Polska przeżywa teraz trudny okres gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa. Wielu mieszkańców naszego kraju straciło pracę. Teraz dziennikarze RMF FM dowiedzieli się nieoficjalnie, że na czas przerwy świąteczno-noworocznej, a także ferii zimowych dodatkowy zasiłek opiekuńczy być może zostanie zawieszony. Przynajmniej taki jest wstępny plan rządu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nieoficjalne plany ma rząd odnośnie zasiłku opiekuńczego
  • Do kiedy obowiązuje obecny zasiłek opiekuńczy oraz ile wynosi
  • Którzy rodzice mogą liczyć na pomoc od państwa

Polska w dobie kryzysu musi zmagać się z wieloma trudnymi sytuacjami gospodarczymi. Epidemia koronawirusa zmusiła wszystkich uczniów do pozostania w domach. Tym samym rodzice zaczęli pobierać zasiłki opiekuńcze, ponieważ ktoś musiał zająć się ich pociechami.

Polska w czasie epidemii koronawirusa. Zasiłek opiekuńczy zostanie zawieszony?

Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące przepisy mówią o tym, że zasiłek opiekuńczy obowiązuje do 24 grudnia włącznie, czyli do Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Do tego dnia rodzice dzieci do lat ośmiu, którzy z powodu zamknięcia szkół musieli zostać w domu i nie mogą pracować, będą mogli liczyć na pomoc od państwa.

Zasiłek opiekuńczy ponownie obowiązuje od 9 listopada. Został on wprowadzony po raz kolejny w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz wysłaniem dzieci z klas 1-3 na naukę zdalną w domu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca obecnie rodzicom 80 procent pensji. Teraz dziennikarze RMF FM naświetlili wstępne plany rządu, które mogą okazać się dla niektórych rodziców bardzo niekorzystne.

Ferie zimowe w 2021 roku odbędą się w dniach do 4 do 17 stycznia, czyli zaraz po Nowym Roku. Jak udało się nieoficjalnie ustalić dziennikarzom RMF FM, w tym czasie zasiłek ma nie obowiązywać.

Rodzice w tym czasie będą musieli pracować z domu, albo — jeśli nie mogą — skorzystać z urlopu. Podobna sytuacja miała już miejsce podczas wakacji.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Polska i koronawirus. Ferie skumulowane

Przypomnijmy, że na jednej z konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że ferie zimowe w tym roku będą skumulowane. Oznacza to, że odbędą się one w tym samym terminie dla wszystkich województw i nie będzie podziału na trzy tury, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych.

Szef rządu tłumaczył, że w ten sposób władza chce spowodować, aby ruch turystyczny był jak najmniejszy oraz trwał możliwie jak najkrócej.

Jeśli faktycznie informacje dziennikarzy RMF FM się potwierdzą, rodzice nie będą mieli dużych powodów do radości. Niektórzy z pewnością nie wiedzą, gdzie podziać swoje dzieci podczas trwania ferii.

W czasach przed pandemią koronawirusa dzieci wysyłało się na specjalne kolonie zimowe lub obozy narciarskie. Mniej zamożnym rodzinom pomagali dziadkowie i babcie, którzy często przygarniali wnuki na czas przerwy od szkoły.

Jednak podczas epidemii wszystko się zmieniło. Obozy i kolonie nie są organizowane, a hotele obsługują gości tylko w podróżach służbowych.

W dodatku nawet starsze pokolenie nie będzie w stanie pomóc. Jak wiadomo, seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie się niebezpiecznym wirusem, a rządzący cały czas apelują, aby wnuki nie odwiedzały swoich dziadków, ponieważ dzieci często są bezobjawowymi nosicielami choroby.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: rmf24.pl, tvn24.pl

 

Poprzedni artykułPamiętacie kultową bajkę „Jacek i Agatka”? Każde dziecko oglądało ją przed snem
Następny artykułOglądaliście ”Bolka i Lolka”? Dzisiejsze kreskówki mają zupełnie inny klimat
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl