Polski spaniel myśliwski to średniej wielkości o wielkim sercu, dużej inteligencji i czujności. Ten wszechstronny czworonóg potrafiłby podbić serca bardzo różnych typów właścicieli. Rasa ta jest stosunkowa nowa, bo dopiero od lat 80. ubiegłego wieku zaczęła być kształtowana w sposób profesjonalny. Dowiedz się więcej na jej temat!

Nie bez powodu czworonóg ten jest bardzo ceniony przez myśliwych. Jest opanowany i posłuszny, przy jednocześnie silnie rozwiniętym instynktem łowieckim. Poluje na ptactwo i drobną zwierzynę. Pies tej rasy świetnie czuje się w wodzie, aktywnie i bez przeszkód pracuje w trudnym terenie. Bardzo dobrze się czołga.

Polski spaniel myśliwski: wzorzec

To zaskakujące, z jaką łatwością polski spaniel myśliwski podchodzi do zupełnie różnych zadań i funkcji. Pochylając się nad tym inteligentnym zwierzęciem, nie sposób nie wspomnieć o dr inż. Andrzeju Krzywińskim, przyrodniku i myśliwym, który sędziował także próbom pracy psów myśliwskich. Krzywiński stworzył rasę w jej obecnym kształcie, prowadząc hodowlę swoich psów z ”Szerokiego Boru”. Dowiedz się, czym charakteryzuje się polski spaniel myśliwski!

Nie bez powodu czworonóg ten jest bardzo ceniony przez myśliwych. Jest opanowany i posłuszny, przy jednocześnie silnie rozwiniętym instynktem łowieckim. Poluje na ptactwo i drobną zwierzynę. Pies tej rasy świetnie czuje się w wodzie, aktywnie i bez przeszkód pracuje w trudnym terenie. Bardzo dobrze się czołga.

Inteligentny i wszechstronny

Polskiego spaniela myśliwskiego cechują nie tylko zdolności łowieckie. Zwierzę to świetnie daje się prowadzić w szkoleniu, uczy się chętnie i szybko, sumiennie przykładając się do realizowania powierzonych mu zadań. Świetnie pracuje np. ze strażą pożarną.

Polski pies myśliwski: FCI

Ta młoda rasa psów nie została na razie uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), ale ma na to dużą szansę. Czworonóg ten od niedawna może być jednak brać udział w wystawach jako rasa nieuznana, pod warunkiem, że zwierzę zostanie zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce.

Polski spaniel myśliwski: charakter

Pies tej rasy charakteryzuje się bardzo przyjaznym usposobieniem, opanowaniem i łagodnością w stosunku do ”swojej” rodziny. Uwielbia towarzystwo człowieka i bardzo się do niego przywiązuje. Będzie też świetnym i czujnym strażnikiem domu. Choć z natury nie jest agresywny, obcych traktuje z dystansem. Uwielbia aportować, spędzać czas na świeżym powietrzu, biegać, ale też towarzyszyć w spacerach. Dobrze ”dogaduje się” z dziećmi. Na ogół ma dobry kontakt z innymi zwierzętami.

Dla kogo polski spaniel myśliwski?

Polski spaniel myśliwski uwielbia ruch, więc idealnym domem dla tego czworonoga jest dom z ogrodem, gdzie mógłby się wybiegać. Zwierzak najszczęśliwszy będzie, gdy jego właściciel zapewni mu nie tylko ruch, ale i zajęcie intelektualne. Ze względu na przyjazne usposobienie i duże przywiązanie, potrzebuje uwagi człowieka.

Polski spaniel myśliwski: hodowla i cena szczeniaka

Polski spaniel myśliwski: cena czworonoga nie jest aż tak wysoka w porównaniu do wielu rasowych psów. Pomimo rosnącej popularności tej rasy, polski spaniel myśliwski nie jest często widywany na naszych ulicach. Jeśli planujemy zakup tego pięknego zwierzęcia, powinniśmy liczyć się z wydatkiem ok. 2000 – 2500 zł. Szukając hodowli polskiego spaniela myśliwskiego w internecie, można dojść do wniosku, że takich miejsc nie ma zbyt wiele, dlatego warto zaplanować zakup szczeniaka odpowiednio wcześniej.

Polski spaniel myśliwski: waga

To czworonóg średniej wielkości o grubym kośćcu kończyn. Wyglądem przypomina nieco angielskiego cocker-spaniela – też posiada zwisające, pokryte ”frędzlami” uszy. Zwykle jest koloru czekoladowego w łaty. Wysokość psa wynosi od 39 do 48 cm i może ważyć od 12 do 26 kg. Suki są mniejsze niż psy.

Jak karmić polskiego spaniela myśliwskiego?

Zwierzak ten może być karmiony zarówno karmą przygotowywaną w domu, jak i gotową. Ważne, aby była to karma pełnowartościowa, dobrej jakości, bogata w białko, witaminy i węglowodany.

Zobacz zdjęcia:

polski spaniel myśliwski
Instagram.com @hecathespaniel

Spójrzcie tylko — czy polski spaniel myśliwski nie jest uroczy?

polski spaniel myśliwski
Instagram.com @ygus.vel.nugat

To bardzo inteligentne zwierzę cechuje nie tylko wysoko rozwinięty instynkt łowiecki.

polski spaniel myśliwski
Instagram.com @hecathespaniel

Polski spaniel myśliwski szybko się uczy, uwielbia aportować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest też świetnym stróżem domu.

polski spaniel myśliwski
Instagram.com @nygus.vel.nugat

To zwierzę o przyjaznym charakterze, mocno przywiązane do swojej rodziny. Obcych może traktować z nieufnością, choć nie jest z natury agresywny.

polski spaniel myśliwski
Instagram.com @spacerem_przez_zycie

Trzymamy kciuki, żeby wspaniały polski pies myśliwski został jak najszybciej uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kot z psem. Jak sprawić, żeby się polubiły?
  2. Szpic miniaturowy. Najsłodszy piesek świata
  3. Pumi. Bardzo mądry i wymagający uwagi pies