Polska mierzy się z koronawirusem od początku zeszłego miesiąca. Pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Zakażonych jest już prawie 4 tys. osób. Epidemiolog, Rafał Mostowy, postanowił przeanalizować dane liczbowe i twierdzi, że epidemia w Polsce zaczęła się znacznie wcześniej. 

Polska jest w znacznie lepszej sytuacji niż kraje Europy Południowej, liczba zachorowań i zgonów jednak z dnia na dzień rośnie, a naukowcy przewidują, że najgorsze dopiero przed nami. Pandemia rozprzestrzeniła się już po ponad 200 krajach i przekroczyła milion zakażonych. W związku z tym epidemiolog z Krakowa poddał w wątpliwość datę początku epidemii w Polsce. Według badacza mamy do czynienia w dużym niedoszacowaniem liczby zachorowań.

Od kiedy Polska mierzy się z koronawirusem?

Polska mierzy się z koronawirusem od mniej więcej drugiej połowy stycznia, a przynajmniej takie wyniki uzyskał epidemiolog Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zdecydował się przeanalizować liczbę zakażonych i zmarłych w naszym kraju na skutek COVID-19.

– Warto odnotować, że to nie znaczy, iż wtedy wirus fizycznie znajdował się na terenach Polski, bo jest wysoce prawdopodobne, że prawdziwy “pacjent zero” zaraził się wirusem za granicą i dopiero po jakimś czasie przywiózł ze sobą infekcję do kraju. Wyniki te natomiast sugerują, że wirus krążył po Polsce na kilka tygodni przed tym, gdy odnotowany został nasz pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem – napisał Mostowy w swojej pracy Pomiar i prognoza pandemii COVID-19 w Polsce w czasie rzeczywistym.

  1. Czym są choroby współistniejące? One mogą odpowiadać za obniżoną odporność na koronawirusa
  2. GP: Rząd planuje pozbawić Polaków prywatności. Minister dostanie dostęp do kluczowych danych
  3. Naleśniki zrobisz nawet bez mleka i jajek. Lżejsza wersja jest równie pyszna, niebo w gębie

Polska i cały świat musi się przygotować na nawrót wirusa

Zdaniem epidemiologa nie wiemy jeszcze, jak wpływ mają zmiany pogody na panującego koronawirusa, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo, że COVID-19 wcale nie zniknie wraz z nadejściem lata. Mostowy w swojej pracy zaznacza, że:

– Polska potrzebuje długoterminowej strategii kontroli epidemii przez zapobieganie potencjalnym wybuchom w przyszłości do czasu wejścia na rynek ogólno-dostępnej szczepionki.

Jak zauważa badacz, wprowadzone przez rząd zakazy na pewno zredukują liczbę zachorowań i zgonów, jednak zniesienie obostrzeń może nam grozić kolejnym wybuchem epidemii.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

polska
fot. pexels.com/pixabay

Na całym świecie trwają gorączkowe próby wynalezienia szczepionki na nowego koronawirusa.

polska
fot. unsplash.com/Olga Kononenko

COVID-19 swoim zasięgiem objął już ponad 200 krajów, a liczba zachorowań przekroczyła dużo ponad milion.

polska
fot. unsplash.com/Macau Photo Agency

Wielu lekarzy jest zdania, że również osoby zdrowe powinny nosić maseczki, zwłaszcza że koronawirus może przebiegać bezobjawowo.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
  3. Aleksandra Kwaśniewska świętuje z mężem ważną datę. Fani zakochali się w uroczym wideo
  4. Jak wyczyścić telefon, by go nie zniszczyć? Sposób na pozbycie się wszystkich zarazków
  5. Najmłodsza ofiara koronawirusa w Europie. Władze informują o śmierci 5-letniego dziecka
  6. Nie żyje dziennikarka, żona b. polskiego premiera. Smutne wieści potwierdził A. Macierewicz

źródło: fakt.pl

Poprzedni artykułPsia superrasa. Niedoceniane, ale piękne, mądre i zdrowe, właściciele mogą być dumni
Następny artykułNiepokojące doniesienia Szumowskiego o walce z epidemią. „My dostarczamy sprzęt, a on gdzieś znika”
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.