Polski owczarek nizinny to inteligentny i pewny siebie pies. Pomimo tego, ze wyglądem przypomina niedźwiadka odwaga nie jest jego najmocniejszą stroną. Czy polski owczarek nizinny ma włosy? Ile kosztuje polski owczarek nizinny? Dowiedzmy się więcej o naszej ojczystej rasie pieska!

Początkowo widywano go głównie w towarzystwie pasterzy przy wypasie owiec i bydła. Dzięki swojej wrodzonej inteligencji i umiejętności współpracy z człowiekiem polski owczarek nizinny był wymarzonym kompanem!

Polski owczarek nizinny: charakter 

Oprócz niezwyklej inteligencji polski owczarek nizinny charakteryzuje się dużą czujnością. Mimo iż z natury jest raczej zachowawczy i niezależny, dość szybko przywiązuje się do swoich właścicieli. 

Piesek tej rasy uwielbia dominować. Uwidacznia się to szczególnie w momencie, kiedy wyczuje, że ma do czynienia z osobą pobłażliwą i uległą. Przez to z łatwością potrafi wejść na głowę. Właściciel powinien być czuły, ale stanowczy w relacji w psem. W innym wypadku jego charakter sprawi, że stanie się nieposłuszny. 

W kontaktach z domownikami jest czuły i kochający. Nie toleruje jednak zbytniej przesady. Cechuje go cierpliwość w stosunku do najmłodszych członków rodziny.

Polski owczarek nizinny: usposobienie 

Polski owczarek nizinny jest z natury żywy i bardzo błyskotliwy. Z ogromną łatwością i chęcią przychodzi mu uczenie się. Gdy cała rodzina znajduje się w jednym miejscu, czuje wtedy największe szczęście. Jest to niezwykle rodzinny zwierzak. 

Za granicą wykorzystywany jest do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, autystycznymi oraz dogoterapii. Uwielbia długie godziny spędzone na zabawie, a szkolenia nie są dla niego żadnym problemem. 

Polski owczarek nizinny uwielbia wielogodzinne szaleństwa na świeżym powietrzu – zwłaszcza z dziećmi lub właścicielem. Pozostawiony sam sobie bardzo się rozleniwia; może też stać się osowiały i przygnębiony.

Polski owczarek nizinny – szczeniak od samego początku powinien być socjalizowany z innymi zwierzakami, aby potrafił się z nimi porozumieć. W innym wypadku może mieć problem ze spędzaniem czasu z innymi psami.

Owczarek polski nizinny: sierść

Przedstawiciele tej rasy mają bardzo obfitą dwuwarstwową sierść. Jego ciało pokryte jest gęstym i lekko falistym włosem. Odpowiednio pielęgnowany nie powinien stanowić jednak większych problemów. Dokładne szczotkowanie – minimum raz w tygodniu to absolutny obowiązek!

Sierść psiaka składa się z tzw. włosa okrywowego. Charakteryzuje się tym, że rośnie bardzo długo, w zasadzie przez całe życie psa. Nie trzeba jednak podcinać mu włosów – zużywa się ono w naturalny sposób. Jest to więc idealny psiak dla osób, które nie przepadają za długimi strzyżeniem i wizytami u groomera. Polski owczarek nizinny ostrzyżony wygląda jak mały niedźwiadek. 

Jeśli zastanawiasz się, czy polski owczarek nizinny linieje odpowiadamy, że… tak. Każdy włos obumiera, a na jego miejsce pojawia się nowy – to zupełnie naturalne. Odpowiednia pielęgnacja i wyczesywanie sprawia, że sierść nie jest widoczna w domu, nawet jeśli to nie są to tak ogromne ilości, ja np. w przypadku psa rasy Husky.

Czy polski owczarek nizinny uczula? Jest to rasa całkowicie bezpieczna dla alergików. To nie sierść psa uczula, lecz naskórek. Im mniejsze linienie, tym piaski rozsiewają mniej alergenów.

Oprócz sieci regularnego czyszczenia wymagają oczy, uszy, zęby i pazurki psa.

Polski owczarek nizinny: waga

Zastanawiasz się ile powinien ważyć polski owczarek nizinny? W związku tym, że zwierze to jest raczej średniej wielkości ich waga waha się od 14 do 23 kg w przypadku samca. U samicy jest to przedział 14 do 18 kg.

Polski owczarek nizinny: cena

Kwota, na jaką musimy się przygotować przy zakupie psa z rodowodem waha się od 2500 złotych do 3500 złotych. Koszty utrzymania pieska szacowane są a około 200 zł miesięcznie. Szczotki, szampony i karma są dość kosztowne. Polski owczarek nizinny – hodowla psa ma kluczowe znaczenie przy wycenie pieska. Doświadczony hodowca wie, że cena pieska zależy w dużej mierze od jego zalet i postury.

Pochodzenia i historia psa

Owczarek nizinny polski pochodzi od psów, które przybyły do nas  z Fenicjanami ponad 2000 lat temu. Jego przodkowie to owczarki azjatyckie. Pierwsza wystawa tej rasy w Polsce miała miejsce w latach 20. XX wieku.

Zobacz zdjęcia polskiego owczarka nizinnego:

Polski owczarek nizinny
Instagram.com @poni.curtis

Zwierzaki tej rasy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Są idealnymi kompanami dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną.

Polski owczarek nizinny
www.wikipedia.org/Polski_owczarek_nizinny

Na zdjęciu 3-miesięczny szczeniak polskiego owczarka nizinnego. Jego łapki świadczą o tym, że będzie to pies średniej wielkości.

Polski owczarek nizinny
www.psy-pies.com

Polski owczarek nizinny czarny. Szczeniaczek wygląda bardzo uroczo i niewinnie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Smutny pies znaleziony w lesie ze starym fotelem. Został porzucony i wciąż czekał na właściciela. Widok łamie serce
  2. Chłopiec choruje na bielactwo. Otuchy dodaje mu pies, który zmaga się z tą samą chorobą
  3. Długość życia psa. 10 ras psów, które żyją najdłużej
  4. Nagrano, co robi pracownik salonu dla psów, gdy nikt nie patrzy. Będziecie się śmiać cały dzień
  5. Pies przez 5 godzin zwisał z balkonu. Zardzewiały łańcuch wbił mu się głęboko w szyję

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułGwiazda polskiego Mam Talent na TVN była naprawdę popularna. Teraz gra w filmach dla dorosłych
Następny artykułWykształcenie Iwony Pavlovic nie ma nic wspólnego z tańcem. Jakie studia ukończyła?
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.