Polsat właśnie przekazał nagłą wiadomość. Jak się okazuje, wielu Polaków musi liczyć się z kolejnym, ważnym obostrzeniem. Sytuacja epidemiczna w kraju jest na tyle poważna, że ministerstwo ochrony zdrowia państwa graniczącego z Polską podjęło pilną decyzję. Niestety, nie mamy pozytywnych informacji. 
 
Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. W piątek 23 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 13 tysiącach nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a premier Mateusz Morawiecki ogłosił wejście w życie nowych obostrzeń. Jak się okazuje, sytuacja w kraju spowodowała, że kolejne państwo podjęło pilną decyzję w sprawie Polski.
 
 
Koronawirus w Polsce: Polska w czerwonej strefie
 
W piątek 23 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 24 października cała Polska stanie się czerwoną strefą, a w życie wejdzie szereg nowych obostrzeń. Poważna sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała, że kwestia Polski została poruszona również poza granicami naszego państwa.
 
 
W czwartek 22 października ważną decyzję w sprawie Polski podjęły Niemcy. Europejski kraj uznał Polskę jako obszar ryzyka zagrożenia koronawirusem i nałożył na Polaków przyjeżdżających do Niemiec poważne ograniczenia, które wejdą w życie już w sobotę, 24 października. Jak się okazuje, pilną decyzję podjęło kolejne z sąsiadujących z nami państw.
Polsat: Ukraina wprowadza obostrzenia dla przyjeżdżających z Polski

Jak poinformował Polsat, ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy włączyło w piątek Polskę do czerwonej strefy epidemicznej. Oprócz Polski w czerwonej strefie epidemicznej znalazły się również państwa takie jak Chorwacja i Gruzja, co oznacza, że Ukraina, do grypy państw o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa zakwalifikowała 51 krajów.

– Za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie – przekazał serwis informacyjny.

Oznacza to, że osoby przybywające z Polski na terytorium Ukrainy, zostaną zobowiązane do udania się na samoizolację, którą można zakończyć wcześniej po poddaniu się testowi na obecność koronawirusa w organizmie i otrzymaniu negatywnego wyniku. Jak przekazał Polsat, z obowiązku zwolnione są osoby, które okażą  negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Dodatkowo, cudzoziemcy udający się na terytorium Ukrainy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem Covid-19 i obserwacją.

Koronawirus na świecie

Koronawirus po raz pierwszy pojawił się w listopadzie 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, natomiast już kilka miesięcy później, w marcu, Światowa Organizacja Zdrowia uznała SARS-CoV-2 z pandemię. Obecnie na całym świecie odnotowano 41 791 766 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 1 138 671 to przypadki śmiertelne.

Najwięcej przypadków zakażeń stwierdzono w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba ta wynosi ponad 8 milionów, Indiach, Brazylii, Rosji, Argentynie, Hiszpanii oraz Francji. Na dzień 22 października Polska zajmowała 29 miejsce na liście państw z największą ilością zakażeń. 23 października Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od początku pandemii w Polsce stwierdzono 228 318 przypadków zachorowań, z czego 4 172 osób zmarło.

Jak przekazał Polsat, na Ukrainie trzecią dobę z rzędu odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Na czwartek 22 listopada ilość aktywnych zakażeń wynosiła tam 186 654, potwierdzono 7517 nowych przypadków zachorowań oraz odnotowano 121 zgonów. Niestety, sytuacja jest bardzo poważna, a ukraiński rząd, by powstrzymać transmisję niebezpiecznego wirusa, zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń względem obywateli państw, w których w ostatnich tygodniach odnotowano duży przyrost zachorowań, w tym obywateli Polski.

Koronawirus w Polsce: walka z pandemią

Polski rząd w walce z pandemią i zapobieganiu transmisji koronawirusa, wdrożył wiele rozwiązań, w tym również obostrzeń. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków została uruchomiona specjalna aplikacja mobilna STOP COVID, za pomocą której możemy nie tylko monitorować nasz stan zdrowia, ale również być na bieżąco z najnowszymi komunikatami w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce oraz zasięgnąć informacji w wypadku podejrzenia zachowania u nas samych, czy naszych bliskich.

Uruchomione zostały również mobilne punkty wymazów, a do walki z koronawirusem i wsparcia służby zdrowia zostało zaangażowane również wojsko. Narodowy Fundusz Zdrowia 23 października przekazał informacje o działaniu 530 mobilnych punktów w Polsce, w których można pobrać wymaz do testu na koronawirusa. Rząd przypomina również o zasadzie DDMA, której stosowanie jest kluczowe w walce z epidemią.

– Kluczowe są następujące zasady bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, noszenie maseczek oraz wietrzenie pomieszczeń. I każdy, kto może, to proszę o wgranie aplikacji STOP COVID, bo to również pomoże zatrzymać tę transmisję wirusa – przypomniał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

polsat
fot. Gustavo Fring, pexels.com

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Jak przekazał Polsat, kolejne państwo zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń względem polskich obywateli. Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy włączyło w piątek Polskę do czerwonej strefy epidemicznej

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  2. Pilny apel PKP do wszystkich pasażerów. Ogromne zmiany nie tylko na 1 listopada
  3. Łukasz: „Kobieta musi mieć długie włosy i nogi. Być grzeczna i smacznie gotować”
  4. Znany aktor przyłapany na zdradzie. Zrobiono mu zdjęcia, jak całuje 19 lat młodszą gwiazdę filmową
  5. Wróżka Cesaria przepowiedziała, co wydarzy się w Polsce już za kilka tygodni. Nikt nawet nie przypuszczał
  6. Akcja CBA nie wystarczyła, uzbrojeni agenci w domu Giertychów. Nieoczekiwany zwrot akcji
  7. Fatalna sytuacja. Ogromna zmiana w robieniu zakupów w Lidlu, jest komunikat

 

Poprzedni artykułBiedronka zmienia godziny otwarcia, wszystko przez trudną sytuację w kraju. Obowiązują już od dziś
Następny artykułCzy w Polsce powinna istnieć licencja na grzybobranie? Mało kto wie, że od dawna obowiązują pewne przepisy
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.