: Decyzja właśnie zapadła. Premier przekazał wiadomości dot. wszystkich Polaków
  3. Prowadzący TVP Info zabrał głos na antenie ws. wyroku TK. Straci pracę w Telewizji Publicznej?

Premier o protestach Polek

Mateusz Morawiecki postanowił skomentować również strajk kobiet. Zdaniem premiera, podczas demonstracji dochodzi do aktów wandalizmu, ataków, napaści i aktów agresji.

Nie ma przyzwolenia na ataki na nasze świętości, kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych – powiedział premier, nawiązując do akcji, które obyły się w ramach strajków w i przed polskimi kościołami.

– To nie powinno mieć miejsca, bo burzy ład społeczny – podkreślił. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w czasie epidemii koronawirusa protesty powinny odbywać się z przestrzeganiem zasad.

Premier podziękował, jak sam określił, milczącej większości rodzin, za jej spokój. Na koniec wystąpienia zaapelował o wzajemny szacunek. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został jeszcze opublikowany.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

STAN NADZWYCZAJNY
fot. Piotr Molecki/East News

W kraju trwają protesty w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

aborcja
fot. Piotr Molecki/East News

Polki i Polacy tłumnie demonstrują na ulicach polskich miast.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przerwali wesele, aby poprzeć protestujących. Rewelacyjna postawa nowożeńców przejdzie do historii
  2. Już od soboty. Zaostrzone restrykcje dla Polaków. Za granicą skończyły się przelewki
  3. ”SE” ujawnia, ile kosztuje nielegalna aborcja w Polsce. ”Nieopłacalne”, podano też kwoty w innych krajach
  4. Nagle ksiądz zwrócił się do protestujących kobiet. Skandaliczne słowa, nie zamierza nawet przeprosić
  5. Od piątku będzie można przemieszczać się tylko do pracy? Nieoficjalne informacje ”Interii”
  6. „Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć”. Skandaliczne słowa b. polityk
  7. Gessler wyjawiła sekretny przepis na sałatkę z buraków. W jej rodzinie jest znany od lat

 

Poprzedni artykułPilna konferencja premiera Morawieckiego. Setki tysięcy Polaków czekało na informacje
Następny artykułZacznie się już dziś między 17, a 19. Cała Polska odczuje skutki, już zaczynają ostrzegać
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.