Polska przekroczyła dziś smutną granicę, jeśli chodzi o osoby zakażone koronawirusem. Analitycy prognozują, że do pierwszej połowy kwietnia liczba zarażonych może powiększyć się kilkukrotnie. Niestety, najgorsze jeszcze przed nami. 

Polska na tle innych krajów europejskich nie jest w najgorszej sytuacji. Jednak w ciągu następnych dni wszystko może zmienić się diametralnie, prognozy dotyczące ilości zakażeń nie są optymistyczne. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos w tej sprawie. 

Polska musi mieć się na baczności

Polska przekroczyła dziś smutną granicę – liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi już powyżej tysiąca i w ciągu najbliższych dni będzie wzrastać. Zmarła także 14 zakażona wirusem osoba. Analitycy na podstawie wszystkich dostępnych danych próbują oszacować liczbę osób zakażonych, a także możliwych zgonów w ciągu następnych tygodni. Prognozy nie zapowiadają się zbyt optymistycznie, prawdziwa fala zakażeń ma dopiero nastąpić. 

Główny ekspert Ryszard Łukoś twierdzi, że do pierwszej połowy kwietnia liczba osób zakażonych może nawet osiągnąć 9 tysięcy. W porównaniu do Chin Polacy będą zmagać się z rosnącą liczbą zakażeń przez około 48 dni, od momentu pojawienia się pacjenta 0. Jest to o 8 dni dłużej niż w Chinach. Przyszły tydzień będzie kluczowy, gdyż największa liczba zakażeń ma pojawić się od 28 marca do 8 kwietnia. Według słów Łukosia możemy spodziewać się wtedy nawet 400 zakażeń w ciągu doby. 

Po 8 kwietnia liczba zakażeń będzie wciąż rosła, jednak nieco wolniej. Po 20 kwietnia Polska powinna odczuć wyraźne zatrzymanie w rozprzestrzenianiu się epidemii, jak podkreśla Ryszard Łukoś, główny analityk firmy ExMetrix.

  1. Fatalne doniesienia mediów, koronawirus wrócił do Wuhan. Wszyscy myśleli, że to koniec, ale jest nowy chory
  2. Wprowadzono bardzo ważną zmianę, każdy podatnik musi o niej wiedzieć. Nowy przepis już obowiązuje
  3. Wszyscy Polacy dostaną dziś identycznego SMS-a. Znamy jego treść

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia

W związku z zaistniałą sytuacja Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dodatkowe ograniczenia, by w kluczowym tygodniu maksymalnie zminimalizować rozprzestrzenianie się epidemii. Obostrzenia nie będą dotyczyć jedynie unikania dużych skupisk ludzi. Wyjście poza obszar miejsca zamieszkania będzie możliwy jedynie w celu przemieszania się do miejsca pracy, bądź w sytuacjach koniecznych. Spacery do lasu czy parku, nawet w małych grupach musimy odłożyć na później.

Jak czytamy w Pulsie Biznesu, analizy dokonane przez analityków, brały pod uwagę model rozwoju sytuacji, w krajach gdzie wirus pojawił się wcześniej. Przede wszystkim uwzględniono przebieg epidemii w Chinach, a także w Korei. Pod uwagę zostały wzięte także czynniki pogodowe, stan służby zdrowia, również kondycję zdrowia obywateli. 

Prognozy dla Polski nie są sprzyjające, jednak władze naszego kraju robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Apelujemy o niebagatelizowanie wprowadzanych obostrzeń i całkowite zastosowanie się do wszelkich zaleceń w celu ochrony zdrowia swojego, a także innych. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

polacy
fot. pixabay.com/Syaibatulhamdi

Polska musi przygotować się na kolejną falę zakażeń.

polacy
fot. pexels.com / Anna Shvets

Koleje tygodnie będą bardzo istotne, możemy spodziewać się nawet 400 zakażeń w ciągu doby. 

polacy
fot. unsplash.com / David Veksler

Władze apelują o ostrożność i respektowanie wszelkich zaleceń. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Fryzjer i kosmetyczka mogą świadczyć usługi w czasie epidemii? Absurdalne zalecenia sanepidu
  2. Młody chłopak zachorował na koronawirusa. Opisał symptomy, wcale nie są dużo łagodniejsze u młodych
  3. Jeśli dostałeś podobną wiadomość SMS, nie odpowiadaj. Oszuści wykorzystują epidemię, by okradać ludzi

Źródło: twitter.com, pb.pl

Poprzedni artykułPamiętacie program „Zrób to sam”? Adam Słodowy potrafił wyczarować coś z niczego
Następny artykułOgromny pies zbliża się do 2-letniej dziewczynki. Ciężko uwierzyć, co dzieje się potem
Redaktorka w Lelum.pl z wielką pasją do pisania. Ogromna fanka włoskiej kultury, języka i kuchni. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, poznawać nowe miejsca i podróżować. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni, uprawia sport i czyta książki.