Polska zmaga się z pandemią koronawirusa i choć to dopiero początek, wielu z nas już teraz nasuwa się pytanie: co dalej? Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotowali trzy scenariusze. Zakażona zostanie ponad połowa populacji – przewiduje ostatni. 
 
Zamknięte szkoły, granice i miejsca pracy. Jak na obecnej sytuacji ucierpi Polska gospodarka i co jeszcze pochłonie koronawirus? Na co powinniśmy być przygotowani oraz jak zdaniem ekspertów będzie wyglądała najbliższa sytuacja w naszym kraju? Portal Business Insider przestawił scenariusze Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Niestety, nie malują się one nazbyt kolorowo. 
 
 
Koronawirus w Polsce
 
Koronawirus w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno. Pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19 zanotowano 4 marca, niestety w przeciągu kilkunastu dni, ilość zakażeń diametralnie wzrosła, pojawiły się również pierwsze przypadki śmiertelne. 
 
 
Na chwilę obecną w Polsce zanotowano ponad 400 przypadków koronawirusa, w tym 6 śmiertelnych. Ilość zakażonych zaledwie w ciągu doby wzrosła o 70 osób. Choć rząd podjął, na ten moment, wszelkie odpowiednie działania, by zahamować rozpowszechnianie się wirusa, nachodzi pytanie, co dalej? Czy koronawirus okaże się zarazą, która pochłonie nie tylko zdrowie obywateli? Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego pandemia dotknie również gospodarkę, spowoduje obciążenia dla poszczególnych sektorów czy zmianę w PKB. Eksperci przygotowali trzy scenariusze dla naszego kraju, które opublikował portal businessinsider.pl. Co takiego zakładają? Z czym będzie musiała zmierzyć się Polska i my wszyscy?
 1. Ile osób może zarazić jeden człowiek? Powstała grafika, która pokazuje sens akcji ”zostań w domu”
 2. Jest dobra wiadomość ws. epidemii w Polsce. Prof. Maksymowicz ujawnia
 3. Lekarz podał, kiedy nastąpi szczyt zachorowań na koronawirusa. Jest gorzej, niż wszyscy podejrzewali

Koronawirus Polska: 3 scenariusze

Co czeka Polskę w najbliższym czasie? Portal Business Insider opublikował na swoich łamach trzy scenariusze ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ostatni jest zdecydowanie najgorszy.

 • Scenariusz pierwszy 

Scenariusz pierwszy, jak podaje portal Business Insider, zakłada znaczące ograniczenia aktywności gospodarczej do końca kwietnia. Do tego czasu pozostają zamknięte szkoły, a także większość placówek handlowych i gastronomicznych oraz granice z innymi państwami. W tym scenariuszu eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczyt zachorowań przewidują na przełom marca i kwietnia. Według niego, od maja gospodarka zacznie stopniowo wracać do normalnego stanu, choć proces ten ma trwać co najmniej dwa miesiące. 

 • Scenariusz drugi

Drugi scenariusz ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego jest bardzo podobny do pierwszego, jednak w tym Polska mierzy się ze szczytem zakażeń w pierwszej połowie maja, a ograniczenia w aktywności gospodarczej zostają zdjęte z końcem czerwca, co powoduje przeciążenia w sektorze zdrowia. W tym scenariuszu, jak podaje Business Insider, epidemia obniżyłaby wzrost PKB o 4,2 pkt. proc. Jeżeli sytuacja faktycznie się wydarzy, w gospodarce po raz pierwszy od 1991 roku wystąpi recesja

 • Scenariusz trzeci

Polska w trzecim scenariuszu maluje się ciemnymi barwami. Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego zakażona zostanie ponad połowa populacji Polski i innych krajów. Bezradność względem koronawirusa spowoduje, zniesienie do pewnego stopnia poszczególnych aktywności gospodarczych. Szkoły i centra handlowe zostaną ponownie otwarte mimo wciąż panującego wirusa. W tym scenariuszu wiele firm wciąż pracuje zdalnie, a część osób rezygnuje z aktywności zawodowej lub zostaje zwolniona, przez co znacząco spadają obroty handlowe między krajami, a epidemia obniżyłaby wzrost PKB o 8,2 pkt. proc. Jak tłumaczy Business Insider, oznacza to, że skala recesji w Polsce byłaby podobna, jak w innych państwach Unii Europejskiej w trakcie globalnego kryzysu finansowego. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

polska
facebook.com/WSzZKielce

Według najgorszego scenariusza ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce będzie zakażona połowa społeczeństwa.

polska
unsplash.com @tokyo_boy

Jeżeli Polska nie poradzi sobie z koronawirusem, mimo panującej pandemii zostaną przywrócone między innymi zajęcia szkolne. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
 2. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
 3. Farmaceuta pokazał, jak samodzielnie zrobić maseczkę w domu. Dużo prostsze i szybsze niż myślisz
 4. Z ostatniej chwili: Tylko w 24h we Włoszech umarło 627 zakażonych. Całkowita liczba zgonów ścina z nóg, porażające informacje
 5. Dzieci inaczej przechodzą koronawirusa. Niektóre są szczególnie narażone, objawy łatwo przeoczyć
 6. Bada od 40 lat koronawirusy, wyciekł jego prywatny list. Twierdzi, że wie czym niwelować wirusa

źródło: businessinsider.pl

Poprzedni artykułLidl zmienia godziny otwarcia. Będzie się trudno przyzwyczaić, przełomowa decyzja sieci sklepów
Następny artykułHusky, który ma niesamowite umiejętności. Pies robi niezwykłe rzeczy, zdjęcia powalają
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.