Polska może znaleźć się niedługo w o wiele poważniejszej sytuacji epidemicznej. Dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego w rozmowie z polsatnews.pl, przedstawił zaskakujące dane, które zdaniem ekspertów staną się niedługo rzeczywistością: Liczba będzie rosła, rząd będzie nakładał coraz większe restrykcje – uważa dr Rakowski.

Zdaniem ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego ilość zakażeń może niedługo wynosić nawet od 80 do 200 tysięcy dziennie. Jednak testy nie będą wykazywać aż tak dużej ilości, ponieważ większość z nas przejdzie zakażenie bezobjawowo. 

Ile ludzi w Polsce ma koronawirusa?

W Polsce koronawirusa ma, patrząc na najnowsze dane z 11 października, 125 816 osób. Ostatnie doby oscylują wokół 5 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Ta liczba zdaniem ekspertów z Interdyscyplinarnego Instytutu Modelowania Matematycznego może niedługo stać się dużo większa i obejmować od 80 do 200 tysięcy zakażeń dziennie:

-Raczej nie prognozujemy, żeby takie wysokie liczby były stwierdzone przez testy i system zdrowia. Ta epidemia tła im jest wyższa, tym lepiej, bo to znaczy, że dużo osób przechodzi to niesymptomatycznie, że nabieramy odporności stadnej, tak jakby szczepimy się na Covid-19 – wyjaśnił polsatnews.pl, dr Rakowski.

  1. Przyszli i zabrali znicze dla Gienka Loski. Wszystko trafiło do śmieci, aż chce się płakać
  2. W programie „Pytanie na śniadanie” klamka ostatecznie zapadła? Tajemniczy wpis prowadzącej może potwierdzać rewolucję
  3. Z ostatniej chwili: pilny komunikat Episkopatu Polski. Chodzi o 1 listopada, wiadomo co nas czeka

Zdaniem ekspertów: ilość testów nie wykazuje faktycznej ilości zakażeń

Dr Franciszek Rakowski twierdzi, że testy wcale nie pokazują faktycznej ilości zakażeń w Polsce:

-Ilość testów i ilość zakażeń nie są ze sobą bezpośrednio związane. To nie jest tak, że im więcej zrobimy testów, tym więcej wykryjemy zakażeń w sposób liniowy i bezpośredni – tłumaczy doktor w polsatnews.pl.

Okazuje się, że przewidywania ekspertów już się sprawdziły, co potwierdził dr Rakowski:

-To, co czeka nas w przyszłości, zależy od nas. Przewidywaliśmy, że po powrocie do szkół i normalnych aktywności będziemy mieli 4-5 tysięcy zakażonych w październiku i to się sprawdziło.

Dodatkowo ekspert wyjaśnia, jakie ilości nowych zachorowań potwierdzonych testami czekają nas w najbliższym czasie. Według wyliczeń ekspertów z Instytutu może to być nawet kilkanaście tysięcy:

– Liczba będzie rosła, rząd będzie nakładał coraz większe restrykcje. Chcemy, żeby ta krzywa jak najszybciej się wypłaszczała, ale spodziewałbym się, że będzie jeszcze istotne zwiększenie dziennych zakażeń, może do kilkunastu tysięcy – tłumaczy matematyk polsatnews.pl.

Zdaniem doktora, wpływ na zwiększoną ilość zakażeń ma powrót dzieci do szkół, ponieważ według wyliczeń matematycznych to właśnie od początku września z tego powodu spodziewano się takich wzrostów zachorowań. Stąd w ostatnim czasie duża obawa rodziców dotycząca nauczania ich pociech. Wczoraj odbyła się konferencja, podczas której Mateusz Morawiecki rozwiał wszelkie wątpliwości. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

POLSKA
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 01.08.2019. n/z Piesi na przejsciu dla pieszych.

Zdaniem rozmówcy polsatnews.pl, w Polsce może być znacznie więcej zakażonych niż wykazują przeprowadzone testy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszyscy mieli nadzieję do samego końca. Niestety, znaleziono ciało
  2. Mało kto wiedział, można dostać dużą karę. Decyzja rządu uderza zwłaszcza w turystów
  3. Wyszło na jaw, jak w przeszłości zarabiała Dorota Wellman. Nikt nie mógł się spodziewać
  4. Połączenia lotnicze masowo znikają. Już zaczęli ciąć loty z Polski, do jednego miejsca Polacy latają nagminnie
  5. Nikt się nie spodziewał. Katarzyna Dowbor właśnie opowiedziała o czwartym ślubie
  6. Nie można przestać ich jeść, kotlety schabowe z cudownym farszem polecają się na obiad

Źródło: polsatnews.pl

 

Poprzedni artykułKiedy skończy się epidemia? Ekspert nie ma złudzeń, fatalna wiadomość dla Polaków
Następny artykułPamiętacie Jessicę z ”Rolnik szuka żony”? Właśnie wyszła cała prawda na jej temat, ludzie zaskoczeni jej nowym zajęciem
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl