Polska: smutne informacje napłynęły z południa kraju. Doszło do tragedii, która skończyła się interwencją helikoptera ratowniczego. Maszyna była zmuszona wylądować na środku skrzyżowania. Służby pomocnicze rzuciły się do pomocy. Sytuacja wyglądała bardzo niebezpiecznie. Świadkowie akcji zrelacjonowali przebieg zdarzeń.

Media przekazały informację o tragedii, do której doszło na południu kraju. Według podawanych wiadomości do akcji ratowniczej miał się włączyć helikopter. Powód zaangażowania maszyny do akcji był niespodziewany. 

Polska: Helikopter musiał lądować na ulicy

Portal oswiecim.naszemiasto.pl podał informację o dramatycznej sytuacji. Helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zmuszony był do lądowania na samym środku skrzyżowania w Oświęcimiu. Wszystko miało związek z akcją ratowniczą. Według informacji portalu w jednym z mieszkań przy ul. Staszica w Oświęcimiu znajdowała się nieprzytomna osoba. 

Sytuacja wydarzyła się w sobotę, 31 października 2020 roku o godzinie 12:45. Interwencja helikoptera była konieczna ze względu na brak karetek. Kobieta obecna przy lądowaniu helikoptera dokładnie opisała zaistniałą sytuację:

– W pierwszej chwili sądziłam, że zdarzył się jakiś wypadek na budowie Parku Pokoju przy „Miasteczku Komunikacyjnym. Ale ratownicy poszli do bloku na ul. Staszica. Wrócili sami. Dziwne to wszystko. Cała akcja trwała z 40 minut – cytuje słowa Małgorzaty Witkowskiej-Szojdy, świadka akcji portal oswiecim.naszemiasto.pl.

Poza ratownikami medycznymi do mieszkania mieli wkroczyć także funkcjonariusze Straży Pożarnej, by zbadać pomieszczenie na obecność tlenku węgla. Serwis podaje, że strażacy nie stwierdzili przekroczonych norm. Ratownicy udzielili niezbędnej pomocy nieprzytomnej osobie.

 1. Przekazali najgorszą wiadomość, Barbara nie żyje. Prezydent miasta zabrał głos „Ciężko znaleźć słowa otuchy w tej trudnej chwili”
 2. Decyzja zacznie obowiązywać od wtorku. Potwierdzenie padło po spotkaniu z premierem Morawieckim
 3. Zatrważające informacje dla Polek i Polaków. Prawdopodobnie stanie się już 26.11, nie mamy wiele czasu

Polska – kiedy należy wezwać helikopter ratunkowy?

Helikopter ratunkowy należy wezwać w skrajnie wyjątkowych okolicznościach tj. np. wypadek na autostradzie oddalonej o wiele kilometrów od najbliższego szpitala, lub kiedy liczba osób poszkodowanych jest duża i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Z kolei oficjalny portal Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lpr.com.pl podaje, że powinno to nastąpić w następujących sytuacjach:

– Gdy czas transportu drogą powietrzną z miejsca zdarzenia poszkodowanego w stanie nagłym do najbliższego szpitala jest krótszy niż czas przewozu innymi środkami transportu i leczenie może okazać się skuteczniejsze. Drugą możliwością są występujące okoliczności, które mogą uniemożliwić dotarcie innych środków transportu na miejsce zdarzenia, w którym wypadek się wydarzył.

– Kolejną z możliwości jest – zdarzenie masowe (nagłe zagrożenie, w wyniku którego zapotrzebowanie na medyczne działania ratownicze przekracza możliwości obecnych na miejscu zdarzenia sił i środków oraz zachodzi konieczność prowadzenia segregacji rozumianej jako ustalanie priorytetów leczniczo – transportowych) – czytamy na stronie lpr.com.pl.

Innymi możliwościami zawezwania helikoptera są np. takie sytuacje jak stany nagłe, które wymagają pilnej i szybkiej interwencji medycznej, nagłe zatrzymanie krążenia, wypadki górskie tj. przysypanie czy lawina, upadki z wysokości, udar mózgu, czy np. amputacja kończyny

ZOBACZ TEŻ:

  1. Topowe produkty w Rossmann za grosze. Sklep wyprzedaje swoje hity. Klienci mają powody do radości
  2. Pilnie ewakuują tysiące ludzi, TVP potwierdza. Tragiczna sytuacja, za granicą żywioł nie ma litości
  3. Wstrząsające wyznanie uwielbianej gwiazdy TVN. „Jestem dzieckiem ofiary gwałtu”
  4. Stanie się już jutro, wszystko potwierdzono. Nikt się nie spodziewał, że niedziela będzie kluczowa
  5. Uwaga, właśnie przekazano pilny komunikat. Rozdzwonią się telefony tysięcy Polaków
  6. TVP Info bije kolejne rekordy żenady. Teraz szczują już nie tylko przeciw aborcji, ale mówią o innych przesłankach protestu
  7. Porażające doniesienia o uwielbianym pieczywie, sprawą zajął się sąd. Właśnie zapadł wyrok

Źródło: oswiecim.naszemiasto.pl, lpr.com.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl